Adı:
Aynalar Koridorunda Aşk
Baskı tarihi:
16 Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752636934
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Aynalar Koridorunda Aşk
Aynalar Koridorunda Aşk
Aşk insanın kalbini doldurmaya yeter mi?Caddede bir terapist yürüyor; insanları gözlemleyen ve yaşadıkları mutsuzluğun nedenlerini anlamaya çalışan bir terapist.

Dr. Mavi, Aynalar Koridorunda Aşk’ın kahramanı. Hepimizin yaşadığı duygusal karmaşaları tecrübe eden, varoluşun özünü anlamaya çalışan Beyaz, Kırmızı, Gri ve Sarı da. Ve vitrindeki aksini inceleyen yüksek ökçeli kırmızı ayakkabılı kadın, etrafın ilgisini çekmek için sarmaş dolaş gezen sevgililer, önündeki arabayı sollayamayınca kendini değersiz hisseden BMW sürücüsü. Birer varoluş mabedi haline gelmiş kafeler, restoranlar ve buraları dolduran insanlar. Milyonlarca imge. İmgelerde varoluşunu arayan insanlar. Aynada kendini gördüğünü zanneden ama Beyaz’ın söylediği gibi asla görmeyecek olan, restoranda yemek yiyen kadın…

Narsistleşmiş benliğin mabedine hapsolup kendi varoluş gerçekliklerinden uzağa düşenler, içlerindeki boşluğu aşkla doldurmaya çalışıyorlar.

Peki, aşk insanın kalbini doldurmaya yeter mi? Sonsuz sevilme, değerli görülme ihtiyacını duyan insanın kalbini kim nasıl doldurur?Dr. Mavi, Beyaz, Kırmızı, Gri ve Sarı, rüyaların, gerçeklerin ve aynaların izini sürerek bu sorunun cevabını arıyorlar…
234 syf.
·Beğendi·10/10
Merhabalar değerli inceleme okuyucuları..
İnceleme yazmayalı çok oldu.. Sular seller gibi okuyamıyorum da artık ondandır belki.. kitaplar elimde 15 günden az kalsa bırakma 'beni beni BİHTERİNİ' diye yalvarıyor sanki :) Aynalar koridoru bakiim evet 1,5 ay civarı.. iyi hasbihal etmişiz sevgili kitapçıkla :) Anlı şanlı bir 10 POİNT İ sonuna kadar hak eden müthiş bir kitaptır kendileri..
İnceleme peki?
Yazılır efenim..
Hem de SPOİLERLİ MPOİLERLİ :)
Rahat okuyun yani :)
Bu incelemede hem KENDİM hem BEN hem BİZATİHİ ŞAHSIM ın düşünce ve hissiyatı ve de genel anlamda içerik bilgileri mevcuttur.. zaten bi inceleme niye okunur ki dimi ama kitaptan zırnık bahsetmeyen??? :) Evliya mıyız kardeşim senin üstü kapalı bahsettiğin, düşünce, fikir ve belki de bize hiiiiç hitap etmeyen duygu ve hayat anlayışına endeksli yazıdan kitabı anlayacak kadar DİMİ AMA ?? :)

Gelelim kitabaaa…
''AYNA AYNA SÖYLE BANA...''
VAR MI BU CÜMLEYLE HAYATINDA BİR KEZ BİLE KARŞILAŞMAMIŞ BİRİ BU DÜNYADA ?? :))

Ah o masallaaar.. çızgı filimleeer.. çocuklukta gözler faltaşı dinleyen BİZLERİN bilinçaltımıza tükürdüler belki de.. hele de yatmadan önce okunan o ejderhalı mejderhalı, cadılı madılı, kaçırmalı göçürmeli, üvey anneli zehirli elmalı masallaaar.. iyilik diye yapılan şeye bak :))) bebe uyusun diye yapılan entel dantel hareketler!!! uykuya dalmadan önce yani tam da bilinçaltına bişey kaktırılacak ve beynin uyku esnasında sürekli tekrarladığı o masallaar.. KİM ÖĞRETTİ BUNLARI BİZE PEKİ??? o tilivizyondan gördüğün sosyetik anne-baba değil mi???
Konu bu değil tabii ki sayın okuyucu ama son dönemlerde bir etkinlik vasıtasıyla masalcıbaşı olmaya doğru gidişimizle bizde kalan masal kalıntıları bunlar :) söylemeden geçemeyecek idim..

Konumuza gelirsek;
de haydi gel artık diyenler tamam geldik daa :) az sabır :)

Evet.. Dr.MAVİ.. kitabın kahramanı.. genelde onun düşünce ve fikirlerini okuyoruz başlangıçtan sona kadar ara ara.. tabii ki hastaları olan KIRMIZI, GRİ, SARI VE hastası olmayan can dostu BEYAZ la olan sohbetleri çerçevesinde.. psiko terapi öykülerinden farklı ama bunlar.. yani doktorun müdahalesinden çok onların duygu durumları, ne olmuş da ona gelmişleri falan okuyorsunuz.. ve benim gibi ister istemez '' SARI MAVİ YEŞİL MEŞİL FARKETMEZ.. YÜRÜYORUZ AYNI YOLDA BİZ '' diyerek kendinizden, etrafınızdan ya da içinizden yükselen sesleri onların ağızlarından dinliyorsunuz bir nevi.. ve fark ettiğiniz şey '' ULEN BEN DE TERAPİSTLİK HASTAYMIŞIM YA '' şaşkınlığı ya da '' ULEN ETRAFIMDA Bİ TANE SAĞLAM ADAM YOKMUŞ YA'' oluyor :).. siz farkettiniz hadi fakat bu farkındalığı yakalayamamış, KENDİ ZATININ FARKINDA OLMADAN sevmek sevilmek takdir edilmek onaylanmak veya bi gıdım şefkat için hayatı boyunca kendini paraladığını, sevginin aşkın karşıdakinden alınan bir şey olduğunu düşünerek kendini onlara beğendirmeye çalışan VE KENDİNİ aynalardan görmeye alışkın suret meraklılarına ve dahi bunun normal olduğuna ama içindeki öfkeye, hüzne, kine, çare olamadan yaşamaya!! devam edenlere ne demeli????
Yaşamak denirse tabii buna!!!
Peki tüm bunların faturasını ''BENİ NİYE YARATTIN ?? BANA MI SORDUN BENİ YARATIRKEN ??....... bla bla '' vs diye YARATICIYA kesenlere ne demeli???

Velhasıl lafı çok uzatmayım efenim.. malum, bi dala basıp bin dalı ığralayan* biri olarak dümdük söylediğim laflar yüzünden pek de sevildiğim söylenemez :) Gerçi sevene can feda sevmeyene elveda tarzı yaklaşımlarım bu kitabı okuduktan sonra daha bi arttı doğrusu :) Lunaparktaki ayna odalarındaki gibi eğri aynalara çok da itibar etmemeye daha bi karar verdim :)
Şeyh Galip 'in dediği gibi bana verilmiş en büyük hediye KENDİMDİR diye

''Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen
Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen''

diyorum efendim BİZZAT KENDİME..
SİZ DE DEYİNİZ.. KENDİNİZE..
SİZDEN BİR TANE DAHA YOK BU ALEMDE...

Kitabı okurken özellikle KIRMIZI ile ilgili yerlerde dilime dolanan şarkıyı da buraya bırakayım..
https://youtu.be/bdso4qwyul0
https://www.youtube.com/watch?v=XwNUspuZWlQ

Şeyh Galip in dizelerinin tamamını da...
https://www.antoloji.com/...i-alemsin-sen-siiri/

HOŞÇA BAKINIZ EFENİM ZATINIZA..
HER DAİM SEVGİ AŞK VE MUHABBETLE KALINIZ..

* ığralamak = Kayserice 'sallamak' ağacı sallarken her dalın sallandığını belirten on numara kelimedir :) ırgalamak ile uzaktan yakından bi alakası yoktur :)
325 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
" Aynalar Koridorunda Aşk Mustafa Ulusoy'un okuduğum ilk kitabı hiç sıkılmadan okudum. Ancak birçok sayfasında "Benlik ve Varoluş kelimesinin sürekli dile getirilmesi biraz beni yordu."

" Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farkı renkleri her üç karakterinde ayrı bir terapisi var, onların dilinden ancak Dr. Mavi anlardı onların başlarından, neler geçtiğini hiç sıkılmadan, dinler. Onların dertlerine hep çare bulur. Bir an bende kendimi Dr. Mavi'nin yanında bulmak istedim hastalarına sürekli bir çözüm aramak için bir kuş gibi çırpınırdı. Aslında kitabın ismine göre değil bir aşk yaşanılmıyor. Sadece her üçüsüde terk edilmişlerdi. Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir."

"Kitabı size tavsiye ediyorum tabiki siz bilirsiniz ama okumaktan bir şey kaybetmezsiniz keyifli okumalar diliyorum."
325 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap okuduğum diğer kitaplardan farklı
Bir anlatım tarzına ve insanın var oluşu hakkındaki ince nüshalara yer vermiştir .
Kahramanlara renk şeklinde isim konmasi beni çok etkilemişti
Yazarın olgulara bakış açısı ve hayattan aldığı bilindik kesitler kitaba doğallik katmıştı .
Bir sonraki sayfayı sabırsızlıkla bekliyorsunuz
Kitap sizi alıp götürüyor soyut dünyasına "şahsen beni " ama kitapta sürekli tekrar eden kalıplaştırilmış kelimeler vardı o biraz kitaba zayıflik katiyor diğer türlü kitap muazzam ötesi.
Kahverengine yani kediye olan yorumu kedinin fıtri duruşunu anlatışına hayran kaldim .
Bir kedinin tavrinın fıtri ve ilahi olgularla bütünleştirmesi çok güzeldi
Diger bir kitabı olan ay terapisini heycan içerisinde merak ediyorum
325 syf.
Bir psikiyatristin psikoterapi seanslarının roman tarzında anlatıldığı, karakterlerini ise renklerle isimlendirirerek hastalarına Kırmızı-Sarı-Gri, kendine Mavi ve gönül dostuna Beyaz isimlerini verip ve Kafe Mentale' de dostuyla hemdem olan, bence pek çok insanın ruh dünyasına ayna tutacak okunmaya değer bir kitap...
325 syf.
Okuduğum için asla pişman olmadığım aksine daha önceden okumadığım için pişmanlık duyduğum bir kitap. Her karakterinde insanın farklı bir acısına parmak basmış yazar. Karakterler çok gerçek.
İnsan, benliğini başka insanlara bağladığı sürece acı çeker. Sırf bir kişi veya bir şey üzerine yaşadığımızda ve onu kaybettiğimiz zaman aslında sadece aynanın kırılmasına rağmen kendimizi o aynada göremediğimizde benliğimizi kaybetmiş gibi oluruz. Halbuki kırılan şey aynadır. Aynada gördüğümüz gerçek biz değilizdir. O sadece bir yansımamızdır ve yansımalar yok olduğunda benliğimiz yok olmaz. İnsanlara bağımlı olup da acı çekenlerin bu kitaptan bolca istifade edeceği kanısındayım.
Yazar kitapta etkileyici cümlelere bol bol yer vermiş. Kitabın okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.
325 syf.
"İnsanların sevmek gibi bir dertleri yoktu sanki. Sevilmek istiyorlardı sadece. Değerli olduğunu hissedemeyen bir insan, gerçekten sevemez; daima sevilmek ister."

Kitabın yazarı Mustafa Ulusoy, aslında bir psikiyatrist. Kitap da Dr. Mavi ile Kırmızı isimli bir kızın terapi seanslarındaki konuşmaları etrafında ilerliyor. Bir de Beyaz, Gri ve Sarı isimli sorunlu karakterler var.

Özellikle "Narsistleşmiş benlik” kavramı uzun uzun örneklendirilerek anlatılmış bu kitapta.
Kitabı beğendim ,bunun yanında kaygıların çözümü olarak, bazı dini kavramların tek çare olarak sunulması belki tek kusuru olabilirdi kitabın.
325 syf.
İnsana kendisini çok güzel gösteren, iç dünyamıza ayna tutan bir kitap adeta. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Okuyan herkes kendi rengini mutlaka bulacak..
325 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Hediye gelen bir romandı.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarına benzemiyordu.Açtım okudum,bir iki sayfa derken sardı beni elimden bırakamaz oldum,hatta renkli kalemler falan postitlerle notlar almaya başladım.İnsan isimleri yerine;sarı,mavi,kırmızı,beyaz gibi isimler verilmiş.
Varoluşsal önemimizi keşfetmek ,Mutlak varlığa Allah'a dayandırılmayan sevgilerin ve ilişkilerin yokluğu,hiçliği üzerine bir deneme kıvamında olmuş roman...Baş kahraman İlgi ve sevgi arıyor pek bulabilmiş değil. bu yüzden acı çekiyor başkalarına sığınmaktan acı çekiyor aslında.Romanla işgili sayfalar dolusu inceleme yazılır burada ama kısaca İNSANIN GERÇEK DEĞERİNİ BİLMESİ ÜZERİNE diyor ve incelememi noktalıyorum.

Başucu kitabı niteliğinde...
325 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Çok fazla önyargı ile başladığım bir kitap oldu. İlk başta biraz sıkıldım. Ama sonra ne kadar profesyonelce yazılmış bir kitap olduğunu anladım. Beni tanıdım, bizi tanıdım. İnsan psikolojisini çok iyi tanımlıyor yazar.

Kendisini aynadaki görüntüsü kadar bilen bir kız, mükemmeliyetçi bir erkek, pişman bir baba. Aynalar koridorunda aşkı ne kadar benimseyebilisiniz? Ya aynalar kırılırsa?

Yazar kitabında aynada göremediğimiz beni öyle bir gösteriyor ki kendinize başka bir gözle bakıyorsunuz. Okuduğum en güzel psikolojik kitaptı.
Mustafa Ulusoy her birimizin ruhunun röntgenini çekiyor. Bize, bizim sorunlarımıza, kalp kırıklıklarımıza, çıkmazlarımıza, çaresizliğimize, isyanımıza, arzularımıza, ruhumuza dokunuyor. Yürekten gelen ve içimize akan satırlarda, bu dünyada insan olarak var olmanın bedelini sorguluyor.
"Yaratıcının sana nasıl yardım edeceğini sen belirleyemezsin değil mi Kırmızı? Çünkü Mutlak Varlık olan O, sen değilsin. O, o gün şefkatini sana öğretmeninle yolladı. Öğretmenin sana sımsıkı sarılırken, O'nun rahmeti seni kuşatıyordu aslında. Peki sen ne yapıyorsun, kendi benliğinin biçimlendirdiği, kendi uygun gördüğün yardımı talep ediyor, hatta diretiyor ve Yaratıcıya seçim hakkı tanımıyorsun. O'na sana nasıl yardım etmesi gerektiğini söyleme cüreti gösterip, senin istediğin şekilde davranmadı, merhametini senin uygun gördüğün şekilde göstermedi diye O'nu merhametsizlikle, seni sevmemekle, sana değer vermemekle suçluyorsun."
Orada bulunanların ölen hakkındaki düşünceleri, zihinlerinde oluşmuş imgeler de gömülmek üzere mezarlığa doğru ağır ağır yol alıyordu.
...birer varoluş mabedi haline gelmiş hınca hınç dolu kafeler restoranlar. Milyonlarca imge. İmgeler yığınının içinde samanlıkta iğne arar gibi varoluşunu arayan insanlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aynalar Koridorunda Aşk
Baskı tarihi:
16 Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752636934
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Aynalar Koridorunda Aşk
Aynalar Koridorunda Aşk
Aşk insanın kalbini doldurmaya yeter mi?Caddede bir terapist yürüyor; insanları gözlemleyen ve yaşadıkları mutsuzluğun nedenlerini anlamaya çalışan bir terapist.

Dr. Mavi, Aynalar Koridorunda Aşk’ın kahramanı. Hepimizin yaşadığı duygusal karmaşaları tecrübe eden, varoluşun özünü anlamaya çalışan Beyaz, Kırmızı, Gri ve Sarı da. Ve vitrindeki aksini inceleyen yüksek ökçeli kırmızı ayakkabılı kadın, etrafın ilgisini çekmek için sarmaş dolaş gezen sevgililer, önündeki arabayı sollayamayınca kendini değersiz hisseden BMW sürücüsü. Birer varoluş mabedi haline gelmiş kafeler, restoranlar ve buraları dolduran insanlar. Milyonlarca imge. İmgelerde varoluşunu arayan insanlar. Aynada kendini gördüğünü zanneden ama Beyaz’ın söylediği gibi asla görmeyecek olan, restoranda yemek yiyen kadın…

Narsistleşmiş benliğin mabedine hapsolup kendi varoluş gerçekliklerinden uzağa düşenler, içlerindeki boşluğu aşkla doldurmaya çalışıyorlar.

Peki, aşk insanın kalbini doldurmaya yeter mi? Sonsuz sevilme, değerli görülme ihtiyacını duyan insanın kalbini kim nasıl doldurur?Dr. Mavi, Beyaz, Kırmızı, Gri ve Sarı, rüyaların, gerçeklerin ve aynaların izini sürerek bu sorunun cevabını arıyorlar…

Kitabı okuyanlar 1.096 okur

  • Aslihan Taspinar
  • Tuba
  • Ece kafalıgönül
  • Kadir
  • Gecekuşu
  • Seda Habergötüren Ateş
  • yağmur gündüzalp
  • Tuğba
  • Mâsivâ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları