Aynadaki Yalan

8,6/10  (80 Oy) · 
219 okunma  · 
65 beğeni  · 
2.998 gösterim
Örgüsü beline kadar inen, koyu altun sarısı saçlar... Açık kumral, parlak örneksiz bir renk tonu... Gözleri de saçlarına denk.. Açık bir alın, vezinli bir burun, kendinden kıpkırmızı, hafifçe kalın, kaçak bir istihza büklümüyle kavisli dudaklar... Çıplak ayak bileklerinde soylu çizgilerin en incesi... Kapalıca, kavuniçi rengi bir entariden giyimi içinde, öğretilemez ve öğrenilemez bir vakar ihtişamı... Yoksa masallardan kaçırılmış ve bu köye hapsedilmiş bir sultan mı bu?..
(Kitap'tan sf:9)

Necip Fazıl Kısakürek'in, roman kalıpları içinde kaleme aldığı tek eseri… Roman, üniversitede felsefe asistanı olan Naci'nin hayatı etrafında gelişir… Bu hayat, Necip Fazıl'ın kendi hayatı değildir ama onun hayat hikayesindeki bir çok unsuru içinde barındırır. Naci, çevresine karşı davranışlariyle, kadın, cemiyet ve sanat anlayışiyle, hayata ve ölüme dair düşünceleriyle bir karakter bütünü halinde şekillendikçe hayalimizde bir Necip Fazıl portresi belirir gibi olur.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9758180097
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Beden 
20 Mar 10:56 · 8/10 puan

Necip Fazıl. Batı'ya, batılı gibi gözükmeye çalışanlara, din düşmanlarına üstadımız hadlerini bildiriyor. Bunu yaparken de müthiş ötesi cümlelerini, fikirlerini kullanıyor. Kesinlikle her Türk gencinin okuması gereken bir kitap. Necip Fazıl'ın diğer kitapları gibi çok çok dolu bir eser.

Aysel 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başlarda okuduğumda çok beğenmiştim. Sonlara doğru bir cümle çıktı karşıma kafamı o kadar karıştırmıştı ki, her an manasını düşündüm. Öğrendiğimdeyse " hayatım boyunca okuduğum kitaplar arasında unatamayacağım tek cümle bu olacak" demiştim.

Cümle şöyle:

"Allahım,beni sıkma,yoksa ne kadar marhametli olduğunu açığa vururum,sana tapacak tek kişi bulamazsın..."

Muazzam...

Bahar Uzun 
24 Şub 20:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Naci'nin hayatındaki dönüm noktası olarak görülen askerliğinden başlayan muhteşem bir anlatımla, başta Belma'ya olan aşkı, ardından arkadaşı Mine'nin kendisine içten yanışı. Abid ve Mine'nin oyunları ile Naci'nin küçük düşürülmesi. Tüm bunların arasında Naci'nin ruhuna teğet geçen askerken gördüğü Hatçe kız. Nereden bilebilirdi Hatçe'nin onun ruh haline tasavvuf yolundaki en büyük etkiyi yapacağını? Husmen Ağadan aldığı kitaplar ve kitapların maneviyatı. Naci'nin tezini aşağılayan dengesiz profesörler ve onların batı örnek alarak önemsiz gördükleri eserin batıda yankılanması ve değer kazanması. Ve aynı zamanda Mine'nin yersiz kıskançlıkları ve koyu solculuğu içinde Naci'nin hayatına kendininki ile beraber son vermek istemesi. Bir o kadar olanaksız görünen şeylerin farklı değerler kazanması. Belma'nın Naciye aşk oyunu oynaması. Naci'nin mürşid'ini arayışı ve tasavvuf yolundan Allah'a olan aşka derin bir bağlılığa geçmesini anlatan Üstadın mükemmel bir eseri!..

Suskun/ca 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstad’ın tek romanı Aynadaki Yalan… Ama bu kitabı sadece bir roman olarak ele almak büyük bir saygısızlık olur kanaatimce. Çünkü Üstad, Naci karakteri üzerinden bizlere hem mükemmel bir hidayet öyküsü sunuyor hem de çağın tüm yanlışlarına ve inanç değerlerimizdeki boşluklara yaptığı vurucu dokunuşlarıyla okuyucuyu sarsıyor. Bu kitaptaki Naci karakterini Üstad’ın kendisinden yola çıkarak yazdığını “O ve Ben” kitabını okuyan herkes anlayacaktır. Sayfalara serpiştirdiği din büyüklerine ve Efendimiz’e (s.a.v) ait kısımlar da ayrı bir lezzetti kesinlikle. Mutlaka okunması gereken çok kıymetli bir eser vesselam.

Efra bingöl 
22 Nis 23:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aynadaki yalan her cümlesini anlamakta çaba sarfettiğim bi kitap oldu anlamları ve konusu çok derindi. Başlarda sıkılmasamda sonlara doğru okumakta güclük çektim giderek karmaşık bir olay örgüsü oluşuyordu. Hayatı ve manasını bir kere daha düşünmemi sağlayan bir kitap oldu. Okuyunca benim ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız

bir şairin romanı. Ağır bir üslup güzel bir konu ve Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı tek roman. yalnızca merak için bile okunabilir. üstadı sevenlerin mutlaka okuması gereken güzel bir eser

Mahmut 
11 May 00:08 · Kitabı okudu · 20 günde · 10/10 puan

Necip Fazıl'ın dili ağır değildir. Günümüzde kullanmadığımız hiç bir kelimeyi kullanmaz aslında. Çok kitabını okudum N.Fazıl'ın ancak hiç birinde bu kitaptaki kadar zorlanmamıştım.

Anlatılmak istenen hikaye ve tabi ki seçilen cümleler çok vurucu.
Her bir cümle çok derin anlamlar içeriyor. Bazılarını 3-4 kere okumak kelime kelime irdelemek gerekebiliyor. Belki gençlerimiz sevmez bu tarz eserleri ama bence okunması gereken bir kitaptı.

Naci'nin sevdiği ve peşinden koştuğu kadına ulaşamaması, zoraki de olsa genç bir kızla evlenmesi, sevdiklerini kaybetmesi ve hazırladığı tez çalışmasıyla Avrupa'ya açılmasına kadar her anında Allah'ı anarak adımlar atması beni çok etkiledi.

Mecnun nasıl ki Leyla'dan vazgeçip Mevla'ya ulaşmışsa, aynı yolda olan Naci'nin de hangi merhalelerden geçtiğine tanık olmakta ayrı bir tat verdi.

Banksy 
16 Şub 14:32 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Üstadın bu kitabi bana cok sey kattı diyebilrim. Önce platonik bir aşk sonra da ebedi bir aşk. Ve tasavvuf. Sonuna kadar benimsediğim sözü olacaktır üstadın söylediğı. " Var olmak istiyorsan Allah da yok ol. " bu sözü hayatımın her yerine taşıyacağım. Bazi yerleri kitabin geneline gore pek etkili bulamadim ancak okunmasi gereken bi kitap. Üstadın kurduğu cümleler , kitabın konusu , içeriği her yönüyle harikaydı. Keyifli okumalar.

zebercet zengin 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

2 hafta kadar önce okudum yanlış hatırlamıyorsam. İnsanların hayatını değiştiren dönüm noktaları vardır. Bu noktalar o kadar önemlidir ki bu noktaya gelinceye kadar kendinizi yaşamamış sayarsınız. Bu kitap da dönüm noktası olabilir bazılarımız için. Kitapta beni sarsan cümle ise hatırladığım kadarıyla şöyleydi. "kendinde olmak günahtı."

Selçuk ZELVECI 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstadın, kadın hususundaki tespitleri ve kadın üzerinden islama bakış açısı ve değer konusunda kadına methiyelerin olduğu (olması gerektiği gibi) bence en önemli eserlerinden biri...

2 /

Kitaptan 112 Alıntı

Ferman Mammadov 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Başkalarını düşürmekle yükselemezsiniz!

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları)
Aysel 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Ama annelik bu, yine sana acımaktan başka bir şey elimden gelmez. Sana bir kaç kelimelik bir halk masalı anlatayım: Sevgilisi âşığından annesinin ciğerini istemiş: Git anneni öldür ve ciğerini bana getir!.. Çocuk bu işi yapmış... Elinde annesinin ciğeri, koşarken ayağı bir yere takılmış ve düşmüş... Ciğer haykırmış: Vah evlâdım, acıdı mı bir yerin?.."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Aysel 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İsrail oğullarından biri Allah'a hitap etmiş:
«Ne günahlar işledim, ne sapıklıklar yaptım, beni cezalandırmadın!»
Allah onu peygamberine vahyetmiş:
«Git de ona de ki, ben kendisine en büyük cezayı verdim, ama farkında değil; ondan duayı ve gözyaşını kestim!»...

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Aysel 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Duayı kabul eden, dilekleri veren, vermeyi murad edince el açtıran, ancak sevdiği kuluna dua ettiren, sevmediklerinin elini ve dilini bağlayan ve kendisine yönelmekten alıkoyan Allahım!.. Bizi affet!"

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Ferman Mammadov 
 12 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Velî tesbihini hızlı hızlı çekiyor...
Soruyorlar:
- Tesbihte ne arıyorsun?
- Gafleti arıyorum!

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 71)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 71)
Aysel 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Senin yaşamak dediğin nedir?"
"Yaşamanın mânasını mı soruyorsun?.. Sana göre bir cevap vereyim: Her işte ölümü unutmak faaliyetinden başka bir şey değil..."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Mahmut 
08 May 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Filan adam o kadar siliktir ki, onu bir daha hatırlamamak için bir kere görmek yeter."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Aysel 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kadın bir ufuk gibi kaçmayı, yaklaşıldıkça uzaklaşmayı, ama adım başında vaadetmeyi, derken vaadini geri almayı, peşinden tekrar caymış görünmeyi bilen, erkek de civa damlası misali parmaklarından kaçıcı bu yaratığı bayıltıp durdurmayı ve parmağına yapıştırmayı becerebilendir..."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek