Aynadaki Muamma

7,6/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
806 gösterim
Sofi'nin Dünyası, İskambi Kağıtlarının Esrarı, Hayat Kısa romanlarıyla Türk okurlarının yakından tanığı Norveçli yazar Jostein Gaarder bu romanıda, ölüm döşeğindeki bir kız çocuğu ile bir melek arasında geçen konuşmalarla, etten kemikten bir beden içinde bu dünyada yaşamakla, Tanrı'ya yakın olan meleklerin dünyasında yaşamak arasındaki benzerlik ve farkları ele alıyor.

"Cennetteki melekler asla parçalanmazlar. Çünkü, ruhun ayrılacağı etten ve kemikten bir vücutları yoktur. Dünyada bu böyle değildir. Burada her şey gayet kolay bir şekilde bozulur. Bir dağ bile zamanla aşınır, taşa ve toprağa dönüşür. Doğada olan her şey yavaş bir yangın gibidir. Tüm yaratılış için için yanmaktadır.

Yaratılan her şeyi her zaman tümüyle anlamak mümkün değildir. Mesela ben bir kağıda resim çizebilir veya boya yapabilirim. Ama bu, çizdiğim şey olmayı anlıyorum anlamına gelmez.
Zaten çizdiğim şey canlı değil ki. Garip olan da bu: Ben canlıyım!"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789757652892
 • Orijinal Adı:
  I Et Speil, I En Gate
 • Çeviri:
  Kari Çağatay, Yasemin Çağatay
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
crocus 
09 Ağu 16:14 · Kitabı okudu · 27 günde · 10/10 puan

Hasta yatağındaki bir kız çocuğu (Cecilie) ile bir melek (Ariel) arasında geçen diyaloglardan oluşan hüzünlü bir hikaye. Gaarder (her zamanki gibi) bolca felsefe yaparak küçük bir kız çocuğunun gözünden hayatı anlamlandırmayı yine başarmış. Belki ölüm döşeğindeki bir kız çocuğu ve bir melek kitabın ana karakterleri olduğu için, bolca dini, mistik konulara da atıflar var kitap boyunca. Gaarder sevenler için keyifli bir kitap olacaktır.

Kitaptan 2 Alıntı

Nezrin Memmedli 
03 Şub 18:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazen güzel bir şey karşısında çok üzülmemizin nedeni belki de bunun ebediyen sürmeyeceğini bilmemizdir.Çirkin bir şey karşısında da güleriz çünkü bunun geçici bir oyun ya da rol olduğunu biliriz.

Aynadaki Muamma, Jostein Gaarder (Sayfa 12)Aynadaki Muamma, Jostein Gaarder (Sayfa 12)
Nezrin Memmedli 
04 Şub 17:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

-Arada sırada insanlar gözlerini gökyüzüne dikerler ve geldikleri yere bakarlar.O zaman da sanki Tanrı kendisine aynada bakıyormuş gibi olur.

Aynadaki Muamma, Jostein Gaarder (Sayfa 64)Aynadaki Muamma, Jostein Gaarder (Sayfa 64)