Babam Cemil Meriç

·
Okunma
·
Beğeni
·
351
Gösterim
Adı:
Babam Cemil Meriç
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
420
Format:
Ciltli
ISBN:
9789755748696
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan Yayınları
Baskılar:
Babam Cemil Meriç
Babam Cemil Meriç
Bu kitapta, düşünen ve yazan Cemil Meriç'den çok yaşayan Cemil Meriç var karşınızda. Bazen samimi bir dost, bazen asabi bir hoca. Bazen müşfik bir baba bazen münzevi bir aydın.


Ömrünün otuz karanlık yılını ışık dolu harflerle eserlerine işleyerek körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bu fikir işçisinin mahremiyetine giren her insana söylediği bir sözü tekrarlayarak sunuyoruz.
Bir Talebenin Hikayesi. Talebe; talep eden,isteyen. Cemil Meriç zorluklar içerisinde geçirdiği hayatını kitaba, ilme ve irfana adayan birisi. Ülkemize bir aydının, gerçek bir aydının gözünden bakma fırsatı sunuyor bizlere. Sahip olduğu 11.000 Kitap. Ama pazar tezgahı gibi değil. İrfan yuvası olarak beslediği, büyüttüğü evlatları Meriç'in. Bir hocanın, nasıl onlarca, yüzlerce talebesinin hayatını değiştirdiğini okuyacaksınız. Cemil Meriç, öğretmen-öğrenci ilişkisinden farklı bir tarza sahip. Onunki Hoca-Talebe şeklinde gerçekleşiyor. Doğumuyla başlayan okuma isteği gözlerini kaybedene kadar değil ölene kadar sürüyor. Okumayı bir gösteriş olarak değil gerçekten okumak olarak ele alıyor. Okuyor ve eleştiriyor. Kızı Ümit Meriç'in kaleme aldığı eser ile Cemil Meriç'i tanıma fırsatı buluyoruz. Cemil Meriç'in diğer yazarlardan farkı: Onun eserleri kitaplarıyla sınırlı değil. Her tanıştığı insana bir şeyler katıyor, bir eser haline getiriyor. İdeolojilerden giriyor medeniyetler tarihinden çıkıyor. Her konuda kendi düşüncelerini paylaşıyor Cemil Meriç. Çekinmeden, korkmadan. Taraf tutmadığı için ise kimseye yaranamıyor kendi döneminde. Onu tanımayanlar kendi ideolojileri üzerinden değerlendiriyorlar. Cemil Meriç'i diğer insanlardan ayıran şey: Onun tarafı birilerinin ideolojileri değil, Kendi ilim yolu olmasıdır.
'' Meriç'in kimilerini paltosunu satarak aldığı on bir bin ciltlik kütübhanesindeyiz'' . 11000 cilt ...doğudan batıdan, dünya kültür tarihini oluşturan her bir tuğladan nasiplenilmiş bir hayat.
Cemil Meriç bence Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük entellektüel. Onun bahçesinde Marx'ada yer var Said Nursi ' yede , Nazım Hikmet'le Necip Fazıl yan yana. Mevlana'yla Victor Hugo aynı meclistedir. Çünkü onu ne globolleşme ninnileri ne çağdaş uygarlık düzeyi masalları etkileyebilir. O yalnızca mutlak hakikatin peşindedir. Ömrünü ve gözlerini bu uğurda heba etmiştir. Ne sağ ne sol , ne muhafazakar ne sosyolist kalıbına sığabilir. Bu ülke yi anlamak Cemil Meriç'ten geçer.
"Antakya Lisesi’nden bir adam çıkıyor ve yalnız Avrupa kültürü üzerinde değil, Hind kültürü üzerinde de, sadece Batı klasikleri üzerinde değil, kendi klasiklerimiz üzerinde de hakkaniyetle durarak önümüze cömert kapılarını açıyor kültür ve düşünce dünyasının. Balzac ile İbn Haldun kol kola onda. İhvan-ı Safa, adeta risalelerini yeniden yazıyorlar onun kalemiyle. Ali Şeriati ve Bediüzzaman Said Nursi de, Victor Hugo ve Proudhon da, Marx ve Weber de, Tevfik Fikret ve Mehmed Akif de beraber, dostça geziniyorlar onun binbir çiçekle müzeyyen bahçesinde.
Böyle bir bahçeye ne zamandır hasret olan Türk okuru, yalnız bahçedeki çiçeklerden değil, bahçıvanın bilgili, bilge ve kararlı sesinden ve duruşundan da etkilenmiştir besbelli. Gerektiğinde muhatabının başına öfke dağları yığan, gerektiğinde Ganj kıyılarında hikmet fıçılarını delen bu adam, sıra haksızlıklara uğramış bir tarihe, bir medeniyete, yeryüzündeki en büyük medeniyet dediği “Osmanlı”ya geldiğinde adeta kanatlanıyordu.
Üslubunun şimşeğinden yayılan kıvılcımlar atom parçaları gibi sayfaların arasına dağılıyor, sloganikmiş gibi görünen hikmet ve arzu yüklü cümlelerde soluğu alıyor ve yazılarını içenlerin kanına karışıyordu birkaç dakikada. Sonra damarlardan patlama sesleri duyuluyordu içten içe. İşte bu, halis muhlis Cemil Meriç üslubunun ta kendisiydi."
Mustafa Armağan
Son Osmanlı... Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamış aydınların en ulusu ve en ülkesine benzeyenidir Cemil Meriç. Batı ile Doğu arasında köprü görevi gören Türkiye'nin, Doğu'dan ve Batı'dan beslenerek, hem de en ufak zerresine dek beslenerek kendini kitaplarla doğduran, besleyen, büyüten ve geliştiren aynasıdır. Yaşadığı dönemin her kesimine hitap edebilen; sağı, solu, sosyalizmi, İslamiyet'i, milliyetçiliği kendisinde barındırabilen bir ışıktır. Necip Fazıl'ın "...iç gözleri daha iyi görsün diye dış gözlerini Allah’ın görmez hale getirdiği hakiki İslam münevveridir." sözüyle tanımladığı muntazam şahsiyettir. Kitap; ömrünü babasına, babasının ışığını saçmasına adamış evlat ile hayatını aramaya ve aratmaya adayan bir aydının ilişkisi çerçevesinde güzel ve anlamlı bir yaşam öyküsünün yazılı bir belgesidir. Cemil Meriç gibi bir şahsiyetin kitaplarından önce bu kitabın okunması kendisinin daha iyi anlaşılabilmesi açısından önemlidir.
Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım, karanlığa o kadar alışmışsınız ki, yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi.
İnanıyor muyum Allah'a? Yaşadığıma inandığım kadar... Sana beş vakit ibadet etmeye ne ihtiyaç var? Her an huzurundayım Tanrım! Hristiyan, Müslüman, kapitalist, sosyalist... Bunlar kabuğu insanın. Kırın bakalım cevizi içinde ne var?
Türkiye, adil bir ülke olmalı. Ama maalesef şu sırada haklarını korumak için her aileye bir hukukçu gerek.
Yaşamak için kendime bir dünya inşa etmek zorundayım. Anlıyorum ki, zalim ve kıyıcı bir gerçekten kurtulmanın tek çaresi, reel dünyadan kitaplar dünyasına sığınmak.
Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım, karanlığa o kadar alışmışsınız ki, yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi!..
Cemil Meriç, arada bir, bir kitabı raftan çeker, ne yapacak diye bakarsınız. Kitabı orta yerinden açar, kutsal bir emanetmiş gibi başına yaklaştırır ve yüzünü içine gömerek, bir sevgiliyi öper gibi öpüp koklar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Babam Cemil Meriç
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
420
Format:
Ciltli
ISBN:
9789755748696
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan Yayınları
Baskılar:
Babam Cemil Meriç
Babam Cemil Meriç
Bu kitapta, düşünen ve yazan Cemil Meriç'den çok yaşayan Cemil Meriç var karşınızda. Bazen samimi bir dost, bazen asabi bir hoca. Bazen müşfik bir baba bazen münzevi bir aydın.


Ömrünün otuz karanlık yılını ışık dolu harflerle eserlerine işleyerek körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bu fikir işçisinin mahremiyetine giren her insana söylediği bir sözü tekrarlayarak sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 21 okur

  • Mehmet Niyazi Aslantürk
  • Yücel CEYHAN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%11.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0