Azerbaycanlı Don Juan

9,0/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
5 beğeni  · 
414 gösterim
Azerbaycanlı tarihi şahsiyet Oruç Bey, yazar Elçin Hüseyinbeyli'nin büyük büyük dedesidir ve Hüseyinbeyli dedesinin izini sürüp Azerbaycan'dan İspanya'ya uzanan tarihi yolculuğunun sonanda Don Juan karakterinin gerçekte büyük büyük dedesi Oruç Bey'in ta kendisi olduğunu ortaya koyuyor. 

Elçinbeyli şöyle diyor: "Bu konuda mütevazı değilim; okumakta olduğunuz eseri yalnız ben yazabilirdim. Varoluşlarımız bile artık birbirinin aynısıdır. Ama çehresi de yüreği gibi kurtlu ayvalara benzeyen nice insan vardır, ömrünün bırakın yirmi yılını, elli yılını da Don Juanlığa adasalar, hiçbir şey elde edemezler, zaten onlar doğduklarında yeteneksizliğe mahkumdurlar. Sonunda bana ayan oldu ki düşüncelerim hiç de boşuna değilmiş ve belki de ben Oruç Bey Bayat'ın torunuyum, daha doğrusu onun ardıllarından biriyim. İşte bu yüzden, Don Juanın hayatını öğrenmeğe başladım. Ve nihayet, o kerteye gelip çıktım ki benzersiz "Don Juan" hikâyesini yazdım ve şimdiden onu okuyacak okurlara peşin, peşin söylüyorum. Yiğitlik ve entrikalarla dolu aşk maceralarıyla, göz kamaştırıcı şeytani bır hikâye sizleri bekliyor…"
(Tanıtım Bülteninden)
Aysel 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır böyle keyifle kitap okuduğumu hatırlamıyorum.
1 seneden çokca zaman bu kitabı okumak için içimde tarif edilemez bir istek vardı. Sonra doğum günüm nedeni ile kuzenim tarafından hediye olarak geldi. İlk tepkim "çok kalın ben bunu nasıl okurum ki" olmuştu :)))

Ne kalınlık ne başka bir şey kitabı sıkıcı kılmadı. Bilakis çok nadir olan okudukça okumak isteyi vardı her defasında.

Elçin, ulu dedesi olan Oruc Bayat (Don Xuan) 'ın izi ile Bakü' den başlayarak İran'ı, İspanya 'nı geziyor. Bu gezintilerin sebebi aslında Oruc Bayat' ı bizim bilmediğimiz tarafları ile bize anlatmak.

Elçin ile birlikte gezmediğiniz müze, ülke, otel kalmayacak dersem doğru sözleri sarfetmiş olurum herhalde. Yazarın o kadar realist, samimi bir dili var ki, bazı yerlerde fikirleri ters dahi olsa size ona katılmak zorunda kalıyorsunuz. Samimiyeti sayesinde kitap tatlanmış, tuzlanmış bir nevi. Sizi asrdan asra yolculuğa öyle profesyonelce geçiriyor ki ruhunuz bile duymuyor. Dobralığı karşısında ise yüzünüzde hep bir gülümseme ile okuyorsunuz kitabı.

Gelgelelim neden Don Juan?
Çünkü kitapta Miguel de Servantes'dan da kesintiler var. Dedemiz ile aynı devirde yaşadıkları için karşılaşmışlar. Ve Oruc Bayat dahil olduğu İspanya sarayında dinini değişince hıristiyan olmuş. Bir çok önemli saray kadınlarının kalbini çaldığı içinse ona ismi Servantes'in yakıştıracağını düşünüyorlar. Don Juan eserini de Oruc Bayat'dan esinlenerek yazmış. Ama bu sadece bir düşünce. Kitapda buna yer verilmemiş bile.

Dönemin İspanya ve İran'ı ile şimdinin İspanya ve İran'ı karşılaştırılmış.

Kitap benim gözlemlediğim kadarı ile başarılıydı. Yazar bu kitabı yazmak için 100lerce kitap okumuş.-_- Zaten sonunda yazar Anar'ın eleştrilerine yer verilmiş. Bu da ayrı hoşuma giden husustu.

Ne diyeyim, bulursanız okumayı ihmal etmeyin derim :)