Ayın En Çıplak Günü

6,9/10  (19 Oy) · 
85 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.187 gösterim
Herkesin yaşamında çıplak günler vardır; savunmasız, iddiasız, direnmesiz, gösterişsiz, öylece...

Yalın ve kendi halinde.

İçine kimsenin kabul edilmediği, alınmadığı, hani o 'en yakınlar'ın bile..

Bu kitaptaki öyküler benim en çıplak günlerimde yazıldılar.

"Kıvırcık saçlı kadın, ilk kez korkmadan altı yıl boyu çekinerek sakladıklarını çıkarttı, gözünün önüne serdi. İnsanın en korkunç sırları kendisinden sakladıklarıdır. Kocasını, onun kendisiyle ilgili en küçük şakayı kaldıramayışını, kendini uyurken bile önemseyişini, karısının problemleri söz konusu olduğunda işlerinin aniden yoğunlaşmasını, altı yılı dolduran hep onun kitapları, filmleri, dostları, sorunları, iş kaygıları, plakları, rı, rı, rıları düşündü."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789752890596
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
eso.okur 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

9 tane öykücüklerden oluşan bir kitap. Buket Uzuner'le tanışmama vesile olan ilk ve diğer yazılarını da okumama sebep olacak kitabı. Türkiye deki kadın yazarlar kesinlikle okunmalı. Kadının çektikleri sıkıntıları endişeleri kadından başkası aktaramaz. Hele ki kadını sadece köle olarak gören ve kadınları zayıf olarak görüp de onlara zulüm eden mahlukatlarin olduğu bir ülkede, kadınları okuyun. Onların ne kadar güçlü olduklarını göreceksiniz. Manevi istiraplara rağmen nasıl da başa cikabildiklerini göreceksiniz. Ölüm tehlikesine rağmen soluk alış verişlerimizi yanıbaşınizda hissedeceksiniz. Çünkü her yerdeyiz ve hayatı bize dar etmek isteyenlere mücadelemizi göstereceğiz.

İşte bu kadın yazar da size empati yapmayı sağlıyor. Özellikle de " Bir Erkeğin Dayanılmaz Bilinçaltı Tutkusu" adlı öyküsünde de "kadın olarak yaşayabilmek" teması çok güzel bir şekilde anlatılmıştır.

Öykülerden oluşan, çok etkilenmediğ ancak zorlanmadan okuduğum bir kitap. Mutlaka okunmalı diyeceklerimin arasında yer almıyor ama denk gelirseniz bir okuyun derim

Adile Özcan 
14 Mar 20:35 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

İçinde gerçekten çok güzel hikayeler bulunduran bir kitap ben bu kitabı yavaş yavaş okuyarak bir saatte bitirdim bende başkasının önerisiyle almıştım ama zannettiğimden daha güzel çıktı duygular çok güzel aktarılmış kesinlikle okumalısınız

Kitaptan 19 Alıntı

İnsanlar bir şeyi çok isterse, mutlaka gerçekleştirir. İnsanlar buna inananlar ve inanmayanlar diye ikiye ayrılırlar.

Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 25)Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 25)
Ahmet Samsa 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kim olduğumuzu anlamak yerine, nasıl olmamız gerektiği öğretildi bize.

Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 137 - Yerli Filmlerle Büyümüş Kız Çocuklarından Birisi)Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 137 - Yerli Filmlerle Büyümüş Kız Çocuklarından Birisi)

Bir kadının yaşamında iki önemli şey değil, iki önemli an vardır.
Aşık olduğu ve sevdiğini terk ettiği andır.

Ayın En Çıplak Günü, Buket UzunerAyın En Çıplak Günü, Buket Uzuner
Ahmet Samsa 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her an bir organımızı alıp koparacak bir bomba, alnımızdan girip, beynimizi delip geçecek bir kurşun korkusu, polis endişesi, sabah okula gitmek için evden çıkılırken, bir daha geri dönülemeyebilirliğin tedirginliği...

Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 97 - Üç Kişilik Ağıt öyküsünden.)Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 97 - Üç Kişilik Ağıt öyküsünden.)
Ahmet Samsa 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın en korkunç sırları kendisinden sakladıklarıdır.

Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 73 - Önceki ve Sonraki Kadın öyküsünden.)Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 73 - Önceki ve Sonraki Kadın öyküsünden.)
Ahmet Samsa 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatın en acımasız yanı; günlük ayrıntıların ayrım göstermeksizin her şeyin üstüne sünger çekmesidir. .ve bu yüzden yaptıklarımla ve sevdiklerimle anılsam da, ölümümle - pekâlâ ölebilirim de - pek bir şey değişmeyecektir.

Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 44 - Shangri - LA öyküsünden.)Ayın En Çıplak Günü, Buket Uzuner (Sayfa 44 - Shangri - LA öyküsünden.)

Herkesin yaşamında çıplak günler vardır;
savunmasız, iddiasız, direnmesiz,
gösterişsiz, öylece... Yalın ve kendi
halinde. İçine kimsenin kabul edilmediğ,
alınmadığı, hani o 'en yakınlar'ın bile...
Bu kitaptaki öyküler benim en çıplak günlerimde yazıldılar.

Ayın En Çıplak Günü, Buket UzunerAyın En Çıplak Günü, Buket Uzuner
2 /