Azap Ortakları 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.972
Gösterim
Adı:
Azap Ortakları 1
Yazar:
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
402
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758152068
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yaz Yayınları
Baskılar:
Azap Ortakları
Azap Ortakları 1
1068 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Yarin yanağından gayrı paylaşmak içim herşeyi...
Baba Musamızdan almış cehdini,
Gördün mü Kaygusuz zulmün vaktini,
Padişahlar tacın ile tahtını,
Yoklar gider bizim DEDE SULTANA
1068 syf.
·43 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun soluklu bir okuma olmasına rağmen bitmesini istemediğim lezzette bir kitap oldu.Şeyh Bedreddin ile ilgili daha önce birkaç roman okumuşluğum var.Ancak bu kitap daha doyurucu ve şeyhin felsefi görüşlerini daha iyi yansıtan daha güzel bir çalışma olmuş diyebilirim.Kitabın ilk cildi Bedreddinin Timur ve İbni Haldun ile yaptığı sohbetler üzerinde yoğunlaşıyor.Egemenlerin sömürüsünü devam ettirebilmek adına sömürülen kesmin nasıl çabaladığı ve canından olduğu gerçeğinden hareketle köylü,yoksul kesmi örgütleme ve aydınlatma çalışmalarını başlatır.Torlak Kemal,Börklüce Mustafa örgütlemeyi ince bir dantel gibi dokur.Kitabın ikinci cildi ise Osmanlıyla yapılan savaşlar söz konusu.Direnişin kırılması ve dağılma gerçekleşse de Bederddinin görüşleri günümüze kadar güncelliğini yitirmeden ismi ile birlikte yaşamaya devam edecektir.
Yazar Anadolu Türkçesini yerinde ve sıkmadan çok güzel kullanmış.Tarihi bir romandan beklenecek herşey var.Yazarı ilk kez okumama rağmen çok beğendiğimi belirtmeliyim.
1068 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabın ana karakterinin Şeyh Bedrettin olmasına rağmen daha başka bir çok tarihi figürde kitabın içinde yer alıyor. Yıldırım Beyazid, Timur, Börklüce Mustafa, Torlak Kemal, Kaygusuz Abdal ve diğerleri..
Kitap genel olarak Fetret Döneminde geçiyor. Bu dönemdeki otorite boşluğundan ortaya çıkan kanlı güç mücadelelerini aktarmış bizlere Erol Toy.
Kitabın kahramanı Şeyh Bedrettinin amacıAnadoluda sınıfsız toplum yaratmak. Kısa bir süre de olsa bunu da başarıyor. Bu bağlamda belki de tarihteki ilk sosyalist düzeni kurmuş oluyor. Çünkü oluşturduğu topluluk üretimde de ortak tüketimde de. Erol Toy Şeyh bedrettin'in iktidadi tarafını daha çok ele almış, bu sebeple felsefi tarafını daha az aktarmış diyebilirim.

Erol Toy bu kitabı Kemal Tahir'in Devlet Ana'sına karşılık olarak yazdığı söylenir. Aslında iki eser de nesir edebiyatı olduğu için benzerler. Ancak olaylara bakış açıları tabi ki birbirlerinden çok farklı. Sonuç olarak her ikisinin de okunması taraftarıyım. Azap Ortakları Osmanlı tarihinin en az bilinen ve bilinmesi de pek istenmeyen zaman dilimini ele aldığı için bile okunabilir.

Erol Toy'un kitabı yazmadan önce iyi bir çalışma yaptığı belli oluyor. Kitabın dili öz Türkçe olduğu için ilk başta okurken zorlansam da ileriki sayfalarda daha hızlı bir okuma temposuna kavuştum. Kitabın 1068 sayfa olduğuna bakmayın. Okuma temposunu yakalayınca su gibi akıyor.
1068 syf.
·34 günde·Puan vermedi
Şeyh Bedreddin'in izinden giderken yazılan koca bir tarih var. Sadece siyasi tarih veya başat insanların tarihi değil, satranç tahtasındaki her hamlenin ve her taşın tarihi yazılmış.
Erol Toy'un kitabı yazmak için ihtiyaç duyduğu bilgilere erişmek için Bedreddin'in bilgiye erişim için gittiği bütün güzergahları takip ettiğini tahmin ediyorum. Başka türlü nasıl bu kitaba dahil edilebilir bu kadar yol, yollardaki mekanlar ve mekanlardaki hayatlar.
Bir ömrün bilgiye harcandığı, bilgi için katedilen yollar, geri çevrilen mülkiyet teklifleri, herşeyin insan olmak adına yapılması gerektiği bir dünyada yaşamak için mücadele eden insanların eseri.
En güzel yanı da bir tıkla hertürlü bilgiye hakim olabileceğini sanan bizlerin karşısında bilgiye erişmek için bilginin kaynağına günlerce, haftalarca, aylarca yapılan yolculuğun anlatılması.
İyi okumalar...
1068 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Unutamadığını sahnesi çile odasından yarı baygın çıkıp haftalarca yatarken bir gece ayaklanıp kütüphanedeki kitaplarını yırtarak Nil nehrinin sularına atmasıydı.
1068 syf.
·10/10 puan
Daha önce varidat kitabını okuduğum az çok hakkında bilgi sahibi olduğum şıh bederettinin bu kitabını internette dolanırken rast geldim. Yazarın adını ilk defa duyuyordum. Tereddüt etmeden aldım. Gerçek bir destanın konu edildiği roman şıh'ın anne babasının evlenmesinden ve bir sabah serez çarşısında son bulacak yaşamın silinmeyecek acılarına tanık oldum okurken. Nazım Hikmet'in onun için yazdığı şiiri romanı okurken bulabilirseniz daha verimli bir okumanız olur. Romanın ilk bölümü yüz yirmi li sayfalara kadar o dönemin dil anlatımıyla sürüklemeyi başarıyor hikayeyi. Tanımak isteyenlere hem batınilik konusunda bilgilendiren hem çelebi mehmet'e ölümsüz olmasına yardım ettiren yer yer Timurlenk ile savaş sanatının bilgeliği ile öfke kontrolünün muharebe kazanma sanatındaki önemine kadar geniş sohbet örgüsünü birleştiren anlatımı ile unutulmaz bir biyografik roman sunuyor. Mutlaka okuyun derim meraklılarına.
1068 syf.
·6 günde·8/10 puan
Şeyh Bedrettin'in hayatını, mücadelesini roman olarak anlatıyor. Romanın akışı Bedrettin'in hayatının ve yaşadığı olayların akışına uygun olarak yazılmış. Bedrettin öğrenim görmek, bilgisini artırmak amacıyla çıktığı yolculuktan "din ve fen bilgini" olarak Anadolu'ya dönüyor. Okumaya, bilgi peşinde koşmaya devam ediyor. Dünyada doğan her insanın eşit olduğunu kabul ederek, haksızlığa, kodamanların sömürüsüne karşı söylemleriyle köylü halk arasında saygı ve sevgi görüyor.
Bedrettin'in bilginlerle, din alimleriyle, hükümdarlarla, köylülerle, vb. yaptığı sohbetler-tartışmalar ilgi ile okunabilir. Öğretisinin yayılması ve kodamanların bununla mücadelesi romanın 2. cildinde ele alınmış.
Bedretin'in "eşitlik" üzerine kurulu öğretisi; kitapta anlatıldığı şekliyle, ülkemizde hassas zamanlarda tepkiyle karşılanmış. Ama ilgili herkes, Bedrettin'in çağını aşan, "din ve fen bilgesi" olduğu konusunda hakkını teslim etmektedir.
İyi okumalar
1068 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın bendeki baskısı 1973 yili May yayınlarına aittir.O yüzden alıntı yapamayacak olmama rağmen yine de altını çizdiğim küçük bir bölümü yazacağım.Ondan evvel sizlerle paylaşmak istediğim konu,kitabın yazarına olan büyük hayranlığım.Kendisi Türk romanciliginda bana göre gerçek değerini bulamamış mükemmel bir kalemdir. Özellikle "Azap Ortaklari" ve "Kuzgunlar ve Leşler "benim için külliyatının içindeki doruk noktasıdır.Bir tarih kitabı seviyesinde yol göstericidir.Erol Toy un kitaplarını özenle tavsiye ederim.
...
"Böyledir insan"diyor..."inanmadığı şeye, inanmaktan öte,öğrenemediği, bilmediği değere karşı çıkmanın ilkel rahatlığını duyar.Yok saymakla, taşı,havayı,evreni yönetebilirmiş gibi..Nice bir ilkelliktir ki, incelemek,araştırmak ve öğrenmek gücünü göstermek yerine, silip atıverir yüce değerleri..."
Sayfa 253
...fikir ve düşünce, bir iyi dilek ürünüdür...Her türlü zorlamanın etkisinden korunmuş olmak gereklidir... Bu yüzden, İslam ,Hıristiyan, Musevi, mecusi, Putatapar ya da Tanrıtanımaz bile olsa, her insan yine de Tanrı'nın kuludur... Birdir... Eşittir... Özgürdür... Kardeştir..."
Erol Toy
Sayfa 714 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015
"Eğer yöneticiliğe alışan kişi, başka insanlardan üstün olduğu kanısına kapılırsa, zorbalığı yeniden getirebilir... İnsanlar bunu bir kez uygularlarsa, o zaman anlayacaklar ve dahi kesinkez göreceklerdir ki, Saray ve saltanat, zorbalık ve saldırının kendileridir..."
Erol Toy
Sayfa 715 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015
"Tanrı dünyayı yaratmış, insanlara, tüm yaratıklara bağışlamıştır. Varlığın tümü, toprak ürünlerinin tamamı, her kesin ortak hakkıdır... Böyle olanda, kesinlikle belirtmek isterim ki insanlar eşittirler."
Erol Toy
Sayfa 714 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015
"Emek girdi mi bir işin içine, ürer o iş, yeniden yaratılmışçasına büyür gelişir..."
Erol Toy
Sayfa 458 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015
"İnsanlara emeğin değerini anlatmalıyız. Başarabilirsek bunu, bilinçlendiririz onları. O zaman başkası adına egemenlik kavgası vereceklerine, kendi adlarına bulaşırlar kavgaya..."
Erol Toy
Sayfa 432 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015
"Gerçeğe en yakın olan veri, rakamlardır... Onlar da insan beyninin ürettiği varsayımlardır."
Erol Toy
Sayfa 193 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015
...tartışmalar, eleştiriler ve karşıt düşüncelerle olgunlaşıp kaynaşan bir bilgi, gerçeğe yaklaşmış demektir.
Erol Toy
Sayfa 193 - Cumhuriyet Kitapları - 4.Baskı - 2015

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Azap Ortakları 1
Yazar:
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
402
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758152068
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yaz Yayınları
Baskılar:
Azap Ortakları
Azap Ortakları 1

Kitabı okuyanlar 101 okur

  • Bengi
  • Murat Bayar
  • Yasemin Erdoğan
  • Serhad Şekip

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%4.8 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0