1000Kitap Logosu
Azrail'i Beklerken
Azrail'i Beklerken
Azrail'i Beklerken

Azrail'i Beklerken

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
18 Kişi
53
Okunma
15
Beğeni
1.351
Gösterim
88 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 30 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mürekkep Basım Yayın · Mart 2014 · Karton kapak · 9786054173723
Orijinal adı
Chicken with Plums
Diğer baskılar
Azrail'i Beklerken
Chicken with Plums
Poulet aux Prunes
İran Devrimini kendi kişisel bakış açısıyla sunduğu Persepolis kitabıyla büyük üne kavuşan Marjane Satrapi'den yine kişisel ancak devrim öncesi İran'da geçen büyüleyici bir öykü. Azrail'i Beklerken, Satrapi'nin büyük amcası ve aynı zamanda ülke çapında büyük bir müzisyen olan Nasır Ali Bey'in, enstrümanı kırıldıktan sonra çalmaya değer yeni bir tanesini bulamadığı için bunalıma girerek yatağına uzanıp ölümü beklediği dokunaklı günleri konu alıyor. Satrapi'nin, flash-back ve flash-forward'larla zenginleştirdiği Nasır Ali Bey'in yaşamaktan vazgeçerek ölümü bekleme öyküsü, aynı zamanda çelişkiler içinde yaşayan bir adamın hayatını Mevlana'dan Ömer Hayyam'a renkli göndermelerle zenginleştirdiği bir çizgi roman. Azrail'i Beklerken aynı zamanda sinemaya da uyarlanmış, İstanbul Film Festivali dâhil birçok festivalde, olumlu eleştiriler almıştı. (Tanıtım Bülteninden)
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,62
8.6
10 üzerinden
18 Puan · 4 İnceleme
Fox Mulder
Chicken with Plums'u inceledi.
84 syf.
·
1 günde
Türkçeye “Azrail’i Beklerken” adıyla çevrilmiş olsa da orijinal adı “Erikli Tavuk” olan Marjane Satrapi eseri. Hikâye 1958’in Kasım ayında başlıyor. İran’ın en ünlü tar sanatçılarından biri olan Nasser Ali Khan, tarının kırılmasının ardından ölümü beklemeye karar verir. Günler yavaş yavaş geçmeye başlarken, geçmişi ile hesaplaşmaya koyulur. Başarısız okul hayatı, devamlı erkek kardeşiyle kıyaslanması, sevdiği kızla kızın babası yüzünden evlenememesi, sevmediği bir kadınla evlenip üstüne de dört çocuk sahibi olması, çocuklarının –birisi haricinde– ona karşı sevgisiz olması… Bu arada hayata bağlanmaya da çalışır bir ara Nasser Ali Khan. Çok sevdiği Sophia Loren’i ve çocukken annesinin yaptığı ve en sevdiği yemek olan Erikli Tavuk bile onu hayata bağlayamaz. Hatta bir ara annesinin özlü sözü olan “Sigara ruhun gıdasıdır.” sözünü anarak bir sigara yakar, ondan da keyif alamaz. Ölümü beklemeye devam eder. Nihayet sekizinci gün beklediği Azrail gelir. Kitabın sonu insanın aklına şu soruyu getiriyor: Nasser Ali Khan, tarı kırıldığı için mi yoksa kalbi kırıldığı için mi ölümü beklemiştir? Azrail’i beklerken, Ömer Hayyam ve Mevlana göndermeleri oldukça hoş olan, kısa sürede okunabilir bir eser. Kitabın 2011 yapımı bir de filmi mevcut.
Chicken with Plums
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
m,
Poulet aux Prunes'i inceledi.
84 syf.
Poulet aux prunes ? Qu'est-ce que c'est ? C'est un plat iranien. Vais-je lire un livre de recettes ? Pas du tout. Alors de quoi s'agit-il ? De Nasser Ali Khan. Qui est-ce ? Un musicien qui joue du tar. C'est un instrument comme la guitare mais un peu différent. Jusqu'à la fin de la bande dessinée on ne savait rien. En effet, le roman graphique a commencé au tout début. On ne savait pas qu'un chagrin d'amour pouvait tuer une personne... Peut-être c'est le mensonge qui tue. Alors pourquoi mentir ? Je ne sais pas. Par contre, je sais que la vie sera différente si tout le monde est honnête. Mais cette fois, il n'y aura pas un tel livre. On n'aurait pas écrit une histoire de joie. N'est-ce pas ? C'est vrai. Tu n'aurais pas préféré à ça ? Non, notre culture aime le drame... C'est la vie ? Aucune idée.
Poulet aux Prunes
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
melis aral
Azrail'i Beklerken'i inceledi.
88 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yazarın diğer kitabı olan Persepolis beni çok etkilemişti. Bu kitap onun yerini tutamayacak olsa da beğendiğim bir karikatür oldu. Kısa olmasına rağmen sonuna geldiğinizde anladığınız derin mesajlar içeriyor. Kısa zamanınız olan zamanlar için güzel bir tercih.
Azrail'i Beklerken
8.6/10
· 53 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6