1000Kitap Logosu
Ayışığında Şamata
Ayışığında Şamata
Ayışığında Şamata

Ayışığında Şamata

Bütün Oyunları 9

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
44 Kişi
186
Okunma
32
Beğeni
1.620
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Adı
Ayışığında Şamata (Bütün Oyunları 9)
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilgi Yayınevi · Ocak 2009 · Karton kapak · 9789754946205
Diğer baskılar
Ayışığında Şamata
Ayışığında Şamata
Ayışığında Şamata ilk kez 1977'de İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından, Zihni Küçümen'in sahne düzeni, Mehmet Abut'un müziğiyle sahnelendi. Oyun, yazarın ünlü Ayışığında Çalışkur öyküsünün doğrudan bir uyarlamasıdır; öykünün çarpıcı özellikleri sahnede daha da çarpıcı boyutlar kazanmıştır.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,5
8.2
10 üzerinden
44 Puan · 8 İnceleme
Doruk
Ayışığında Şamata'yı inceledi.
76 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
youtube.com/watch?v=3tq5TLpHtzQ Beethoven'ın "Ay ışığı sonatı" eşliğinde başlayalım. Önemli bir tiyatro oyununu izlemeye gittikten sonra eğer oyunu anlayamadıysam, oyunun kitabını okur bir daha giderim tiyatrosuna. Ya da tam tersi; kitabı okur, tiyatroya gider bir daha kitabını okurum :) Ay ışığında şamata da benim için öyle bir kitap oldu. Yıllar önce, çocukluğumda oyununu izlemiştim ama hatırımda kalmadı doğal olarak, çok zaman geçti. Yakın zamanda kitabını okudum ama kişiler, karakterler, konu, iki perde geçişi -ara oyun-, olaylar bende çok oturmamıştı ve beğenmemiştim kitabı (Hatta kitabı okuduktan sonra da kitaba 5 puan vermişim). Sonunda Şehir Tiyatroları'nda oyunu izledim. Bu kez anladım ve çok beğendim. Bugün kitabı da bir kez daha okuyunca kitabı da beğendim tabi :) Çalışkur Apartmanı'nda yaşayan apartman sakinlerinin ilişkilerini, aile içi hayatlarını ve diğer kişilere eleştirisel bakışlarını gözler önüne seren bir oyun/kitap. Haldun Taner iki perde ve bir ara oyun şeklinde yazmış bu oyunu. İlk perdede apartman sakinlerinin asıl yaşamıyla ilgili bölümü görüyoruz ve ilk perde sonu... Seyirciler arasındaki dört kişi oyunun kısalığından ve oyundan memnuniyetsizliklerinden bahsederken; oyun ve oyuncular ile ilgili eleştiriler yaparlar. Kürtajdan zengin olan doktor, aşırı disiplinli apartman yöneticisi, eniştesiyle ilişki yaşayan kadın, mahalle bekçisiyle ilişkisi olan dul kadın, her şeyi rüşvetle halleden Bay Çalışkur, yurt dışında yaşayıp Türkiye'nin kötü yönlerini vurgulayan karı-koca çift eleştirilerin odağındadır ara oyunda... Seyirci rolündeki kişilerin eleştirileri dikkate alınarak ikinci perde o şekilde oynanıyor ve öncesi-sonrası gibi düşündüğünüzde gayet komik bir hal alıyor. Öncelikle tiyatrosuna gitmenizi tavsiye ederim (bu biraz imkan meselesi, her yerde oynanmıyor tabi ki), akabinde de zaman kaybetmeden kitabını okuyunuz efenim. Her ne kadar Şehir Tiyatroları'nda metnin bir iki bölümü kaldırılmış olsa da gayet güzel bir oyun olmuş. :)
Ayışığında Şamata
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Özgür Deniz Dursun
Ayışığında Şamata'yı inceledi.
76 syf.
·
9/10 puan
İstenmeyen kişiler,nefret,düşmanlık,kibir..Gerçek hayat bunlardan ibaret.Bizim o çok düşlediğimiz kibarlık,sevgi,saygı,hoşgörü..Tamamen yalan dünyanın yansımaları. “Hasılı ey seyirci-yi kiram,fenalık her zaman cezasını görür.İyilik önünde sonunda mutlaka mükâfat bulur.”
Ayışığında Şamata
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Zeynep
Ayışığında Şamata'yı inceledi.
76 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Okuduğum sayılı tiyatro eserlerinden biri olmasına rağmen bende büyük bir etki bıraktı diyebilirim. Öncelikle normal olan veya normal olmayan şeyleri sorguladığımız iki perdelik bir eser. Bir gün denk gelirsem mutlaka oyununu da izlemek istiyorum. Eğer ilgiliyseniz okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar
Ayışığında Şamata
OKUYACAKLARIMA EKLE
6