1000Kitap Logosu
Bir Güzellik Öyküsü

Bir Güzellik Öyküsü

Ayna Ayna, Güzel Ayna...

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
Freud’un derinlik psikolojisini keşfettiği sıralarda , kadın bundan böyle yalnızca kendi gerçekliğinin , kendi özelliğinin değerli olduğunu anlar, hiçbir kanon tek başına yeterli olmayacaktır, onun güzelliği hoşa gitme sanatındansa bir yaşama sanatı olacaktır. Özetle , olduğu gibi olmak kendisine yetecektir .
‘’1822 ‘de moda mutsuz ve hasta adamdı ;bakımsız olmak zorunluydu , tırnaklar uzun , sakal ne tıraşlı ne değil, sanki birden çıkıvermiş gibi, saçlar yele verilmiş, bakışlar derin ,soylu ,yitik ve ölümcül, dudaklar insan ırkına karşı bir horgörüyle büzülmüş, yürek sıkıntılı, Byron’vari, yaşamdan bıkmış ve yoksunlukla kaplı.’’
Meleksi ideal son noktasına varır: hayaletimsi solgunluk, dipsiz bir kuyuyu andıran karanlık ve derin gözler. Byron'la Musset'in yaptığı gibi, haremin gölgesinde beyaz kalmış, tenine hafif kestane ya da barut rengi karışmiş, solgun, veremlilerin ölmeden az once kapıldıkları ateşe benzer şekilde cinsel arzularla yanıp tutuşan Doğulu kadın sevilir.
Alman romantizminden, Diderot'yla Rousseau'dan miras kalmış bir duyguculuktan ileri gelmiş, bireyi görünümsel ve ruhsal özllikleriyle ön plana çıkaran yeni liberalizm destekli bu doğal akım yeni bir düşünce biçimine ve yeni bir güzellik yaklaşımına yol açar. İlk kez insan güzelliği ideal bir kanona bağlanmaz.Her yüz biriciktir.
1
11 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.