Babaannemin Usturası

8,3/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
493 gösterim
'Kendine bir hayat edinmen gerekiyordu. Edindin.
Edindiğin hayata tahammül gösterebileceğini sanmıştın. Yanılmışsın.'

Yalnızlığını kabullenmiş ve bir şekilde hayatta varolma çözümü bulmuş iki mutsuz insan karşılaştığında birbirinin sığınacak limanı mı olur, yoksa alabora mı Hayatta bir iz bırakmaya çalışmak, var olduğunu gösteren bir direniş midir yoksa yenilgiyi kabulleniş mi İnsanın kendini yaralaması daha mı iyidir başkasında yaralar açmaktan

Babaannemin Usturası tüm bu soruların cevabını arayan iki kişinin hikâyesini anlatıyor; Esra Pekin'in kendine has diliyle, oyun, sinema ve müzikle yoğurulmuş anlatısı sürpriz sonuyla okuru derinden etkileyecek...

'Tek bir işe yaradı bunca zaman, bunca merak; bir zamanlar umutla cevabını aradığın, bulunca anlayacağını sandığın, zamanını yollarına adadığın ne varsa, hepsini çöpe attın. Hayatını boşa harcadın. Geç de olsa anladın. Çok bilinmeyenli bu denklemi çözmek için fazla ahmaksın. Yani insansın. Bıraktın. Sağlamasını yaptığında hep yanlış sonuca ulaştığını kavradın. Kendine kalanla yetinmeyi, hayatı vaadettikleriyle sürdürebilmeyi, kendince yöntemler geliştirmeyi, fazlasını istemeden önce iki defa düşünmeyi erdem sayanlardansın. Yöntemlerin tuhaf karşılanabilir. Alışılmışın dışında sayılabilir. Yadırganıp, ötelenebilir.

Kimisini kan tutabilir. Keyifleri bilir.
Canını yakmak, nefes aldığını hatırlatabilir.
Anlatmak zor, pek zor olabilir.'
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789755706542
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
23 May 12:35 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Selam, dayanamayıp gece başladım okumaya; uyuyakaldığımda kitabın ortasındaydım. 92 sayfalık bir hikaye bu. 100 olsaydı fazla 80 sayfa olsaymış az gelirmiş bu kitaba. Tam kararında bir sayfa sayısı. Babaannemin usturasi Lilith'in de yazarı Esra Pekin 'e ait. Karakterlerini dışarıdan bir gözle izleyerek anlatmış. Değişikti benim için. Anlatıcının olması her kitapta rastlanmıyor. Sevmek bir kabiliyet mi? Bir insan kimseyi sevmeyebilir mi? Anne, baba, eş, dost... Sevme gibi bir duygunuzun olmadığını düşünsenize... Yapayalnız iki insanın iç dünyalarını açıyor bize Esra Pekin. Bir kadın ve bir erkeğin yalnızlıkla başa çıkma çabaları... Buna verdikleri tepki... Sevme ve sevilme ihtiyacı... Hayattan kopma ve en sevdiğim şey ise dikizleme merakıydı... Sabırla dikizleme, insanların hayatlarına bu şekilde karışma... Sonunu çok beğendim kitabın.

Evren Erarslan 
04 Tem 22:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendini keserek hayattaki amacını anlayan, film meraklısı Ayaz ile, yaşamın güzelliklerini marketlerde bulan Ela'nın aşkının anlatıldığı, kimi zaman sürreal kimi zaman da acı eşikleriyle birlikte gerçekçi kurgusu ile tuhaf bir kitap. Sinemada karşılaşma durumları ile birlikte gözünüzde sinematik bir görüntü canlanıyor. Bu demektir ki betimleme gücü yerinde yazarın. Öykü fena değil, karakterler derine inmeye yakın. Esra Pekin okunabilir bir yazar. Takip edilmeli.

DESTİNA ÖYKÜ 
24 Nis 13:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Esra Pekin - Babaannemin Usturası

Bu yazarın yayımlanan 2.kitabı. Benim ise okuduğum ilk kitabı. Ama bu kitabı okuduktan sonra diğer kitabı "Lilith"i de almama neden olacak. Önemli bir referans oldu bu kitap..

Hayatta hiç bir şey istediğimiz gibi olmuyor. Belki de bunun en büyük etkisi de geçmiş de yaşadıklarımız. Günümüz de yaşadığı ilişkilerden dolayı kendi içine, kabuğuna çekilen, bunu yaparken de bir şekilde yaşamaya ve varolmaya çalışan, hiç kimseyi sevmeyi beceremeyen Ayaz' ın Ela ile yaşadıkları ama yaşayamadıklarına dair iki cins arasında yadırganan bir çok davranışlara dair nokta atış durum tespitleriyle okuyucuyu etkisi altına alan Pink Floyd'un şarkıları ve film kesitleri ile okuyucuya görsel bir şölen sunan, kesinlikle okunulası bir kitap. Beni kitap da en şaşırtan ve etkileyen kısım ise yazarın bir kadın olmasına rağmen kitabında yaratmış olduğu bir erkek karakterine bu kadar doğru tespitler ile gözlem yeteneğini konuşturarak karşı cinsle durum tespitleri.. Takdir edilip, saygıyı hakediyor...

Kitaptan 16 Alıntı

DESTİNA ÖYKÜ 
24 Nis 01:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan ne olmazsa yaşayamaz biliyor musun? Merhamet edeceği kimse yoksa yaşayamaz. Bazen hem özenesi hem nesnesi olur aynı cümlenin. Acıyacak kimsesi yoksa acınacak bir "ben" yaratır.

Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 82 - Sel)Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 82 - Sel)
DESTİNA ÖYKÜ 
23 Nis 15:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Kim olduğunu ancak kim olmadığını anladığında bilebilirsin"

Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 26 - Sel)Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 26 - Sel)
DESTİNA ÖYKÜ 
 23 Nis 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kimseye söyleyemezdin! Kendinin bile istemediği cerahatli bir yara gibi...

Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 13 - Sel)Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 13 - Sel)
DESTİNA ÖYKÜ 
23 Nis 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan gerçeği bildiği, ama anlatamadığı sürece yalan söylemeye yazgılıdır.

Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 50 - Sel)Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 50 - Sel)
DESTİNA ÖYKÜ 
23 Nis 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aynada gördüğümüz yüz bile karşımızdakine gördüğünün tam tersiyken, sesimiz sandığımız bile kendimizin değilken, nasıl doğru bilebilriz kim olduğumuzu.

Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 26 - Sel)Babaannemin Usturası, Esra Pekin (Sayfa 26 - Sel)
2 /