Babam Öldüğünde Ağlamadım

7,1/10  (48 Oy) · 
173 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.393 gösterim
Iris sırrını açıkladığında daha 14 yaşındaydı. İki gün sonra babası alnına tabancayı dayayarak intihar etti. Bir kız enstitüsüne gönderilen İris, bir daha asla bu konu hakkında konuşmadı. Ta ki, 40 yıl sonra Yeni Zelanda´da bir televizyon kanalında ensest üzerine bir program görüp kendi hayat hikâyesini kaleme almaya karar verinceye kadar... Ensest üzerine yazmak ya da konuşmak hâlâ bir tabu olarak görülüyor. Son istatistiklere göre ensest daha yaygın bir hale gelmesine rağmen (sadece İsviçre´de 45000 vaka kaydedilmiştir), kurbanları, yaşadıkları acıları ve yüzkarası utançları insanlarla paylaşmaya cesaret edemiyor. Günümüzde bile bir baba işlediği insanlık suçundan habersiz kızına yıllarca tecavüz ediyor ve kimsenin ruhu duymuyor. Iris Galey hayatını kötü bir karabasan gibi etkileyen kirletilmiş çocukluğuna götürüyor bizleri. Çaresizliğini, ümitsizliğini ve sevgisizliğini ışığa tutarak hem hissetmek istiyor, hem de hissettirmek.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789944983594
 • Çeviri:
  Müfit Doğaner
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitabı ilk gördüğümde ismi ilgimi hemen çekti ve az çok içeriğini anladım. Böyle bir kitabı okumak gerçekten çok zor. Çünkü konusu insanın psikolojisini darmadağın ediyor ve malesef ki gerçek bir hikaye olması daha da kötü hissettiriyor. Yazar büyük cesaret gösterip kendi hayatını,başına gelenleri,elinden alınmış çocukluğunu,baba nefretini yazmış. Ensest ilişki bugün çok yaygın olan ama konuşmaktan çekinilen bir iğrençlik. Malesef yazarımız bunu 9 yaşında daha her şeyden habersiz bir çocukken yaşamaya başlıyor. Ama umursamaz annesine anlattığında bir tepki vermiyor aşağılık kadın.14 yaşına gelince hikayesini anlatıyor ve babası intihar edip geberiyor. Kitabı okudukça ağladım babasına annesine küfürler ettim. Ha tabi çevirmene de az küfür etmedim. Güzelim kitabı berbat çevirisiyle batırmış. Tavsiye ediyor muyum bilmiyorum. Çünkü insanın psikolojisini bozan ve berbat çevirili bir kitap. Daha önce İçimdeki Yangın diye bir film izlemiştim. Beni öyle sarsmıştı ki bütün gece doğru dürüst uyuyamamış sabahta gözümü açar açmaz film aklıma gelmişti. Bu kitapla da bu kötü ruh halini ikinci defa ve daha yoğun yaşadım.

Nurhan Işkın 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İris 'in yaşadığı dramdan etkilenmiştim.Bir baba öldüğünde nasıl ağlanmaz demiştim,kitabı elime aldığımda ama arka kapak yazısını okuduğumda çok üzülmekle beraber kitapı alıp okumuştum.Kurgu olamadığı için yüreğim acımıştı...

Güler Bilkay Aygün 
06 May 01:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

On yaşından itibaren dört yıl boyunca öz babası tarafından cinsel istismara uğrayan Iris orta yaşlı bir kadın olduğunda, yaşadıklarını kaleme alır. Kitap gerçek yaşam öyküsüymüş. Çeviri oldukça kötü. Beğendim mi? Bana göre okunabilir kategorisinde bir kitap.

ozge 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun süredir aradığım ve tesadüfen Antep'te bir sahafta buldugum neredeyse soluksuz okuduğum bir kitap oldu. Benim gibi babası tarafından sevgi dolu buyutulmus ,babası hayattaki tek kahramanı olan bir kız için okunması ve anlaması çok zor bir kitaptı. Yaşananların gerçek olması akıl almazdı. Tecavüz başlıbaşına anlamsız bir eylemken bu taciz ve tecavüzün insanın öz babasından gelmesini hala anlayamıyorum. Kitap 9 yaşından itibaren 4 yıl boyunca babasının tacizine maruz kalan bir kadının hayata tutunma çabasını anlatıyor. Ensest maalesef halen kanayan bir yarà ve en anlayamadığım da bu çocukların sessiz çığlıklarıñı çevreleri nasıl duymuyor. Yaralanmış bir çocuk ruhunun büyürken de hep yaralı bir ruh olarak bir yanının eksik kaldığını okumak çok zor,acıtıcı .maalesef ki yaşananlar gerçek ve belki halen bir yerlerde yaşanmaya devam ediyor. Bu kitap beni çok etkiledi bu psikolojiyi ne yapsam anlayamam ama hepsinin adına ruhum isyanda ve üzgün.

Mine Can 
19 Haz 2015 · 7/10 puan

Ensestin ne kadar büyük bir tabu olduğunu düşündüğümüzde böyle bir kitabın yazılabilmiş olması insanı gerçekten sevindiriyor. Kitap bu acılara maruz kalmış insanları anlayabilmek için çok önemli bir yapıt. Kendinizi onların yerine koymakla kalmıyor bunu hissediyorsunuz da...

Deliler Cumhuriyeti 
22 Mar 18:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okurken hüzün, acı ve nefret duygularınız harekete geçecek. Sinirlerinizin sağlamlığına guvenmiyorsaniz sakin okumayın. Dunya'nın en iğrenç sorunlarından birine vurgu yapıyor.

Perizat şolt 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Berbat bir kitaptı... kitabi orta okul yillarimda merak edip okumustum okumaz olaydim keske bir hayal ürünü olsaydi ama ne yazık ki bu duruma maruz kalan çocuklar var..

Gözde Güleç 
28 May 19:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kimi zaman tiksinerek, kimi zaman nefret ederek ama her sayfasında gözlerim dolu okuduğum bir kitaptı. Yazarın kendi tecavüz hikayesi hemde babası tarafından, hem de 4 yıl boyunca. Tavsiye eder misin derseniz bilmiyorum çünkü ben hâlâ etkisinden çıkmaya çalışıyorum mesela

Sinem erdoğan 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin okumayi kaldirabilecegi bir kitap oldugunu dusunmuyorum. Gercekten insan oldugunuza utaniyorsunuz. Kitaptaki olaylarin gercekligini algilamakta zorlaniyor ve bunu yasayan insanlari dusunuyorsunuz. Yazar verdigi detaylarla oldukca cesurca anlatmis yasananlari.

Tutku kondu 
02 Oca 17:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken psikolojim yerle bir oldu. Ya bunlara yaşayan ben olsaydım? Düşünmek bile istemiyorum. Ama malesef ki dünyanın her yerinde buna benzer olaylar yaşanıyor ve yaşanmaya devam ediyor. :(

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

Songül 
07 Oca 17:54 · Kitabı okudu

Neden hep bir istisna olmak zorundaydım? Niçin insanların beni fark etmesini, benden hoşlanmasını garanti altına almak istiyordum? Ve sonra bana olan sevgileri kesinleşince, bu beni niçin kızdırıyordu?

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris GaleyBabam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey
sevcan demirel 
11 Tem 01:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'"Geçen zaman içinde, kendim için bir şeyler istemenin ne kadar kötü olduğunu düşünmeye başladım. Neden sadece başkalarının benden beklediği gibi seçimler yaptığımda, uyguladığımda, düşündüğümde ve öyle davrandığımda, sevimli bir kız oluyordum? Sanki benim hiç hatırım yoktu ve önemsizdim. Sanki ben yoktum ve de kendime ait fikrim olamazdı.

Babam Öldüğünde Ağlamadım, Iris GaleyBabam Öldüğünde Ağlamadım, Iris Galey