Aykut Oğut

8,7/10  (22 Oy) · 
92 okunma  · 
23 beğeni  · 
955 gösterim
Birisi bana "Aykut, hayatında öğrendiğin ve değişmende, başarılı olmanda sana en çok yardımı olan şey neydi?" dese, şunu söylerdim:
"Hiç kimsenin doğrusunu körü körüne takip etmemek! Kendi doğrumu, yani kendi gerçekliğimi ve onu YARATMA gücümü kullanmayı öğrenmek!"
Çocukken izlediğim bir karate filminde kahraman, hayatın sırlarını anlatan kitabı bulmak için düşer yollara. Canavarlarla dövüşüp yendikten sonra bir tapınağa ulaşır. Tapınakta kitabı korumakla görevli rahip der ki:
- İstersen hiç okuma bu kitabı, sadece koruyucusu ol. Çünkü içinde bulacakların hiç hoşuna gitmeyebilir.

Kahramanımız bir an tereddüt eder.

- Deme öyle müdür yaw, uzun yol geldim karıştırma kafamı. Hay Allah, şimdi bakmazsam hanım da çok kızar mahalleye dönünce.
Demez elbette ve kitabın sayfalarını çevirmeye başlar. Gördüğü şey sadece kendi yüzüdür. Çünkü her sayfa AYNADAN oluşmaktadır. O zamanlar hiç anlamamıştım ama 29 Sene sonra, gerçeğin aslında bu kadar BASİT olduğunu öğrendim ve kitabın kapağını ayna yapma fikri çıktı ortaya. "Ehh o zaman kapağı ayna olan bir kitaba bakıp, kendilerini gördüklerinde, ismine de OKUYUCU KARAR VERMELİ" dedik.

Doğrularınıza siz karar verin, kitabın adını bile siz koyun.
Hadi gelin sohbete kaldığımız yerden devam edelim. Alın çayınızı kahvenizi. Oturun yamacıma şöyle...

"Bir varmış bir yokmuuuuş..... Evvel zaman içinde bir evren varmııııııışş..............."
Bayan Okur 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabın kapağındaki ayna aslında kitabın ne anlatmak istediğini gayet de gözler önüne seriyor. Kitabı doğum günümde, çok değer verdiğim ve fikirlerini hayranlıkla dinlediğim bir dostum hediye etti. Onun da ısrarıyla okuma tarihimi biraz öne çekmiştim. Kitaptaki Ayten ve Necati' nin de hiciv yeteneğiyle okuyucuya çok şeyler anlattığını düşünüyorum. Ama genel olarak kitaba bayıldım. Okuduğum kişisel gelişim kitapları arasında en dobra ve eğlenceli olanıydı. İsmini ne koymam gerektiğini hâlâ düşünmekteyim. Acaba ne koysam?

Şimdiye kadar okuduğum kişisel gelişim kitaplarının en iyisi diyebilirim öncelikle yazarın anlatımı çok eğlenceli sizi güldürürken düşündürüyor ikincisi anlattığı örnekler tamamen gündelik hayattan yani hepimizin sürekli yaşadığı şeyler. Kitapta öyle yaparsan böyle olur şöyle yaparsan böyler olur gibisinden direktifler şeklinde ifadeler hiç yok bu da ayrı güzel tarafı. Akıcı bir dille anlatılan yöntemler, uygulamalar çok kolay ve uygulanabilir şeyler. Kendi hayatından, ilişkilerinden de sıkça örneklere yer vermiş olması da bana samimi geldi.

Konusal olarak Ego, iletişimde sen dili yerine ben dili kullanarak ifade değişikliği, inanç sistemleri, sinir ve öfke kontrolü gibi başlıklarla iş hayatı, ilişkiler, sağlık konularına ışık tutuyor.

Bu arada kitaptaki Necati ve Ayten karakterlerini gözünüzde canlandırabiliyorsunuz tam ciddi bir paragrafın sonunda gelen kahkaha sebebi karı - koca diyalogları harika.

Kitabın adı yok bu da dikkatimi çeken ayrı bir konu kapağındaki ayna da tamamen bunu yansıtıyor. İçerisindeki bilgiler ile kendinizi harmanlayarak ismini sizin vermenizi istiyor.

Keyifle okudum, bu tür kitapları sevmeyen arkadaşlarıma tavsiye ettiğimde aldığım geri bildirimler de hep güzeldi. Yazarın tüm kitaplarını okumaya karar verdim sizlere de öneririm.

Irem savaş 
16 Ağu 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha önce hiç kişisel gelişim kitabı okumamıştım bu sene kitapçıda çalışırken kuytu köşede saklanmış olarak buldum bu kitabı . Belki hayatım ve düşüncelerim değişmedi hala kötüyü kendime çağırıyor olabilirim ama okurken kendimi daha iyi hissetmeme yardımcı oluyor

Hüseyin Barış Sağlam 
02 Şub 03:44 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kuantum ile ilgili kafanız karışırsa açın Aykut Oğut okuyun. Kendisi gerçekten işin özünü özetini anlatıyor kitabında. Tavsiye ettiği ve kendinin de başına gelenleri anlatması çok güzel. Serbest bir dili var. Alışılagelmiş iyi yazarlar gibi değil dobra dobra ne düşünüyorsa esprili bir dille yazıyor. Kapağa bakın ve karar verin o bile sıradışı.

BETÜL GKDMR 
21 Nis 13:37 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı daha önce de okumuştum. Bir kitabı tekrar okuduğunuzda aynı sonucu elde edemezsiniz. Çünkü bu kitap sizsiniz. ve siz her okuduğunuzda farklı tatlar alıyorsunuz. En azından benim için öyle :)

Veysiye Celen 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın kapağının ayna gibi olması hoş bir fikirdi. Kitabı almamın bir nedeni oydu. Anlattıklarınız karşınızdakinin anladığı kadardır...Bu deyiş çok doğru.Tam olarak bunu anlamıştım...Evrenden Torpilim Var, kitabında tanışmıştım aykut Oğut ile. Okunabilir.

İndantee 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halk arasında aynalı kitap diye ünlenmiş bu kitabı sonunda okudum. Arada kitapta bahsedildiği gibi gözlerimin içine baktım. Geçmişte yaptığım hataları gördüm. Egomla konuştum. Ne diyebilirim ki arkadaş gibi bir kitap

Fulya 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kişisel gelişim türünde olan bu kitap yazarın Evrenden Torpilim Var isimli kitabının devamı niteliğinde. İlk kitaba göre daha açıklayıcı ve başarılı olduğu kanısındayım. Ancak Evrenden Torpilim Var'ı okumadan bu kitabı okumanız biraz askıda kalabilir. Bu nedenle önce ilk kitabı sonra bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 9 Alıntı

Bayan Okur 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Anne ya, müzisyen olmak istiyorum.
-Bak bu terliği görüyor musun? Suratında konçerto çalarım bununla, o zaman tam müzisyen olursun. Otur dersini çalış!

Aykut Oğut, Aykut OğutAykut Oğut, Aykut Oğut

Sidik yarışından kimin galip çıktığı hiç önemli değil, iki tarafın da paçaları çiş içinde kalacaktır.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 145 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 145 - Dharma Yayınları)

... sevmek ile ilişkide olmanın aynı şeyler olmadığını anladım. Birini sevmeye, onunla ilişkide olmadan da devam edebilirsiniz.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 160 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 160 - Dharma Yayınları)

Sabır ve tolerans, ateşin üzerinde unutulmuş düdüklü tenceredir, mutlaka patlayacaktır.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 126 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 126 - Dharma Yayınları)

Para sizi bozmaz. Siz bozulmak için parayı mazaret olarak kullanabilirsiniz.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 221 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 221 - Dharma Yayınları)

Vizyonunuzda çözüm yerine sorun varsa, sorunun bir parçasısınız. Sorunun bir parçası olduğunuz sürece de çözümün bir parçası olamazsınız.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 90 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 90 - Dharma Yayınları)

Bir masalın kahramanlarıyız. Her sayfasını kendi yazdığımız bir masalın.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 291 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 291 - Dharma Yayınları)

Her türlü duyguyu hissetmek doğaldır, çünkü hepsi hayatın bir parçası ama bir duyguyu hissettiğiniz andan itibaren ne kadar süre taşıyacağınız ise tamamen bir seçenektir.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 159 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 159 - Dharma Yayınları)

Hata yapıp yapmamayı kontrol altına almak istiyorsunuz çünkü pişman olmaktan korkuyorsunuz.

Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 108 - Dharma Yayınları)Aykut Oğut, Aykut Oğut (Sayfa 108 - Dharma Yayınları)