Az Gittik Uz Gittik

7,6/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
554 gösterim
Çoğumuz "Az gittik uz gittik. Dere tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz," diyerek ninelerimizin anlatmaya başladıkları ama günümüzde daha az anlatılır olan masalları dinleyerek büyüdük..

Az Gittik Uz Gittik, şimdi kimisi Türkiye sınırları dışında kalan toprakların ve Anadolu masalcılarının dillerinden yıllar boyunca derlenmiş masalları bir araya getiren kapsamlı bir araştırma. Sözlü gelenek içinde kuşaktan kuşağa aktarılan masalları Pertev Naili Boratav titiz bir çalışmayla geçmişte kalmaktan kurtarıp günümüze ulaştırıyor; kendi deyimiyle, onlara "belge" niteliği kazandırarak her yaştan okuru masal dünya-sının büyülü perdesini aralamaya çağırıyor. 

Cumhuriyet döneminin en önemli araştırmacılarından birinin kaleminden, Türk halk edebiyatına yetkin ve kapsamlı bir bakış getiren bu kitap, yazarın"Türk Masalı Üzerine" başlıklı önemli incelemesiyle tamamlanıyor. 

Az Gittik Uz Gittik'te birbirinden eğlenceli kırk sekiz halk masalının yanı sıra Karatepeli hikâyelerini bulacak ve Keloğlan'dan korkunç devanalarına, astığı astık kestiği kestik padişahlardan gözüpek şehzadelere, bin bir güçlükten sonra muradına eren güzel ve akıllı kızlardan eğlendirirken düşündüren hayvanlara kadar birçok renkli masal kahramanı ile tanışacaksınız.
Duygu 
21 Oca 16:25 · Kitabı okudu

Kim ne derse desin masal okumayı her zaman sevmişimdir. Bu kitabı da sevdim. İçinde birbirinden farklı masallar bulunuyor. Hepsini değil ama bir çoğunu çocuğunuza okuyabilirsiniz.

Şevket Erciyas 
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hic duymadigim masallari cocuguma okudum ben de ogrendim ama anlatimi o kadar hosuma gitmedi