Aylak Köpek

8,2/10  (127 Oy) · 
269 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.805 gösterim
Sâdık Hidâyet: Necatigil'in dilimize kazandırdığı başyapıtı Kör Baykuş'ta, Diri Gömülen ve Üç Damla Kan'da Kafka gibi modernlerin izinde gerçeküstücü bir yazar; Vejetaryenliğin Yararları'nda vejetaryenliği, Hayyam'ın Terâneleri'nde Ömer Hayyam'ı ve rubailerini bütün boyutlarıyla inceleyen bir araştırmacı; Hacı Aga'da ise gerçekçi bir taşlama yazarı... Öteki kitapları gibi Mehmet Kanar'ın çevirisiyle sunduğumuz Aylak Köpek, Sâdık Hidâyet'in yaşam ve toplum görüşünün İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği yıkımla çok olumsuz bir havaya büründüğü, inziva ve intiharın kaçış yolu olarak gösterildiği, mutluluğu bu dünyada bulmanın mümkün olmadığının ele alındığı yedi öyküden oluşuyor. Sâdık Hidâyet, bu öykülerinde de, bütün yazdıklarında yaptığı gibi, bir bakıma kendini anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789753632874
 • Orijinal Adı:
  Seg-i Vilgerd
 • Çeviri:
  Mehmet Kanar
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hiç tereddüt etmeden her Sadık Hidayet kitabını okuyabilirim. Aylak Köpek kitabını en fazla 2 saatte okurum dedim. Ama Sadık Hidayet ' in insanı bunalıma sokan, hayattan soyutlayan, hiçbir şey yapmamak gibi bir ruh haline soktuğu gerçeğini unutmuşum. Psikolojisi bozuk bir insan kadar kimse Sadık Hidayet ' i anlayamaz sanırım. Ama psikolojisi bozuk bir insana asla Sadık Hidayet oku demem. Sağlıklı kararlar almama ihtimali, intiharı deneme olasılığı çok yüksek olur. Çünkü kendisi de intiharla hayatına son vermiş olan Sadık Hidayet, kitaplarında hep karamsar, umutsuz, hayattan nefret eden, insanları eleştiren, dertli, sıkıntılı, melankoli ruh halini okuyucuya da yansıtıyor diye düşünüyorum.

Her Sadık Hidayet okuyucusu gibi benim de favorim Kör Baykuş kitabıdır. Ama bu kitabı da hemen hemen onun kadar beğendim. Kitap; Aylak Köpek, Kerec Don Juanı, Çıkmaz, Karanlık Oda, Katya, Taht-ı Ebu Nasr ve Tecelli isimli 7 öyküyü muhteva ediyor. İçlerinde en çok Karanlık Oda' yı beğendim. Ama bir arkeoloji macerasıyla başlayan Taht-ı Ebu Nasr öyküsü bir arkeolog adayı olarak çok daha fazla dikkatimi çekti. Gerçekten insanı etkileyen, kendi iç dünyasını yansıttığı güzel öykülerdi. Tavsiye ederim.