Az Seçilen Yol Sevginin, Geleneksel Değerlerin ve Ruhsal Tekamülün Psikolojisine Yeni Bir Bakış

8,1/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
717 gösterim
Sorunlarımızla yüzleşmek ve onları çözmek hepimizin kaçınmaya çalıştığı ıstırap verici bir süreçtir. Aşırı kaçış ise daha büyük bir ıstıraba ve hem zihinsel hem de ruhsal açıdan gelişememeye yol açar. Dr.Peck, büyük ölçüde kendi mesleki deneyimlerine dayanarak yazdığı bu son derece özgün, cesur, dürüst, ve ufuk açıcı eserinde, kendimizle yüzleşmenin ve -değişmenin acısını da çekerek- sorunlarımızı çözmenin bizi nasıl kendini-idrakin üst düzeylerine ulaştırabileceğini göstermektedir. Yine bu kitapta Dr.Peck sevgi ilişkilerinin doğasını tartışıyor: Gerçek birbirine uygunluk nasıl anlaşılır? Gerçek sevgiyle bağımlılık birbirinde nasıl ayırt edilir? Nasıl kendi kendimizin efendisi olabiliriz? Nasıl daha duyarlı birer ana baba olabiliriz?

AZ SEÇİLEN YOL, dengeli ve ruhsal açıdan doyum verici bir yaşam arayan milyolarca insana yol göstermiş olağanüstü bir eserdir.
(Arka Kapak)
elif dinç 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yıllar önce okumuştum...Terapi öyküleri okumaktan hoşlanan arkadaşlar için çok güzel bir seçim olduğu kanısındayım...psikoloji kitaplarını çok seven bir okur olarak ben keyifle okumuştum.

Çölün Kalbi 
21 Nis 22:40 · Kitabı okudu · 61 günde · Puan vermedi

Kendimden kaynaklı ara vererek ve başka kitaplarla, yazılarla harmanlayarak okusam da kitabı ve geç olsa da okunmaya değer olduğunu düşünüyorum. Psikoterapi alanında yazılmış puanlaması ve analizleri öykülerle paylaşması da okuyucunun ilgisini çekiyor.

Canan İnci 
11 Ağu 08:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı bir kez okuyup rafa kaldırmak hem kitaba hem yazara haksızlık olur. Defalarca okunması gereken bir başucu kitabı. Tabii psikoloji, kişisel gelişim sevenler için.

Kitaptan 6 Alıntı

Çölün Kalbi 
20 Şub 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Insanların yalan söylemelerinin nedeni de kendilerine meydan okunmasının ve bunun sonuçlarının getireceği acılardan kaçınmaktır.

Az Seçilen Yol, Scott PeckAz Seçilen Yol, Scott Peck
Çölün Kalbi 
20 Şub 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...ama bizler kendimize doğal olmayanı yapmayı öğretiriz, ta alışkanlık haline gelinceye kadar.

Az Seçilen Yol, Scott PeckAz Seçilen Yol, Scott Peck
Tutku kondu 
 02 Nis 21:35 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Var olabilmek için bir kişiye ihtiyacınız varsa, siz bu kişiye yapışmış bir asalaksınız demektir. Böyle bir ilişkide seçim ve özgürlük yoktur. Artık sevgi değil bir zorunluluk söz konusu olmaktadır. Sevgi ise özgür iradeyle yapılan bir seçim, bir tercihtir. İki insan birbirini ancak, her biri kendi başına yaşayacak güçte olup da birlikte yaşamayı seçtikleri zaman sevebilirler.

Az Seçilen Yol, Scott Peck (Sayfa 100 - Akaşa)Az Seçilen Yol, Scott Peck (Sayfa 100 - Akaşa)
Tutku kondu 
02 Nis 21:40 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Nasıl ki iki yaşında bir çocuğun her şeye gücü yetme fantezisi, gerçeğin darbesine uğruyorsa aşık olan bir çiftin bir olma fantezisi de aynı sona uğrar.

Az Seçilen Yol, Scott Peck (Sayfa 88 - Akaşa)Az Seçilen Yol, Scott Peck (Sayfa 88 - Akaşa)