Aynalar Neredeyse Evrensel Bir Tarih

8,4/10  (10 Oy) · 
32 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.402 gösterim
Eduardo Galeano imzalı bir kitabın kapağını çevirmek üzereyseniz, bilmeniz gereken bir gerçek var: bu kitap alıştığınız kitaplara hiç benzemez. İster öykü, ister deneme, ister anlatı, türü ne olursa olsun, Galeano anlattıkları kadar anlatma biçimini de önemseyen, muhalif bir edebiyatçı.

"İnsanların, özellikle de Latin Amerika halkının mustarip olduğu unutkanlıkla savaşmak için" yazdığını belirten Eduardo Galeano, geçtiğimiz mayıs ayında Chavez, Obama'ya Latin Amerika'nın Kesik Damarları kitabını hediye etmeden önce de çok tanınan, çok okunan bir yazardı. Ama bu olay, onun tüm dünyada çoksatanlar listelerine girmesine yol açtı.

Eduardo Galeano'nun son kitabı Aynalar, eski çağlardan günümüze uzanan dünya tarihini kısa öyküler, denemelerle anlatan, şimdiye dek alıştıklarınızdan çok farklı, çok renkli, çok muhalif bir tarih kitabı.

Eduardo Galeno Aynalar'la dünyaya bakışınızı değiştirmeyi vaat ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789755704371
 • Orijinal Adı:
  Espejos Una Historia Casi Universal
 • Çeviri:
  Süleyman Doğru
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mustafa Gökhan Üzümcü 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap bir bütün olarak ayna değil. tıpkı insanlar, insanlık ve insanlığın yaptığı tarih kadar paramparça olmuş bir ayna. Parça parça konulara değiniyor. Dinden, tarihten ve kültürden girip satır aralarında insan olmak ne demek sorusunu soruyor ve cevabını okurla arıyor. Sadece tarihi anlatmıyor Eduardo ; Aynı zamanda tarihteki haksızlıkları,ezilmiş toplumların hikayelerini gösterip günümüzdeki ikiyüzlü politikaları eleştiriyor.

Kimsenin hakkı kimsede kalmıyor bu kitabı okurken. Yahudi avına çıkan Avrupa ülkelerini sayarken, hiçbir zaman bu ava çıkmayan Filistin'in günahı ne diyor? Bu kitabı okurken siyahilerle siyahi, kızılderililerle kızılderil olabiliyorsunuz. Şu anki Amerika'dan anlaşılan kuzeydekiler ama kıtanın geri kalanını oluşturan bizler kimiz diyor.

İlk 100 sayfa içerisinde insanlık tarihinin kadınlara davranışını gözler önüne seriyor. gerçekten muazzam bir yazar Galeano. Latin Amerika'nın dervişi,dünyanın vicdanı...

Kalbi, eli silah tutan adamların çizdiği sınırlar içerisinde değil, bütün dünya toprakları içerisinde atan insanların okuması gereken bir kitap bu. şiddetle ve hararetle tavsiye olunur.

Cavid Necefov 
 17 Oca 00:59 · Kitabı okudu · 58 günde · Beğendi · 10/10 puan

Malesef tüm güzel şeyler gibi güzel bir kitabın da bitmesi ifadesi biraz fazla klişe görünüyor olsa da, şimdiye kadar rastlamadığım bir üslup, ironi dolu küçük, yormayan hikayelerin insanı bukadar etkilemesinin olağanüstülüğünü ancak böyle ifade edebilirim. Evrenin önemli tarihi dönemlerini ayna karşısında kendimizi izler gibi izlememize yardımcı olan yazarın mizahını ve olaylara bakış açısını alkışlıyorum.

Gökhan Parlaktaş 
19 Mar 01:28 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Öncelikle okumayı düşünenler için; bir bütünlük yok kitapta. Konudan konuya atlıyor gibi. Sanki yazar aklına geldikçe bir şeyler yazmış ve bunları daha sonra kitaplaştırmak istemiş gibi (belki de gerçekten öyledir bilmiyorum). Tespitleri, mesajları güzel ve yerinde fakat temelsiz.

mustafa yılmaz 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 84 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye'de Zülfü Livaneli ne ise uruguay'da Eduardo Galeano o. Galeano bir okyanus , eşsiz bir birikim .Bu kitapta da bu birikiminden birkaç damla damlatmış . Okurken dünya tarihine ilişkin çok şey öğrenecek , yeni yeni araştırma konularına dalacaksınız .

Kitaptan 15 Alıntı

Cavid Necefov 
07 Oca 02:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Van Gogh
Bu gün Van Gogh, ona yemek vermeyecek restoranların duvarlarını, onu akıl hastanesine kapatacak doktorların muayenehanelerini ve onu hapse tıktıracak avukatların yazıhanelerini süslüyor.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 264)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 264)

Nitekim Kilise kendi kendine sordu: Ceza olmadan mükâfat olur mu? Korku olmadan boyun eğme olur mu? Yine sordu: Şeytan olmadan Tanrı olur mu? Kötülük olmadan iyilik olur mu? Ve kilise, Cehennem tehdidinin Cennet vaadinden daha etkili bir yöntem olduğuna karar verdi. O günden beri âlim ve kutsanmış papazları kötülüğün hüküm sürdüğü dipsiz uçurumdaki ateş işkencesini haber vererek bizleri korkutuyorlar.

Aynalar, Eduardo GaleanoAynalar, Eduardo Galeano
Cavid Necefov 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Korkular
Ölüm de korkulacak şey değildir, diyordu. Biz var olmayı sürdürdüğümüz müddetçe, ölüm diye birşey yok; ölüm ortaya çıktığında da artık biz yokuz.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 62 - Epikuros)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 62 - Epikuros)

Kaybolan şeyler...
Barış ve adalet haykırarak doğan yirminci yüzyıl kanın içinde boğulmuş olarak öldü ve bulduğundan çok daha adaletsiz bir dünya bıraktı arkasında...
Yine barış ve adalet haykırarak doğan yirmi birinci yüzyıl da, önceki yüzyılın izinden gitmekte..
Ben çocukken, dünyada kaybolan her şeyin Ay'a gittiğine inanıyordum...
Ne var ki, Ay'a giden astronotlar orada ne tehlikeli rüyaları ne tutulmayan vaatleri ne de kırık umutları buldular...
Eğer bunlar Ay'da değilseler, neredeler o zaman?
Yoksa dünyada kaybolmadılar mı?
Yoksa dünyada saklanıyorlar mı?

Aynalar, Eduardo GaleanoAynalar, Eduardo Galeano
Cavid Necefov 
17 Oca 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kılık değiştirmiş savaşlar
Savaş ortamı korkuyu arttırıyor ve korku da adaletsizliği kaderin kaçınılmaz bir unsuruna dönüştürüyor;
savaş yoksulluğu arttırıyor ve yoksulluk da çok az bir ücret ya da bir hiç karşılığında çalışan kol gücü sunuyor;
...ve savaş, kendisinin kaçınılmaz olduğu kadar açıklanamaz olması için, savaşın nedenlerini ortaya koyanları katlediyor.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 358)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 358)
Kafka T. 
 19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne zaman din üzerine buyurgan bir ses tonuyla konuşan birini görsem aklıma Galeano'nun bu güzel tespiti gelir:
"Buda çileciliği, tutkulara karşı koymayı, arzuları reddetmeyi salık verdi, ama çok fazla domuz eti yemekten öldü."
Çok konuşanların değil; hal diliyle örnek olanların peşinden gitmek en güzeli bu sebeple.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 74)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 74)

Roma'ya eskilerden miras kalmış olan ya da onlar tarafından icad edilen Kahkaha Bayramı ilkbaharın gelişini selamlıyordu. Bir tarafta Tanrıça Kibele, yağmur ve tarlalara bereket getirerek ırmakta yıkanırken, diğer tarafta tuhaf kıyafetler giymiş Romalılar gülmekten yerlerde yuvarlanıyorlardı. Herkes herkesle dalga geçiyordu ve dünyada gülünmeye layık olmayan ne bir şey ne de hiç kimse vardı.

İlkbaharın yeniden doğuşunun gülerek kutlandığı, pagan kültüre özgü bu kahkaha bayramı Katolik Kilisesi'nin kararı sonucu her yılın mart ayında İncil'de güldüğünden hiç bahsedilmeyen İsa'nın yeniden doğuşuyla (bir gün önce ya da bir gün sonra) çakışır oldu.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 73 - Sel Yayıncılık)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 73 - Sel Yayıncılık)
Cavid Necefov 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlk başta bizim ebemiz olan zaman, gün gelecek celladımız olacak. Dün, zaman bizi emzirdi ama yarın yiyecek.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 21)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 21)
Cavid Necefov 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yazmaya hayır
Hafıza mı? Bilgelik mi? Bu buluş unutkanlığa neden olacaktır. Bilgelik özde olur onun götüntüsünde değil. Başkasının hafızasıyla insan hatırlayamaz. İnsanlar kaydedecek, ama hatırlamayacaklardır. Birçok şeyi keşfedecek, ama bunların hiçbirisini gerçekten tanımayacaklardır.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 24 - Mısır kralı Thamus)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 24 - Mısır kralı Thamus)
Cavid Necefov 
04 Oca 01:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çiçeklerime basmayın
-Laik, parasız ve mecburi eğitim aptalların sayısını arttırmaktan başka bir işe yaramaz - diye buyurdu Gustave Flaubert.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 240)Aynalar, Eduardo Galeano (Sayfa 240)
2 /