Ayraç Dergisi Sayı 91 Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi

7,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
101 gösterim
Cereyanda Kalmak
“Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?” Cemil Meriç
Yeni rejim “fikri hür, vicdanı hür nesiller” yetiştirmek istese de Cumhuriyet tarihi baskıların, yasakların, söze vurulan zincirlerin tarihi. Nazım Hikmet'ten Said Nursi'ye, Nihal Atsız'dan Çetin Altan'a her görüşten ve inançtan düşünür, aktivist ve sanatçı devletin demir ökçesini sırtında hissetmiş. Birzamanlar: Komünizm yasak, İslamcılık yasak, Turancılık yasak: resmi ideolojinin dışındaki hemen her görüş tehlikeli ve yasak!
Tanıl Bora son kitabı “Cereyanlar: Türkiye'de Siyasi İdeolojiler” ile düşünce tarihimizin perdelerini aralıyor. Kitap, “Tanzimattan bu yana” bu topraklarda elektriklenmiş her fikrin çetelesini tutuyor: hiçbir peşin hüküme, hiçbir yasağın cazibesine kapılmadan. Türkiye'deki siyasi idelojilerin derli toplu bir özeti olan bu hacimli çalışma, herhangi bir sayfasından açıp okunarak bilgi ve fikir sahibi olunabilecek temel bir kaynak adeta. Bu topraklarda okuyup yazan hemen herkesin masasının başında, kütüphanesinde bulunması gereken önemli bir kitap: Türkiye'yi anlamak için...
91. sayımızda “Cereyanlar”ı mercek altına alıyoruz.
Keyifli okumalar...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  62
 • ISBN:
  9781309273105
 • Yayınevi:
  Ayraç Dergi Yayınlar
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 25 Alıntı

Mehmet Aldemir 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazı kitapları okuyup bitirdiğinizde kitaplığa kaldıramaz, elinizin altında bir yere koyarsınız, yakınınızda olsun istersiniz. Aklınız ve gönlünüz takılmıştır çünkü.

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 48 - İnan Çetin'in "Mustafa Kemal Atatürk'ün İlk Aşkı:Manastırlı Eleni" kitabı incelemesi - Semra Aktunç)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 48 - İnan Çetin'in "Mustafa Kemal Atatürk'ün İlk Aşkı:Manastırlı Eleni" kitabı incelemesi - Semra Aktunç)
Mehmet Aldemir 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Romanların müsaade ettiğine hayat izin vermez mi?

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 17 - "Dokunarak İyileşmek" - Tuba Dere)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 17 - "Dokunarak İyileşmek" - Tuba Dere)
Buket TIMAÇ SAYAR 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Kelime başlangıçtır,sessizlik son.İkisinin arası ise hep öykü."

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 12)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 12)
Hilal 
09 Şub 14:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kayıplara Yas/lanmak
Acının kendi başına bir değeri ve anlamı yoktur. İşte orada, içimizde durmaktadır. Boğazımızda bir düğüm, midemizde bir yumru, başımızda bir kazan gibi. Acı, ancak sembolize edildiğinde yani dile geldiğinde ve akabinde başka bir zihin tarafından anlamlandırıldığında değer kazanır. Acı söze döküldüğünde kendi gerçekliğinden çıkar ve sindirilmeye hazır hale gelir. Bu, acıyla yegane başa çıkma stratejisidir. Öyleyse: sembolize edilemeyen şey(acı), metabolize edilemez(sindirilemez).

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 10 - F.Gökhan Özcan)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 10 - F.Gökhan Özcan)
Buket TIMAÇ SAYAR 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Montaigne gibi okumalı kitapları:"Okurken zorluklarla karşılaştığımda, bunlar için tırnaklarımı yemem; bir iki kez çabaladıktan sonra vazgeçerim...Eğer bir kitap benim canımı sıkarsa,başka birini alırım...Çağdaş olanları kolay kolay okuyamam,çünkü eskiler bana daha geniş kapsamlı ve daha doğru olarak görünüyor.Belleğimin eksikliklerini gidermek için bir kaç yıl önce okumuş olduğum bir kitabın her yanını notlarımla karalamıştım,bundan sonra da,okuduğum her kitabın sonunda not almayı bir alışkanlık haline getirdim...Kitapları karıştırırken bakarım,dün içinde türlü güzellikler bulduğum,okudukça coştuğum bir yer bu gün bir şey demez olmuş bana."

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 5)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 5)
Mehmet Aldemir 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayallerimizi, geleceğimizi, umutlarımızı zehirleyen geçmişin sandığını açıp içindekilere bakmak sanıldığı kadar kolay değildir, aradığını bulmaya çalışırken aramadıklarıyla hatta hiç görmek istemedikleriyle de karşılaşır insan.

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 16 - "Dokunmadan" Kitabı incelemesi - Tuba Dere)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 16 - "Dokunmadan" Kitabı incelemesi - Tuba Dere)

"Kitapları karıştırırken bakarım,dün içinde türlü güzellikler bulduğum,okudukça coştuğum bir yer bugün bir şey demez olmuş bana."

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 5 - Montaigne)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 5 - Montaigne)

MONTAİGNE'İN KULESİ
"...Kitapları karıştırırken bakarım, dün içinde türlü güzellikler bulduğum, okudukça çoştuğum bir yer bugün bir şey demez olmuş bana."
#Montaigne

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 5 - Montaigne Denemeler-4 Cilt \ Ömer Faruk K.)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 5 - Montaigne Denemeler-4 Cilt \ Ömer Faruk K.)
Buket TIMAÇ SAYAR 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kayıplara Yas/lanmak
''Kayıp, bedensel de ruhsal da olsa sevilen bir nesnenin yitimi demek olup bizde bir kopuş yaşatır ve bizi acıya gark eder. Her acı,aşk acısıdır öyleyse.Çünkü her acıda sevilen bir şey yitirilmiştir.''

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 9 - Juan David Nasio)Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 9 - Juan David Nasio)

Ölenle ölünmez. Çünkü kendimizi hep biraz daha fazla severiz. Gerçek budur.

Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 9 - Aşk Acısı / F. Gökhan Özcan (Kayıplara Yas/lanmak-Yas Sürecinin Psikodinamiği-))Ayraç Dergisi Sayı 91, Kolektif (Sayfa 9 - Aşk Acısı / F. Gökhan Özcan (Kayıplara Yas/lanmak-Yas Sürecinin Psikodinamiği-))
3 /