Aynadaki Yalan

8,7/10  (126 Oy) · 
364 okunma  · 
106 beğeni  · 
5.253 gösterim
Örgüsü beline kadar inen, koyu altun sarısı saçlar... Açık kumral, parlak örneksiz bir renk tonu... Gözleri de saçlarına denk.. Açık bir alın, vezinli bir burun, kendinden kıpkırmızı, hafifçe kalın, kaçak bir istihza büklümüyle kavisli dudaklar... Çıplak ayak bileklerinde soylu çizgilerin en incesi... Kapalıca, kavuniçi rengi bir entariden giyimi içinde, öğretilemez ve öğrenilemez bir vakar ihtişamı... Yoksa masallardan kaçırılmış ve bu köye hapsedilmiş bir sultan mı bu?..
(Kitap'tan sf:9)

Necip Fazıl Kısakürek'in, roman kalıpları içinde kaleme aldığı tek eseri… Roman, üniversitede felsefe asistanı olan Naci'nin hayatı etrafında gelişir… Bu hayat, Necip Fazıl'ın kendi hayatı değildir ama onun hayat hikayesindeki bir çok unsuru içinde barındırır. Naci, çevresine karşı davranışlariyle, kadın, cemiyet ve sanat anlayışiyle, hayata ve ölüme dair düşünceleriyle bir karakter bütünü halinde şekillendikçe hayalimizde bir Necip Fazıl portresi belirir gibi olur.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789758180097
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Öncelikle bu benim bu yıl okuduğum 100. kitap :) Bunların 27 tanesi Necip Fazıl Kısakürek kitabı oldu. O yüzden 100. kitapta Necip Fazıl olsun istedim.
Aynadaki Yalan, Necip Fazıl'ın yüze yakın eserleri arasın da tek roman kitabı. Genelde şiir, piyes ve fikir kitaplarından bildiğimiz yazar, numunelik bir tanede roman bırakmış bize. Roman, üniversitede felsefe asistanı olan Naci'nin hayatı etrafında gelişiyor. Naci karakteri oluşturulurken Necip Fazıl kendi hayatından çok fazla esinlenmiş, O'nu tanıyanlar bunu anlayacaktır. Necip Fazıl'ın kendi hayatındaki değişim çizgisini ve gençliğinde içinde bulunduğu çevreyi yansıtan, kafasındaki ideal gençlik kavramını irdeleme açısından isabetli bir kitap. Kitap, roman yazmayan birine göre gayet başarılı fakat, yazar bazen roman yazdığını unutup din, sanat ve edebiyat üzerine fikirlerini anlatırken dalıp baya uzatmış. Kitapla ilgili yapılabilecek tek eleştiri de bu olabilir.

Aysel 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başlarda okuduğumda çok beğenmiştim. Sonlara doğru bir cümle çıktı karşıma kafamı o kadar karıştırmıştı ki, her an manasını düşündüm. Öğrendiğimdeyse " hayatım boyunca okuduğum kitaplar arasında unatamayacağım tek cümle bu olacak" demiştim.

Cümle şöyle:

"Allahım,beni sıkma,yoksa ne kadar marhametli olduğunu açığa vururum,sana tapacak tek kişi bulamazsın..."

Muazzam...

Suskun/ca 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstad’ın tek romanı Aynadaki Yalan… Ama bu kitabı sadece bir roman olarak ele almak büyük bir saygısızlık olur kanaatimce. Çünkü Üstad, Naci karakteri üzerinden bizlere hem mükemmel bir hidayet öyküsü sunuyor hem de çağın tüm yanlışlarına ve inanç değerlerimizdeki boşluklara yaptığı vurucu dokunuşlarıyla okuyucuyu sarsıyor. Bu kitaptaki Naci karakterini Üstad’ın kendisinden yola çıkarak yazdığını “O ve Ben” kitabını okuyan herkes anlayacaktır. Sayfalara serpiştirdiği din büyüklerine ve Efendimiz’e (s.a.v) ait kısımlar da ayrı bir lezzetti kesinlikle. Mutlaka okunması gereken çok kıymetli bir eser vesselam.

Yuceyurt 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · 10/10 puan

Necip Fazıl'ın dili ağır değildir. Günümüzde kullanmadığımız hiç bir kelimeyi kullanmaz aslında. Çok kitabını okudum N.Fazıl'ın ancak hiç birinde bu kitaptaki kadar zorlanmamıştım.

Anlatılmak istenen hikaye ve tabi ki seçilen cümleler çok vurucu.
Her bir cümle çok derin anlamlar içeriyor. Bazılarını 3-4 kere okumak kelime kelime irdelemek gerekebiliyor. Belki gençlerimiz sevmez bu tarz eserleri ama bence okunması gereken bir kitaptı.

Naci'nin sevdiği ve peşinden koştuğu kadına ulaşamaması, zoraki de olsa genç bir kızla evlenmesi, sevdiklerini kaybetmesi ve hazırladığı tez çalışmasıyla Avrupa'ya açılmasına kadar her anında Allah'ı anarak adımlar atması beni çok etkiledi.

Mecnun nasıl ki Leyla'dan vazgeçip Mevla'ya ulaşmışsa, aynı yolda olan Naci'nin de hangi merhalelerden geçtiğine tanık olmakta ayrı bir tat verdi.

bir şairin romanı. Ağır bir üslup güzel bir konu ve Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı tek roman. yalnızca merak için bile okunabilir. üstadı sevenlerin mutlaka okuması gereken güzel bir eser

esra ekinci 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Keşke ben Allah kelimesinden başka, ağzından tek söz çıkmayan bir dilsiz olsaydım. Ve ağaç konuşuyor: Allahım sana büyük derken, kafamın büyüklük üstündeki bilgi ve kavrayışının, utançtan yokluğa can attığını duyuyorum. Ey büyüklüğün yaratıcısı Allahım.. Sana yok diyenleri bir tarafa bırak var diyenler bile beni incitiyor. Zira varlık zatiyle ve her şeyiyle senin kulun ve oyuncağın... Sen o kadar varsın ki, sana Var demek, seni kuluna ve oyuncağına tasdik ettirmek gibi geliyor bana... Ah, imanın öyle blr derecesini seziyorum ki, o derecede, konuşmak yok mu, konuşmak, o bile küfür... İşte ben bu yüzden dilsizim...

Efra bingöl 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aynadaki yalan her cümlesini anlamakta çaba sarfettiğim bi kitap oldu anlamları ve konusu çok derindi. Başlarda sıkılmasamda sonlara doğru okumakta güclük çektim giderek karmaşık bir olay örgüsü oluşuyordu. Hayatı ve manasını bir kere daha düşünmemi sağlayan bir kitap oldu. Okuyunca benim ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız

Banksy 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Üstadın bu kitabi bana cok sey kattı diyebilrim. Önce platonik bir aşk sonra da ebedi bir aşk. Ve tasavvuf. Sonuna kadar benimsediğim sözü olacaktır üstadın söylediğı. " Var olmak istiyorsan Allah da yok ol. " bu sözü hayatımın her yerine taşıyacağım. Bazi yerleri kitabin geneline gore pek etkili bulamadim ancak okunmasi gereken bi kitap. Üstadın kurduğu cümleler , kitabın konusu , içeriği her yönüyle harikaydı. Keyifli okumalar.

feylesof: 
05 Oca 04:14 · Kitabı okudu

Necip Fazıl'ın tek romanı.
Aynı fikriyatta olanları çarpacak kadar kudretli...
Fakat roman tekniğinden uzak bir eser.
Belki de büsbütün fikir kitabı.
Bununla birlikte birçok fiyakalı cümle vardır içinde.
Özellikle romanın girişi çok hızlıdır.

Selçuk ZELVECI 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstadın, kadın hususundaki tespitleri ve kadın üzerinden islama bakış açısı ve değer konusunda kadına methiyelerin olduğu (olması gerektiği gibi) bence en önemli eserlerinden biri...

2 /

Kitaptan 173 Alıntı

Ferman Mamedov 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başkalarını düşürmekle yükselemezsiniz!

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları)
Aysel 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İsrail oğullarından biri Allah'a hitap etmiş:
«Ne günahlar işledim, ne sapıklıklar yaptım, beni cezalandırmadın!»
Allah onu peygamberine vahyetmiş:
«Git de ona de ki, ben kendisine en büyük cezayı verdim, ama farkında değil; ondan duayı ve gözyaşını kestim!»...

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Aysel 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Ama annelik bu, yine sana acımaktan başka bir şey elimden gelmez. Sana bir kaç kelimelik bir halk masalı anlatayım: Sevgilisi âşığından annesinin ciğerini istemiş: Git anneni öldür ve ciğerini bana getir!.. Çocuk bu işi yapmış... Elinde annesinin ciğeri, koşarken ayağı bir yere takılmış ve düşmüş... Ciğer haykırmış: Vah evlâdım, acıdı mı bir yerin?.."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek

Keşke ben "Allah" kelimesinden başka, ağzından tek söz çıkmayan bir dilsiz olsaydım.

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 159 - Büyük Doğu Yayınları)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 159 - Büyük Doğu Yayınları)
salih 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Uzaktan ezan sesi geliyor. Ama o da tabii değil... Hoparlörden... Hatta teypten verilip verilmediği şüpheli.. Sabah olurken Allah'ı hatırlamanın saatinde bu mu davet ediciden beklenen ses?

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 34 - Büyük Doğu 28. Baskı 2015)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 34 - Büyük Doğu 28. Baskı 2015)