Bab-ı Esrar

Ahmet Ümit

Bab-ı Esrar Yorumları ve İncelemeleri

Bab-ı Esrar yorumları ve incelemelerini, Bab-ı Esrar kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Bab-ı Esrar puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.310 üzerinden
7bin Puan · 835 İnceleme
396 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Allah, Kendisine Âşık Olun Diye Yaratmadı Sizi!!!
Yukarıdaki geçen ifadede ne demek istediğimi birazdan dile getireceğim. Fakat öncesinde kitabın kendisiyle ilgili iki üç kelam etmek isterim. Kitap tamamen “Ahmet Ümit” üslubunda kitap olmuş. Diğer romanlarından farklı olarak şehir bu sefer İstanbul değil, Konya olarak seçilmiş. Yine her kitabında
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
408 syf.
9/10 puan verdi
Bab-ı Esrar
Yaklaşık 4 yıl önce Ahmet Ümit'in kitabıyla ilk tanıştığımda nedense ilerleyemedim. Beni içine almayan birşeyler vardı. Ya ben o kitabı okuma zamanını yanlış seçmiştim yada başka şeyler. Kitap yarım bırakma huyum olmamasına rağmen yarım bıraktığım nadir kitaplardandı. Ama Ahmet Ümit kitaplarına da haksızlık mı yapıyorum acaba diye de düşünüyordum ve bir şans daha verdim ve Şems- Mevlana hikayelerini çok sevdiğim için Ahmet ümit kitaplarına Bab-ı Esrarla tekrar başladım. Doğruyu söylemem gerekirse gerçekten haksızlık yapmışım. Bu kitap o kadar sürükleyici, o kadar etkileyiciydi ki bazen okuduğum rüyamı gerçek mi diye döndüğüm anlar oldu. Kitap beni çok içine çekti. Tarihin polisiye romanla bütünleşmesi gerçekten şahaneydi. Mevlana hikayelerini seven herkese kitabı tavsiye ediyorum
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
408 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
BAB-I ESRAR . . . Ahmet Ümit'in kaleme almış olduğu"Bab-ı Esrar" kitabında Sigorta Eksperi olan Karen Kimya Greenwood,Yakut Otel yangını için Londra'dan Konya ya gelir.Karenin,Annesi ingiliz,babası ise Türk olan Konyalı bir mevlevidir.Karen geldiği Konya'da,Yakut Otel yangının yanı sıra kendi hayatındaki gerçekleri de öğrenmeye başlar. Kitapta,Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ve Şems-i Tebrîzî'nin yaşamı hakkında bilgiler verilmektedir. Kitapta geçen"Yeryüzünün bütün akan suları bulanır, geçtiği yerlerin kiri,pası,çamuru,suyun saydamlığını bozar... Kimse saf,kimse masum değildir.Yaşayan kirlenir; önemli olan safiyeti, masumiyeti yaşamın amacı haline getirebilmektir.Aslolan yaşamdır.Yaşam olduğu sürece saf olmak,masum olmak umudu da vardır."cümlelerini okuduğum zaman,insanlarında ilk doğdukları zaman günahsız olduklarını zaman ilerledikçe yapmış oldukları kötü işlerden ötürü kalplerinin kararmaya başladığını, kötülük yapmayı bıraktıkları taktirde de, yaşam devam ettiği süreç içerisinde tekrar eski durumlarına gelebileceklerini ilişkilendirdim.Önemli olan hiç bir zaman umudu kaybetmemek,hayatta daha da sıkı tutunabilmektir.
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
408 syf.
10/10 puan verdi
Beni tanıyan herkes Ahmet Ümit'i ne kadar sevdiğimi bilir. Bu kitabı benim için çok ama çok başka. Okurken kendimi Konya sokaklarında geziyor gibi hissettim her defasında. Kitabımız Karen Kimya adlı bir kadının ağzından anlatılıyor ve olay örgüsü onun etrafında dönüyor. Karen Kimya bir şirkette çalışıyor, babası konyalı türk annesi ise İngiliz. Babasının isminin hikayesi de beni çok etkilemişti. Babası istenmeyen bir çocuk olarak doğuyor ve bir dergah önüne bırakılıyor. O günlerde sert bir poyraz vuruyor Konya'yı. Sokaklarda kimse yok kimse evden çıkmıyor. O poyraz sayesinde kuvvetli rüzgarla kapı açılıyor ve Karen Kimya'nın babası farkediliyor. Adını Poyraz koyuyorlar. Dergahta büyüyüp yetişen Poyraz bey semazenlik yapıyor. Turistik gezi amacı gelen kızlardan Susan poyraz'a aşık oluyor poyraz da ona. Karen Türkiye'ye hasret büyüyor iş için gönderilince de bir hayli heyecanlanıyor. Okurken onun o heyecanını coşkulu bir şekilde hissediyorsunuz. Olayları çözmek için Konya'ya gider ve başına değişik olaylar gelir. Kitap Şemsi Tebrizi ve Mevlana arasındaki dostluk ve sevgiyi çokça ele alıyor. O sebeple o hikayeyi bilmeden okunmaması gerektiğini düşünüyorum yoksa kitap baya havada kalır. Bir öneri bırakıyorum buraya öyleyse
Şems-i Tebrizi - Katre-i Aşk
Şems-i Tebrizi - Katre-i Aşk
Ben kitabı okumadan önce bu kitabı merak edip okumuştum. Gerçekten çok faydası olduğunu düşünüyorum. Yazarlarımıza sahip çıkalım lütfen. Okuyun ve okutturun Ahmet Ümit'i.
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
408 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Ahmet Ümit'in yazım üslubunu çok beğendiğim için neredeyse her kitabını büyük bir hayranlıkla okudum. Polisiye türünün başarılı isimlerinden biri. Özellikle de Bab-ı Esrar kitabını çok beğeniyorum. Fantastik ve polisiye karışımı bu kitap adeta bir başyapıt seyretmek gibi. Konunun geçtiği yerlere aşina olmam da kitabı daha gerçekçi bulmamı sağladı. Herkese tavsiye ediyorum :)
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
·
Puan vermedi
Kitap başlarda çok sıkıcı geldi açıkçası. Zorla elime alıp bitireyim şunu dedim. Ama sonra "e yok artık!" dediğim biryerlere geldi. Ve kafamda Mevlana ile Şems arasındaki bir türlü anlaşılamayan özel iletişimle ilgili meraklar bırakarak, bu konuyla ilgili araştırmalar okumalıyım diyerek son buldu. Yani başlarda sarmadı ama sonrasında acaba olaylar ne olacak dedirtti. Şok olduğum şeyler de oldu. Kimya'yı gerçekten Şems mi öldürdü, kıskançlıktan mı? Bu konuyla ilgili bildiğiniz bir kitap varsa tavsiye eder misiniz? Çok ağır olmasın ama rica ediyorum.
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
408 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
56 günde okudu
Komiser nevzat olmayınca biraz tereddütle başlamıştım ama gercekten çok güzel kendine hayran birakan bir kitapti. Yazarımız polisiye, din ve mistik olaylari harmanlayarak yazmiş. Mevlana ve Şems tebrizi arasindaki bağlılığı gercekten guzel anlatmis. Kitap hakkinda anlatilmasi gereken çok şey var aslinda bu yuzden kesinlikle okumanizi tavsiye ederim
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
408 syf.
9/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Bu kitabı elime alırken Mevlana ile Şems arasındaki diyaloglara, tartışmalara denk geleceğimi onları yakından tanıyacağımı düşünmüştüm.Ama yazar Mevlana ile Şems arasındaki bağa atıfta bulunarak romanı çok farklı bir boyuta taşımış.Ahmet Ümit’le ilk tanışmam ve şunu açıkça söyleyebilirim ki yazı dilini çok sevdim.Cümle kurma becerisi, betimlemelerdeki ustalığı beni kendisine çekti.Kitabın son sayfalarına geldiğimde ise şunu net anladım.İnsanlara,yaşanmışlıklara ya da yaşanamamış olanlara öfkemiz ne kadar büyük görünse de, içeriye girip o öfkeyi görebilen ve o öfkeye sahip çıkan insanlara olan öfkemiz çok da söndürülemez değil.Biz insanlardan çok içimize dert olan öfkeye öfkeliyiz.Biz, bizi iyileştirmek istemeyenlere,öyle bir başına bizi bizle bırakıp gidenlere öfkeliyiz.Bu savaşın kazananı önemli değil, savaşa öfkeliyiz.Belki bir tebessüme, belki bir anlayışlı bakışa, belki bir sarılmaya tav olacak bir öfke bu.
Bab-ı Esrar
Bab-ı EsrarAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201834,3bin okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.