Giriş Yap

Ayet'ül Kübra

9.410 üzerinden
120 Puan · 8 İnceleme
160 syf.
·
2 günde
Kainattan Halikını yaratanını soran bir seyyahın müşahedatıdır. Allahın varlığını birliğini mucizelerini kainattaki delilleriyle apaçık göstermiştir bu risale bizlere. En güzel temsillerle zerreden kamere kadar deliller sunan bu risaleyi okuyunca hiçbir soru, belirsizlik kalmayacak kafamızda. Kainattaki mucizelerle Allah'ı bulmayı öğreneceğiz okuyunca. Bi aydınlanmaya hazır olunuz. :)
Ayet-ül Kübra
9.4/10 · 428 okunma
Reklam
198 syf.
Gerçektende insanın, bir şeyleri kavrayabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bediüzzaman zamanın ötesine seslenen adam; küçüklüğümden beri duyduğum bu. Kendimi bildim bileli içimde tekrar eder dururum bu sözü. Kimdir, nedir, niçin denilmiş kısmını bilmeden. Bugün artık bu sözün niçin denildiği idrak edebiliyorum. Said Nursi, gerçekten yüzyılın alimi.. Kitabını okurken gerçekten hayret ettim. Bu kadar bilgili olması, ve bunu tek bir alanda sınırlı tutmamış olması hayret verici. Umarım Rabbim, onun ilminin az bir kısmından dahi olsa nasiplenmeyi bizlere de nasip eder. Ben ilk kitabını 8. Sınıfta elime alıp bırakmıştım. Dili o kadar ağır gelmişti ki o zamanlar, ama aradan zaman geçti 9. sınıfta tekrar elime almıştım. Hâlâ da hatırlıyorum beynim allak bullak olmuştu:) o kadar çaba harcıyor ama hiç-bir şey anlamıyordum. O gün kitabını okumayı bırakmıştım. Ama hep okumalıyım diyordum ve elhamdülillah bir kısmını bu yıl okumak nasip oldu. Ayet-ül Kübra, (Asâ-yı Musa) gerçekten müthiş bir kitap. Aslında bilmiyorum basit bir kitap gibi ele alırsam bu büyük bir haksızlık olur. Bediüzzaman Said Nursi ne diyor; "Sarsılmaz bir iman isteyen ve dinsiz anarşistliğe karşı kırılmaz bir kılınç arayanlar, Âyet-ül Kübra'ya müracaat etsinler." Aslında kitap, derin teffekürle dolu. İnsan okuyunca ilkin bir zorlanmıyor değil ama sonra insan okuyor ve okudukça dilinin ağır olması hiç sorun olmuyor. Kitap ayetlere dayanıyor. Aslında bir açıdan hata yaptım, cep boy denildiği için o kadar derinlemesine kağıt kalemle yazılar çıkarmadım. Notlarımı her türlü aldım ama yine bir eksiklik hissediyorum. Yazan, hakkını vererek yazmış ama nedense ben hakkını vererek okumadım. Bence biz müslümanlar öyle bir alime uzak kalmışız ki... Kitabın bir kısmındaki cümleler, ömrümün sonuna kadar beynimin içinde dönüp duracak gibi hissediyorum. Şunu da demeden geçemeyeceğim; kitap o kadar bilgi dolu o kadar bilgi dolu ki, herkes okusun ve bu kitaplardan kendi hissesini alsın.
Ayetü'l Kübra (Cep Boy)
9.4/10 · 428 okunma
160 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
Kainattan Hâlikını soran bir seyyahın şahitliği için Üstad ona ta Asri Saadetten, Kur'an'a yeryüzündeki Rabbimizin bütün hikmetli sanatlarına şahitlik icin o seyyahi gezdiriyor. Asrın üslubu olan akl ve kalplere hitaben onu ikna ediyor.
Ayet'ül Kübra
gezen seyyahin cevabı ile incelememizi sonlandıralım. İşte bizim seyyah diyor ki: Elhamdülillah her yerde aradığım ve her şeyden sorduğum hâlıkımın ve mâlikimin vücub-u vücuduna ve vahdetine şehadet eden otuzüç hakikatı gördüm ve dinledim. Herbir hakikat, güneş gibi parlak, karanlık bırakmaz; dağ gibi kuvvetli ve sarsılmaz. Ve herbiri tahakkukuyla vücuduna gayet kat'î şehadet eder ve ihatasıyla vahdetine gayet zahir delalet eder. Ve sair erkân-ı imaniyeyi dahi içinde kuvvetli isbat etmekle beraber mecmu' hakikatların icma'ı ve ittifakı, imanımızı taklidden tahkike ve tahkikten ilmelyakîne ve ilmelyakînden aynelyakîne ve aynelyakînden hakkalyakîne iblağ ediyor." Ayet-ül Kübra
Ayet'ül Kübra
9.4/10 · 428 okunma
·
160 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bir inkarcının atomdan başlayan, hücreye, organlara, bedene, dünyaya, gezegenlere, güneşe, yıldızlara hâkimiyet kurma çabasından bahseder. Bu yolla inkarı kabul ettirmeye uğraşan bu kişiye her gittiği yerde haddi bildirilir.
Ayet'ül Kübra
9.4/10 · 428 okunma