Aydınlanmanın Diyalektiği

8,5/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
798 gösterim
Aydınlanma'nın Diyalektiği Frankfurt Okulunun en etkili olmuş yayınıdır. II. Dünya Savaşı sırasında yazılmış ve bir süre gizlice çoğaltıldıktan sonra 1947'de Hollanda'da kitap olarak basılmıştır. Yazarlar Önsözde niyetlerini şöyle açıklarlar: "Aslında amacımız, insanlığın gerçekten insani bir duruma ulaşmak yerine, neden yeni bir tür barbarlığa battığını anlamaktan fazlası değildi." Ama kitap bütün bunların da ötesine geçer. Batı tarihinin doğuşunu ve öznelliğin, mitlerde temsil edildiği üzere, doğaya karşı mücadelede kendisini tanımlamasını, günümüzün en tehdit edici deneyimleriyle bağlantılandırır. Pratik hayattan koparılmış bilim, biçimselleştirilmiş bir ahlak, eğlence kültürünün güdümleyici doğası ve paranoit davranış yapısı, saldırgan bir antisemitizmin Aydınlanmanın sınırlarını belirlediğini iddia eder. Yazarlara göre bu öz-yıkımsal eğilim en baştan beri aydınlanmada içkin olarak vardı; yani Nasyonal Sosyalist dehşet modern tarihten bir sapma olmayıp, Batı uygarlığının en temel özelliklerinin ifadesiydi. Adorno-Horkheimer'e göre Batı aklının bu öz-yıkımı, toplum ile doğaya egemen olmanın tarihsel diyalektiğinden kaynaklanmaktadır. Bu ayrımı ideoloji haline getiren Aydınlanmanın izini söylencesel kökenlerine kadar sürerler. "Mit zaten Aydınlanmadır ve Aydınlanma mitolojiye geri dönmektedir." Bu paradoks Aydınlanmanın Diyalektiği'nin temel tezidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9789759971687
 • Çeviri:
  Elif Öztarhan, Nihat Ülner
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Aydınlanma, Kant'ın deyişiyle, "insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmama durumu ise, insanın kendi anlama yetisini bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır."

Aydınlanmanın Diyalektiği.. Theodor Adorno ve Max Horkheimer tarafından kaleme alınan bu muhteşem eser, aydınlanmanın "başlangıcından bu yana insanlardan korkuyu kaldırmak ve onları kendilerinin efendisi durumuna getirmek amacını gütmüş olduğunu" ve bu aydınlanmanın programının "dünyayı gizlerinden kurtarmak" olduğunu; bu sayede onun "mitleri parçalayacak, ham hayalleri bilgi vasıtasıyla al aşağı" edeceğini; ne var ki bu aynı aydınlanma yüzünden "tamamen aydınlatılmış yeryüzünün, bugün muzaffer bir felaketin belirtirlerini taşıdığını" haykırır bizlere.

Adorno'nun bir sözü geliyor aklıma: "Auschwitz'den sonra şiir yazmak barbarlıktır!"

Yine de bu ikili, tek kurtuluşumuzu akla bağlar. Evet, akıl ve aydınlanma programıydı bizi onca barbarlığa iten.. Ancak yine akıl sayesinde bundan kurtulmayı ümit edebiliriz.

Okunmalı!..

İlkay Şal 
15 Şub 10:45 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın oluşturduğu rasyonel özyıkımların aydınlanma ile temellendirip,toplum-doğa arasında oluşturduğu diyalektiğin çözümlenmesi...Tarihsel açıdan insan geleneksele geri dönecektir,dönmelidir.

Kitaptan 18 Alıntı

Simge 
 02 Nis 15:07 · Kitabı okudu

Biraz da hayatın iyi taraflarından söz edemez misin? Sonsuz burukluğun yerine sevgiyi ilke olarak ilan etmenin bir yolu yok mudur?

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 288 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 288 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
01 Nis 17:01 · Kitabı okudu

Körlük her şeyi kapsar, çünkü hiçbir şeyi kavrayamaz.

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 228 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 228 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
02 Nis 15:12 · Kitabı okudu

Sözcüklerle entrika çevirebilir, propaganda yapabilir, telkinde bulunabilirim; bu öyle bir özelliktir ki, dünyada yapılan her şeyi birbirine dolandırdığı gibi, sözcükleri de birbirine dolandırır...

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 289 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 289 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
28 Mar 00:38 · Kitabı okudu

Boyunduruk altına almak istediğiniz halkın elinden tanrısını alın ve onu manevi çöküntüye uğratın; sizinkinden başka bir tanrıya tapınmadıkları ve sizinkinden başka töreleri olmadığı müddetçe daima bu halkın efendisi olursunuz...*

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 125 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 125 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
25 Mar 13:05 · Kitabı okudu

Her şeyin her şeyle özdeş olmasının bedeli hiçbir şeyin kendiyle özdeş olamamasıyla ödenir.

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 30 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 30 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
25 Mar 13:28 · Kitabı okudu

Nasıl birbirini dışlamayan kültlerde Zeus hem bir yeraltı tanrısının hem de bir ışık tanrısının adıysa ve nasıl Olympos tanrıları khtonik (yeraltı) dünyanın tanrılarıyla her türden ilişkiyi sürdürüyorsa, iyi ve kötü güçler, selamet ile felaket arasında da belirgin bir ayrım yoktu. Oluş ile yok oluş, ölüm ile dirim, yaz ile kış gibi birbirlerine kenetlenmişlerdi.

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 33 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 33 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
03 Nis 14:50 · Kitabı okudu

İnsanlar gençliklerinde besledikleri umutlarına ihanet edip yaşamlarını dünyanın gidişatına göre ayarladıkları için sanki erken gelen bir çöküşle cezalandırılıyorlar.

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 321 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 321 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
02 Nis 13:51 · Kitabı okudu

Artık bireyler bile birbiriyle konuşamaz olur ve bunun farkındadırlar; bu yüzden oyunu tüm güçlerin devreye girmesini gerektiren ciddi ve sorumlu bir kuruma dönüştürürler; böylece ne sohbet diye bir şey kalır ne de suskunluğun farkına varılır.

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 275 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 275 - Kabalcı Yayınevi)
Simge 
01 Nis 17:00 · Kitabı okudu

Res severa verum gaudium.
(Hakiki sevinç zorlu bir şeydir.)

Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 188 - Kabalcı Yayınevi)Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno (Sayfa 188 - Kabalcı Yayınevi)
2 /