Ayrılık Valsi

8,7/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
863 gösterim
...Yine Kundera'nın alışılmış kara mizah anlayışı içinde yazılmış bir roman. Mutluluğu arayan yedi kişinin romanı. Kundera'nın, alaycılık ve şefkatli ustaca ayarlayarak yönettiği bu 'vals'in dans adımlarına uyarak, romanın bu yedi kişisi, birbirlerine sarılıyor ve uzaklaşıyorlar.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  277
 • ISBN:
  9789755101828
 • Orijinal Adı:
  Valcik Na Rozloucenou
 • Çeviri:
  Aydın Emeç
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Genel olarak yedi kişinin hayatlarını, birbirleriyle tanışmalarını ve etkileşimlerini çok güzel bir şekilde kurgulamış. Edebi dil bakımında güzeldi. Konu ise Zeynep ablanın tabiriyle hafif insanların hırslarını, kişilik zayıflıklarını, psikolojik dengesizliklerini, özlemleri gibi tanıtımdaki yazıdaki gibi ilginç bir valsi izliyorsunuz.
Özel olarak ilk önce benim çok hoşuma giden kısmı dostoyevski'den tanıştığım eski bir dostu yad etmesiydi. Kendi karakteriyle kıyaslamasıyla karşılaşıyorsunuz. Çok karakterli bir duruşu olan karakter sizi şaşkına çeviriyor sonlara doğru. Benim asıl dikkatimi çeken ise çok ilginç zekası olan bir karakterdi. Hayal dünyasının genişliğinden fark edeceksiniz. Genelde kişiliği zayıf karakterleri pek sevmem ama Milan amcanın felsefesi hoşuma gitti için o sıkıntıyı atlıyorum. :D Bence Milan amcayla tanışmanız kanaatindeyim. İki tane çok bilinmeyen kitabını beğendim. Zeynep Ablaya beni bu yazarla tanışmama vesile olduğu için teşekkürlerimi borç bilirim.

Kitaptan 15 Alıntı

seher 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıskançlık zorlu bir diş ağrısı gibidir. İnsan kıskançlık duyduğu zaman bir şey yapamaz, oturamaz bile. Ancak gidip gelebilir. Bir noktadan öbürüne

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 174)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 174)

İnsanda tiksinti duymama yol açan bir şey varsa o da acımasızlığının, alçaklığının ve dar kafasının lirizm maskesine bürünmeyi başarmasıdır.

Ayrılık Valsi, Milan KunderaAyrılık Valsi, Milan Kundera
seher 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı, kadınların yüreğine öbür kadınlardan nefret etmeyi aşıladı, çünkü insan türünün çoğalmasını istiyordu.

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 42)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 42)
seher 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu ülkede insanlar sabahlara saygı göstermiyorlar. Uykularını bir balta vuruşuyla kesen bir çalar saatle kendilerini kabaca uyandırtıyorlar ve hemen uğursuz bir aceleciliğe bırakıyorlar kendilerini. Böylesi şiddet hareketiyle başlayan bir günün devamının nasıl olabileceğini bana söyleyebilir misiniz? Çalar saatlerinin her gün küçük bir elektrik şoku geçirttiği bu insanların başına ne gelebilir? Her gün şiddete alışıyorlar ve her gün zevki unutuyorlar. Bir insanın yaradılışını oluşturan, inanın bana, bu sabahlardır.

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 29)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 29)
seher 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düzen isteği aynı zamanda ölüm isteğidir, çünkü yaşam düzenin aralıksız çiğnenmesidir.

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 96)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 96)
seher 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürce yabancı ülkelere yolculuk edememek kafamı bozuyor,ama asla ülkeme kara çalamam.Önce kendi kendime kara çalmam gerekir. Bu ülkenin daha iyi olması için hangimiz herhangi bir şey yaptı?Hangimiz buranın yaşanabilir olması için herhangi bir şey yaptı?''İnsanın kendini evinde hissedebileceği bir ülke olması için? Sadece evinde hissedeceği?”

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 120)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 120)
seher 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...........bir çocukla aşk yerini aileye bırakır, can sıkıntısına bırakır. Kaygılara bırakır. Keyifsizliğe bırakır. Ve sevilen kadın yerini anaya bırakır.

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 59)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 59)
Nilay S. 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanlık, inanılmaz sayıda budala üretiyor. Bir insan ne denli budalaysa, o kadar üremek istiyor.

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 118)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 118)
2 /