Azizler ve Alimler

9,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
603 gösterim
1916'da, İrlanda'nın batı kıyısında bir kulübede, sıradışı kaçaklar biraraya gelmiştir. Ludwig Wittgenstein, İngiliz dargörüşlülüğünden yorgun, felsefeden ise tamamen bitap düşmüş bir halde Cambridge'den kaçmıştır. Yol arkadaşı Mihail Bahtin, Rus devrimci hiziplerinin tartışmalarından gına getirip, kendini oburluğa adamıştır. Onlar yüksek meseleler hakkında komik gevezelikler ederlerken, kulübeleri İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun lideri James Connolly ile Joyce'un "Ulysess" romanından kaçıp gelen Leopold Bloom tarafından basılır. Ve aralarında, devrimden felsefeye, hayattan boşvermişliğe, itişli kakışlı, bol küfürlü ve ortalığa harika fikirlerin saçıldığı bir muhabbettir başlar...Terry Eagleton'ın yazdığı tek roman olan "Azizler ve Âlimler", anekdotlar, idealler, kavramlar, kültürler ve St. Petersburg, Viyana ve ('hiçbir şeyin başkenti') Dublin gibi çalkantılı şehirler arasında gezinen keyifli ve oyuncul bir 'fikir romanı'dır.
(Tanıtım Bülteni'nden Alıntı)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2003
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789758829125
 • Orijinal Adı:
  Saints and Scholars
 • Çeviri:
  Osman Akınhay
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Aylin Yaşar 
28 Şub 14:47 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Eserin iyi irdelenmesi ve anlaşılması için yeterli bilgi sahibi olmak( özellikle irlanda ingiltere tarihi ve modernçağ figürleri hakkında) gerekli

Kitaptan 1 Alıntı

Aylin Yaşar 
25 Şub 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Özgür olmak için unutmamak zorundasınız. İnsanları isyan ettiren şey, özgürleşecek torunları hakkındaki düşler değil, köleleştirilmiş ataların anılarıdır.

Azizler ve Alimler, Terry Eagleton (Sayfa 153 - agora kitaplığı)Azizler ve Alimler, Terry Eagleton (Sayfa 153 - agora kitaplığı)