Aydın ve "Aydın"

·
Okunma
·
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Aydın ve "Aydın"
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi Yayınları
432 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Akıl ve Bilim yolundan gidenlerin Aydın olarak görülmesi gerektiğini söyleyen yazar bu kitabında batının ve doğunun medeni birikimlerini oluşturan yazarları araştırmış ve kaynaklar ile desteklemiş. Okunması gereken önemli bir eser.
Kadınların kötülüklerine tahammül etmek suretiyle kendini iyileştir, düzelt şeklinde konuşan bu aynı Mevlana aynı yapıtının birkaç sayfa ilerisinde kadına dayak atmanın faziletinden söz eder: hem de ortada dövme fiilini gerektiren kesin bir sebep ve delil olmadığı halde; örneğin kadının "serkeşliğinden" şüphelenen ve endişelenen her koca karısını dövmelidir çünkü Mevlana, Kur'an'ın Nisa süresindeki şu ayeti kendisine rehber edinmiştir: " ...Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın, onları dövün... " (4 Nisa 34). Suçluluk durumu kesinleşmeden kadına ceza uygulamasını kutsal sayan Mevlana'yı gerçek bir düşünür ya da aydın olarak kabul etmek bilmem ne derece doğru olur?
İnsan beynini Kur'an'ın köleliğinden kurtarıp özgürlüğe sokmak için uğraşan pek çıkmamıştır.
"Dünya'yı ıstırablardan, acılardan, yoksulluklardan kurtaracak olan şey nedir?" sorusuna Solon vaktiyle şu yanıtı verirdi: "Haksızlığa maruz kalanları seyredenlerin, onlardaki infial duygusuna sahip olmaları !" Maxim Gorki kişinin insanlığa karşı görevlerini dile getiririrken şöyle derdi: "Bir insan için kendi hemcinslerinin yazgısına karşı ilgisiz kalmaktan daha büyük bir ihanet olamaz..."
Şeriat düzenine ve Tanrı emridir diye her şeye EVET diyen,akla ve vicdana aykırı her dinsel hükme, insan haysiyetiyle bağdaşmaz her yaşam kuralına, "Tanrı'dan ve Peygamberden gelmiştir" diye boyun eğmeyi marifet bilen kişileri, okumuşlukları ne olursa olsun,AYDIN kategorisine sokmak gülünç olur. Bunları olsa olsa "Aydın acubesi" ya da "Kara aydın" adıyla tanımlamak gerekir.
"Şayet Tanrı karşıma dikilse ve bir elinde tüm gerçekleri tuttugunu ve diğer elinde de gerçeklere götüren aracı bulundurduğunu söyleyerek bana 'Seç bunlardan birisini' dese büyük bir meclubiyetle ben O'na :'Ey Tanrım, Sen bana gerçeklere götüren aracı ver, diğer elinde tuttuğun gerçekleri kendine sakla' derdim"
İslam ülkeleri tarihi ise, rüya yorumlarına göre devlet yönetip milletin kaderini çizen hükümdarlarla doludur. Osmanlı devleti bunun en tipik örneklerinden biridir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aydın ve "Aydın"
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Umut Ök

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0