Babam Öldüğünde Ağlamadım

7,2/10  (59 Oy) · 
209 okunma  · 
48 beğeni  · 
2.137 gösterim
Iris sırrını açıkladığında daha 14 yaşındaydı. İki gün sonra babası alnına tabancayı dayayarak intihar etti. Bir kız enstitüsüne gönderilen İris, bir daha asla bu konu hakkında konuşmadı. Ta ki, 40 yıl sonra Yeni Zelanda´da bir televizyon kanalında ensest üzerine bir program görüp kendi hayat hikâyesini kaleme almaya karar verinceye kadar... Ensest üzerine yazmak ya da konuşmak hâlâ bir tabu olarak görülüyor. Son istatistiklere göre ensest daha yaygın bir hale gelmesine rağmen (sadece İsviçre´de 45000 vaka kaydedilmiştir), kurbanları, yaşadıkları acıları ve yüzkarası utançları insanlarla paylaşmaya cesaret edemiyor. Günümüzde bile bir baba işlediği insanlık suçundan habersiz kızına yıllarca tecavüz ediyor ve kimsenin ruhu duymuyor. Iris Galey hayatını kötü bir karabasan gibi etkileyen kirletilmiş çocukluğuna götürüyor bizleri. Çaresizliğini, ümitsizliğini ve sevgisizliğini ışığa tutarak hem hissetmek istiyor, hem de hissettirmek.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789944983594
 • Çeviri:
  Müfit Doğaner
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabı ilk gördüğümde ismi ilgimi hemen çekti ve az çok içeriğini anladım. Böyle bir kitabı okumak gerçekten çok zor. Çünkü konusu insanın psikolojisini darmadağın ediyor ve malesef ki gerçek bir hikaye olması daha da kötü hissettiriyor. Yazar büyük cesaret gösterip kendi hayatını,başına gelenleri,elinden alınmış çocukluğunu,baba nefretini yazmış. Ensest ilişki bugün çok yaygın olan ama konuşmaktan çekinilen bir iğrençlik. Malesef yazarımız bunu 9 yaşında daha her şeyden habersiz bir çocukken yaşamaya başlıyor. Ama umursamaz annesine anlattığında bir tepki vermiyor aşağılık kadın.14 yaşına gelince hikayesini anlatıyor ve babası intihar edip geberiyor. Kitabı okudukça ağladım babasına annesine küfürler ettim. Ha tabi çevirmene de az küfür etmedim. Güzelim kitabı berbat çevirisiyle batırmış. Tavsiye ediyor muyum bilmiyorum. Çünkü insanın psikolojisini bozan ve berbat çevirili bir kitap. Daha önce İçimdeki Yangın diye bir film izlemiştim. Beni öyle sarsmıştı ki bütün gece doğru dürüst uyuyamamış sabahta gözümü açar açmaz film aklıma gelmişti. Bu kitapla da bu kötü ruh halini ikinci defa ve daha yoğun yaşadım.

Nurhan Işkın 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İris 'in yaşadığı dramdan etkilenmiştim.Bir baba öldüğünde nasıl ağlanmaz demiştim,kitabı elime aldığımda ama arka kapak yazısını okuduğumda çok üzülmekle beraber kitapı alıp okumuştum.Kurgu olamadığı için yüreğim acımıştı...

Gün İlke Yıldırım 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ensest mağduru Iris Galey'in özyaşam öyküsü... Ben bu kitabı çocukken okumak istediğimde (ortaokuldayken, "Suç ve Ceza"yı okuduktan hemen sonra) babam yaşımın bu kitap için küçük olduğunu söylemiş, okumama izin vermemişti. Düşünün, "Suç ve Ceza"yı okumuş babamla kitap üzerine konuşacak kadar da anlamışım ama bu kitap yasak! Çünkü benim çocukluğumda ensest bugünkü kadar bilinen, her an duyulan bir olay değildi. Psikolojimi etkilemesin diye de yasak olması mantıklıydı. Şu anda çocukların bu haberleri hava durumuyla aynı doğallıkta dinlemeleri psikolojilerini nasıl etkiliyor acaba? Peki ya ensest mağduru olan çocukların psikolojileri? Bunu yapanlar ruh hastası, bunun üzerine uzun uzun konuşmaya gerek yok bence. Yapabileceğimiz tek şeyse gözümüzü dört açmak ve böyle ruh hastalarından kuşkulandığımız anda ilgili merciilere başvurmak. Bayan Galey'in nezdinde ensest mağdurlarının hayatlarına küçük bir pencereden olsun, bakmanızı tavsiye ederim.

Xezal 
28 Oca 01:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tavsiye üzerine okuduğumun ve yaşamım boyunca okuduğumun için pişmanlık duyduğum ilk ve tek roman keşke insan olmasaydımda böyle aciz bir türün bir parçası olmak zorunda kalmasaydım diyerek yineledim kendime, psikolojik açıdan okuru yerle bir edebilecek yaşanmış bir hayat öyküsü MAALESEF.

Güler Bilkay Aygün 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

On yaşından itibaren dört yıl boyunca öz babası tarafından cinsel istismara uğrayan Iris orta yaşlı bir kadın olduğunda, yaşadıklarını kaleme alır. Kitap gerçek yaşam öyküsüymüş. Çeviri oldukça kötü. Beğendim mi? Bana göre okunabilir kategorisinde bir kitap.

ozge 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun süredir aradığım ve tesadüfen Antep'te bir sahafta buldugum neredeyse soluksuz okuduğum bir kitap oldu. Benim gibi babası tarafından sevgi dolu buyutulmus ,babası hayattaki tek kahramanı olan bir kız için okunması ve anlaması çok zor bir kitaptı. Yaşananların gerçek olması akıl almazdı. Tecavüz başlıbaşına anlamsız bir eylemken bu taciz ve tecavüzün insanın öz babasından gelmesini hala anlayamıyorum. Kitap 9 yaşından itibaren 4 yıl boyunca babasının tacizine maruz kalan bir kadının hayata tutunma çabasını anlatıyor. Ensest maalesef halen kanayan bir yarà ve en anlayamadığım da bu çocukların sessiz çığlıklarıñı çevreleri nasıl duymuyor. Yaralanmış bir çocuk ruhunun büyürken de hep yaralı bir ruh olarak bir yanının eksik kaldığını okumak çok zor,acıtıcı .maalesef ki yaşananlar gerçek ve belki halen bir yerlerde yaşanmaya devam ediyor. Bu kitap beni çok etkiledi bu psikolojiyi ne yapsam anlayamam ama hepsinin adına ruhum isyanda ve üzgün.

Mine Can 
19 Haz 2015 · 7/10 puan

Ensestin ne kadar büyük bir tabu olduğunu düşündüğümüzde böyle bir kitabın yazılabilmiş olması insanı gerçekten sevindiriyor. Kitap bu acılara maruz kalmış insanları anlayabilmek için çok önemli bir yapıt. Kendinizi onların yerine koymakla kalmıyor bunu hissediyorsunuz da...

hafizest 
07 Mar 11:59 · Kitabı okudu · 14 günde

Okurken insanı yerle bir edip tüm sinir sistemini geren bir kitap. Okuduktan sonra uzun süre etkisinden çıkamamıştım. Hala benzer şeylerin yaşanıyor olduğunu bilmek insanı psikolojik olarak çökertiyor.

Deliler Cumhuriyeti 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okurken hüzün, acı ve nefret duygularınız harekete geçecek. Sinirlerinizin sağlamlığına guvenmiyorsaniz sakin okumayın. Dunya'nın en iğrenç sorunlarından birine vurgu yapıyor.

Perizat şolt 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Berbat bir kitaptı... kitabi orta okul yillarimda merak edip okumustum okumaz olaydim keske bir hayal ürünü olsaydi ama ne yazık ki bu duruma maruz kalan çocuklar var..

3 /

Kitaptan 26 Alıntı

A juez 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her gün, şükredilmesi gereken bir hediyeydi.

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 62 - Koridor Yayıncılık)Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 62 - Koridor Yayıncılık)
A juez 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Pedofili , geleceğin katilidir ..
Baba, biliyor musun, ne yaptığını bana
Sen bekaretimi bozdun
Bir gecede baba
Ben daha on yaşındaydım
Sen odama süzülüyordun
Tekrar tekrar
Öyle acıyordu ki baba
Ben daha on yaşındaydım
İçinde bana yer yoktu, baba
Benim köprülerimi yıkıyordun
Çocukluktan kadınlığa
Ben daha on yaşındaydım
Dört acımasız yıl
Hor kullanım ve gözyaşları
Nasıl olgunlaşacaktım baba
Sorumlu olmayo öğrenmek ve seçmek
Ben daha on yaşındaydım
Sen beni sığınaklarımdan zorla çıkarıyordun
Ben yüzüme bir kitap tutuyordum
Ve, "hiç olmamışı" oynuyordum, baba
Senin bedenimi parçalamanı
Arzularımı ve kendimi
Şimdi sen öldün, baba
Çaresiz sandın beni
Acıların içinden yolculuğuma
Bu yolculuğun her kavşağında
Gölgeler kafama biniyorlardı
Ümitsizce kadın ve anne olmak istiyordum ben
Hissiz bacaklarımın arasında seni unutmak
Ancak çamaşır yıkarken bile
Kendimi çocuksu hissediyordum
Ve o kadar yersiz
Çünkü; her adım savaşa dönüşüyordu, baba
Tüm yaşam gücümü tüketiyordu
Bekaretim öldüğünden beri
Bir geceden sonra ve bir zamandan
O zaman ben on yaşındaydım
Sen beni zaptettin, baba
Şimdi ben elli yaşındayım
O zamandan beri hala ağlıyor, savaşıyorum
Beni lanetlediğinden beri
On yaşında kalmaya......

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris GaleyBabam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey
A juez 
 02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan geçmişini değerlendirir ve şimdiyi yaşar.

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 98 - Koridor Yayıncılık)Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 98 - Koridor Yayıncılık)
A juez 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Onun babası işçiydi ve bu ülkede utanç gibiydi.

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 165 - Koridor Yayıncılık)Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 165 - Koridor Yayıncılık)
Songül 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu

Neden hep bir istisna olmak zorundaydım? Niçin insanların beni fark etmesini, benden hoşlanmasını garanti altına almak istiyordum? Ve sonra bana olan sevgileri kesinleşince, bu beni niçin kızdırıyordu?

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris GaleyBabam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey
A juez 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

.. şehirde ışıkların yandığı her yerde birçok insanın olduğunu bilmek, beni teselli ediyordu.

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 41 - Koridor Yayıncılık)Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 41 - Koridor Yayıncılık)
A juez 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aklımdan Hitler'e uzun uzun mektuplar yazıyordum .

Sevgili Bay Hitler,
Lütfen daha fazla Yahudi'yi yakalayıp öldürmeyiniz. Lütfen bütün dünyaya karşı daha fazla savaşmayınız . Almanya yeterince büyük ve güzel. O tümüyle de size ait, neden bununla yetinmiyorsunuz? İsveçliler, çok daha küçük olmasına rağmen İsviçre ile yetiniyorlar. Niçin bir ülke kendi sınırları içinde kalmaya razı olamıyor? Biliyor musunuz, Yahudiler de insan. Onlar da bizden. Onlar da bizim gibi aynı duygulara sahipler. Anneniz size iyi kalpli ve sevgi dolu olmayı öğretmedi mi ?

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 57 - Koridor Yayıncılık)Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 57 - Koridor Yayıncılık)
A juez 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlk sayfada o düzenli ve küçük yazısıyla şöyle yazmıştı:
1. Ben biricik ve değerli bir insanım. Herkes öyledir.
2. Ben asla kendimi başkaları ile kıyaslamamalıyım. Ben benim.
3. Ben kendimi sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenmek zorundayım.
4. Eğer ben kendimi sevmezsem, başkalarını da sevemem.
5. Benim hayata dair bakışım, hayatımı belirler.
6. Şimdiki zamanda yaşamayı öğrenmek zorundayım.
7. Kendini tanımak demek, kendine karşı dürüst olmak demektir ve bu bir sanattır.
8. Her ölüden bir yaşam oluşur.
9. Ben her insanın bir parçasıyım. Her insan benim bir parçam.

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 99 - Koridor Yayıncılık)Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey (Sayfa 99 - Koridor Yayıncılık)
3 /