Babam Öldüğünde Ağlamadım

6,6/10  (38 Oy) · 
137 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.258 gösterim
Iris sırrını açıkladığında daha 14 yaşındaydı. İki gün sonra babası alnına tabancayı dayayarak intihar etti. Bir kız enstitüsüne gönderilen İris, bir daha asla bu konu hakkında konuşmadı. Ta ki, 40 yıl sonra Yeni Zelanda´da bir televizyon kanalında ensest üzerine bir program görüp kendi hayat hikâyesini kaleme almaya karar verinceye kadar... Ensest üzerine yazmak ya da konuşmak hâlâ bir tabu olarak görülüyor. Son istatistiklere göre ensest daha yaygın bir hale gelmesine rağmen (sadece İsviçre´de 45000 vaka kaydedilmiştir), kurbanları, yaşadıkları acıları ve yüzkarası utançları insanlarla paylaşmaya cesaret edemiyor. Günümüzde bile bir baba işlediği insanlık suçundan habersiz kızına yıllarca tecavüz ediyor ve kimsenin ruhu duymuyor. Iris Galey hayatını kötü bir karabasan gibi etkileyen kirletilmiş çocukluğuna götürüyor bizleri. Çaresizliğini, ümitsizliğini ve sevgisizliğini ışığa tutarak hem hissetmek istiyor, hem de hissettirmek.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789944983594
 • Çeviri:
  Müfit Doğaner
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitabı ilk gördüğümde ismi ilgimi hemen çekti ve az çok içeriğini anladım. Böyle bir kitabı okumak gerçekten çok zor. Çünkü konusu insanın psikolojisini darmadağın ediyor ve malesef ki gerçek bir hikaye olması daha da kötü hissettiriyor. Yazar büyük cesaret gösterip kendi hayatını,başına gelenleri,elinden alınmış çocukluğunu,baba nefretini yazmış. Ensest ilişki bugün çok yaygın olan ama konuşmaktan çekinilen bir iğrençlik. Malesef yazarımız bunu 9 yaşında daha her şeyden habersiz bir çocukken yaşamaya başlıyor. Ama umursamaz annesine anlattığında bir tepki vermiyor aşağılık kadın.14 yaşına gelince hikayesini anlatıyor ve babası intihar edip geberiyor. Kitabı okudukça ağladım babasına annesine küfürler ettim. Ha tabi çevirmene de az küfür etmedim. Güzelim kitabı berbat çevirisiyle batırmış. Tavsiye ediyor muyum bilmiyorum. Çünkü insanın psikolojisini bozan ve berbat çevirili bir kitap. Daha önce İçimdeki Yangın diye bir film izlemiştim. Beni öyle sarsmıştı ki bütün gece doğru dürüst uyuyamamış sabahta gözümü açar açmaz film aklıma gelmişti. Bu kitapla da bu kötü ruh halini ikinci defa ve daha yoğun yaşadım.

Nurhan Işkın 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İris 'in yaşadığı dramdan etkilenmiştim.Bir baba öldüğünde nasıl ağlanmaz demiştim,kitabı elime aldığımda ama arka kapak yazısını okuduğumda çok üzülmekle beraber kitapı alıp okumuştum.Kurgu olamadığı için yüreğim acımıştı...

Mine Can 
19 Haz 2015 · 7/10 puan

Ensestin ne kadar büyük bir tabu olduğunu düşündüğümüzde böyle bir kitabın yazılabilmiş olması insanı gerçekten sevindiriyor. Kitap bu acılara maruz kalmış insanları anlayabilmek için çok önemli bir yapıt. Kendinizi onların yerine koymakla kalmıyor bunu hissediyorsunuz da...

Perizat şolt 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Berbat bir kitaptı... kitabi orta okul yillarimda merak edip okumustum okumaz olaydim keske bir hayal ürünü olsaydi ama ne yazık ki bu duruma maruz kalan çocuklar var..

ozge 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun süredir aradığım ve tesadüfen Antep'te bir sahafta buldugum neredeyse soluksuz okuduğum bir kitap oldu. Benim gibi babası tarafından sevgi dolu buyutulmus ,babası hayattaki tek kahramanı olan bir kız için okunması ve anlaması çok zor bir kitaptı. Yaşananların gerçek olması akıl almazdı. Tecavüz başlıbaşına anlamsız bir eylemken bu taciz ve tecavüzün insanın öz babasından gelmesini hala anlayamıyorum. Kitap 9 yaşından itibaren 4 yıl boyunca babasının tacizine maruz kalan bir kadının hayata tutunma çabasını anlatıyor. Ensest maalesef halen kanayan bir yarà ve en anlayamadığım da bu çocukların sessiz çığlıklarıñı çevreleri nasıl duymuyor. Yaralanmış bir çocuk ruhunun büyürken de hep yaralı bir ruh olarak bir yanının eksik kaldığını okumak çok zor,acıtıcı .maalesef ki yaşananlar gerçek ve belki halen bir yerlerde yaşanmaya devam ediyor. Bu kitap beni çok etkiledi bu psikolojiyi ne yapsam anlayamam ama hepsinin adına ruhum isyanda ve üzgün.

Sinem erdoğan 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin okumayi kaldirabilecegi bir kitap oldugunu dusunmuyorum. Gercekten insan oldugunuza utaniyorsunuz. Kitaptaki olaylarin gercekligini algilamakta zorlaniyor ve bunu yasayan insanlari dusunuyorsunuz. Yazar verdigi detaylarla oldukca cesurca anlatmis yasananlari.

Tutku kondu 
02 Oca 17:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken psikolojim yerle bir oldu. Ya bunlara yaşayan ben olsaydım? Düşünmek bile istemiyorum. Ama malesef ki dünyanın her yerinde buna benzer olaylar yaşanıyor ve yaşanmaya devam ediyor. :(

Hayatın gerçeklerine çok derinden değinen bir kitap. Her şeyin ötesinde okurken gerçekten etkileniyorsunuz. Tabii bunda yaşananların gerçekliğinin rolü büyük. Zamanla biraz sıkıcı bir hal alsada okumaya değer.

Balım Eda 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek hikayeleri seviyorum ama inanın bu kitabı okurken 'keşke gerćek olmasaydı'dedim...Ensest ilişkilerin varlığını ve iğrençliğini ortaya koyan bir solukta 'Aman Allahım' diyerek okunacak bir kitap...

gamze ataman 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Defalarca bırakıp tekrar elime aldığım kitap. Ne yazık ki ensest bu dünyada var.. Okurken bazen tiksinti duyacağınız bir hikaye.. Tek isteği babasının ölmesi.

2 /

Kitaptan 2 Alıntı