Aykut Oğut

7,8/10  (30 Oy) · 
125 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.099 gösterim
Birisi bana "Aykut, hayatında öğrendiğin ve değişmende, başarılı olmanda sana en çok yardımı olan şey neydi?" dese, şunu söylerdim:
"Hiç kimsenin doğrusunu körü körüne takip etmemek! Kendi doğrumu, yani kendi gerçekliğimi ve onu YARATMA gücümü kullanmayı öğrenmek!"
Çocukken izlediğim bir karate filminde kahraman, hayatın sırlarını anlatan kitabı bulmak için düşer yollara. Canavarlarla dövüşüp yendikten sonra bir tapınağa ulaşır. Tapınakta kitabı korumakla görevli rahip der ki:
- İstersen hiç okuma bu kitabı, sadece koruyucusu ol. Çünkü içinde bulacakların hiç hoşuna gitmeyebilir.

Kahramanımız bir an tereddüt eder.

- Deme öyle müdür yaw, uzun yol geldim karıştırma kafamı. Hay Allah, şimdi bakmazsam hanım da çok kızar mahalleye dönünce.
Demez elbette ve kitabın sayfalarını çevirmeye başlar. Gördüğü şey sadece kendi yüzüdür. Çünkü her sayfa AYNADAN oluşmaktadır. O zamanlar hiç anlamamıştım ama 29 Sene sonra, gerçeğin aslında bu kadar BASİT olduğunu öğrendim ve kitabın kapağını ayna yapma fikri çıktı ortaya. "Ehh o zaman kapağı ayna olan bir kitaba bakıp, kendilerini gördüklerinde, ismine de OKUYUCU KARAR VERMELİ" dedik.

Doğrularınıza siz karar verin, kitabın adını bile siz koyun.
Hadi gelin sohbete kaldığımız yerden devam edelim. Alın çayınızı kahvenizi. Oturun yamacıma şöyle...

"Bir varmış bir yokmuuuuş..... Evvel zaman içinde bir evren varmııııııışş..............."
Bayan Okur 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabın kapağındaki ayna aslında kitabın ne anlatmak istediğini gayet de gözler önüne seriyor. Kitabı doğum günümde, çok değer verdiğim ve fikirlerini hayranlıkla dinlediğim bir dostum hediye etti. Onun da ısrarıyla okuma tarihimi biraz öne çekmiştim. Kitaptaki Ayten ve Necati' nin de hiciv yeteneğiyle okuyucuya çok şeyler anlattığını düşünüyorum. Ama genel olarak kitaba bayıldım. Okuduğum kişisel gelişim kitapları arasında en dobra ve eğlenceli olanıydı. İsmini ne koymam gerektiğini hâlâ düşünmekteyim. Acaba ne koysam?