Azizler Kampı

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
469 gösterim
Novakovski, Azizler Kampı 'nda bahtsız bir ulusun 2. Dünya Savaşı sonundaki yazgısını dile getirir. Almanların kurduğu ve Amerikalıların yönetimine geçen vatansızlar kampında bir avuç Polonyalı geleceğe kuşkuyla bakmaktadır. Bu bahtsız insanların yaşamlarını anılar ve geriye dönüşlerle anlatırkengerçekçi romantizmin güzel bir örneğini veren Novakovski, kişilerine elle tutulur bir canlılık kazandırıyor.Acı, güzel bir kitap Azizler Kampı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2000
 • Sayfa Sayısı:
  401
 • ISBN:
  9789754582123
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Fatih DOĞANCI 
 01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kadın
"Asıl önemli olan, sosyal koşullar dostum. Onlarda kadınokrasi yürürlüktedir. Dünyaya bir daha gelişimde ne olmak isterim biliyor musunuz? İngiltere'de kedi, Hindistan'da öküz, İspanya'da rahip, Rusya 'da tiyatro oyuncusu, Polonya 'da albay, Amerika 'da kadın!"

Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 247)Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 247)
Fatih DOĞANCI 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...insanın hayalinden geçirebileceği en korkunç gerçek karşısında, ölümün biyolojik gerçeği karşısında, en güzel "kahramanlık yaftası"nın bile ne değeri olabilir? Nabzın atması durur, bacaklar katılaşmaya başlar, kesilen bir otomobil lastiğinden kaçarcasına kaçar hava büzülmüş nefes borusundan, yüz bir kuş yüzünü andırır ve birkaç dakika içinde, o zeki, parlak, duyabilen yaratık, gök, cennet ve cehennemin barındırdığı varlık, bütün fizik ötesi üretimi ile, göğe doğru kokuşan bir insan leşine dönüşür. "Ölüm diye bir şey yoktur. Ölenler yaşamayı sürdürürler yine" diye yazmaya koyulur ertesi sabah yazıcı eşekler, hıçkıran bülbüllerle dolu bir göğün hafif ilkbahar rüzgarının tentesi altında..."

Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 167)Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 167)
Fatih DOĞANCI 
 01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Savaş
"Muzaffer müttefikler kampından falan değilim, bütün namuslu insanlar gibi ben de yenik çıktım bu savaştan, kazanılmış savaş yoktur, bütün savaşlar yenik düşürür adamı.."

Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 376)Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 376)
Fatih DOĞANCI 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Daha iyi bir sabaha dek, dayanmak için kuvvet ve iç huzuru dilemiyorum. Ama duyan ve düşünen bu varlığı, insan olan beni küçülten nefretten kurtar beni.."

Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 176)Azizler Kampı, Tadeusz Novakovski (Sayfa 176)