1000Kitap Logosu
Aylak Köpek
Aylak Köpek
Aylak Köpek

Aylak Köpek

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
506 Kişi
1.562
Okunma
376
Beğeni
10,3bin
Gösterim
88 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 30 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Ocak 2019 · Karton kapak · 9789753632874
Orijinal adı
Seg-i Vilgerd
Diğer baskılar
Aylak Köpek
Aylak Köpek
Aylak Köpek
Aylak Köpek
Sâdık Hidâyet: Necatigil'in dilimize kazandırdığı başyapıtı Kör Baykuş'ta, Diri Gömülen ve Üç Damla Kan'da Kafka gibi modernlerin izinde gerçeküstücü bir yazar; Vejetaryenliğin Yararları'nda vejetaryenliği, Hayyam'ın Terâneleri'nde Ömer Hayyam'ı ve rubailerini bütün boyutlarıyla inceleyen bir araştırmacı; Hacı Aga'da ise gerçekçi bir taşlama yazarı... Öteki kitapları gibi Mehmet Kanar'ın çevirisiyle sunduğumuz Aylak Köpek, Sâdık Hidâyet'in yaşam ve toplum görüşünün İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği yıkımla çok olumsuz bir havaya büründüğü, inziva ve intiharın kaçış yolu olarak gösterildiği, mutluluğu bu dünyada bulmanın mümkün olmadığının ele alındığı yedi öyküden oluşuyor. Sâdık Hidâyet, bu öykülerinde de, bütün yazdıklarında yaptığı gibi, bir bakıma kendini anlatıyor.
6 mağazanın 12 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,43
8.1
10 üzerinden
506 Puan · 111 İnceleme
Filiasofya
Aylak Köpek'i inceledi.
113 syf.
·
Puan vermedi
Kitap o kadar basit bir dille yazılmış ama o kadar içinde alamlar barındırıyor ki durup düşünüyor insan. Ama tek seferde olacak gibi değil daha sonra tekrar okunmalı ve üzerine düşünülmeli. Ayrıca sanırım yazar biraz kötümser bir bakış açısıyla yazmış eserlerini kitap bittiğinde içimde bir boşluk oluştu.
Aylak Köpek
8.1/10
· 1.562 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
ophelia
Aylak Köpek'i inceledi.
88 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Aylak Köpek Sâdık Hidâyet’in ‘Seg’i Vilgerd’ adında yayınladığı öykü kitabı. 7 hikayeden oluşuyor toplamda. Hidâyet yazıyı her zaman kendini anlatma aracı olarak görmüş ve Aylak Köpek’in son hikayesi olan Karanlık Oda’da âdeta kendisini ve de düşüncelerini anlatmış. Hikayede kahramanına biçtiği sonu yıllar sonra kendisi yaşamış. Böyle de trajik bir yönü oluşmuş kitabın. Öykü severlere tavsiye,,,
Aylak Köpek
8.1/10
· 1.562 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
6
Pınar Mi
Aylak Köpek'i inceledi.
250 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde yazılmış yedi öyküden oluşan bir kitap. İlk öykümüz kitaba da adını veren Aylak Köpek'tir. Bu işte mutlu bir geçmişten gelen başıboş bir köpeğin mutsuz şimdisi ve belirsiz geleceği işlenmiş. İkinci öykü Kerec Don Juan'ı. Döneminde yazılmış garip aşk hikayelerini (benzerleri Meksika ve Brezilya pembe dizileri ya da yaz sezonu Türk dizileri ) hicveden bir kısa öyküdür. Yüzeyselliğe tahammülü olmayan biri olarak Hidayet, evrensel erkek tiplemesi Don Juan'ın meşhur karakterini hikayesinin başkişisine vermiş. Üçüncü öykü Çıkmaz'dır. Nesilden nesile devredilen bir miras olarak kader kavramını işleyen bir öyküydü. Öyle ki kader kendini tekrar eden bir azaba dönüşür öyküde. Dördüncü öykümüz, Katya'dır. I Dünya Savaşı esnasında Rusya'ya esir düşen, hayatının ilk ve tek aşkını bu esirlikte bulup yitiren bir Avrupalının macerasını anlatır. Beşinci öykü, Taht-ı Ebunasr'dır. Modern bilimi, eski zaman büyü ve tılsımlar ile bir araya getiren gizemli bir aşkı konu alır. Altıncı öykümüz, Tecelli'dir. Aile zoru ile küçük yaşta yaptığı evlilikte aradığını bulamayan genç bir kadının yasak ilişkisini anlatır hikaye. Yedinci öykü, Karanlık Oda adlı öyküdür. Bu öykü bir kaçış ve inziva öyküsüdür. Sahte insanlardan ve kokuşmuş toplumundan kaçıp- yazarın tabiri ile ana rahmini andıran- bir odaya sığınan bir garip adamın hikâyesidir. Kitap baştan sona karanlığın ve karamsarlığın öykülerini anlatan bir Sadık Hidayet klasiğiydi.
Aylak Köpek
8.1/10
· 1.562 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16