Babam ve Oğlum

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
301 gösterim
Benim için bu filmin ulaşabileceği en güzel nokta şu; çocuk filmden çıkar, cep telefonunu açar, babasını arar, "nasılsın" der; ya da bir adam, ne zamandır annemleri görmüyorum, belki bu kadın yarın ölecek, gidip ziyaret edeyim, diye düşünür. İşte benim için en büyük ödül bu olacak.
- Attila Dorsay

"Karizma çizilecek" diye endişe etmeye gerek yok, şunu bilin ki nice koç yiğitler bu filmde gözyaşı dökmüştür.
- Ahmet Hakan

Çağan Irmak'ın mütevazı çalışması Babam ve Oğlum tüm zamanların en çok izlenen Türk filmi oldu. Hem eleştirmenleri hem de seyirci memnun etti. Şimdi siz okurların karşısında...

İçindeki çocuğu kaybetmeyenler ve tüm babalar için!..
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754686036
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emre Şeyda 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Babam ve oğlumu sinemalardan hemen sonra izlemiş ve kaçınılmaz olan duygu seline yakalanmıştım. Geçen aylarda filmin elime senaryosu geçti. Tereddütsüz aldım ve geçenlerde de okumaya başladım. Kitapla ilgili söyleyeceklerim "dolu dolu olmuş"

Bir senaryo kitabı sadece senaryıdan ibarettir diye düşünmek bu kitaba hiç uymuyor. Kitapta öncelikle hangi karakteri kim canlandırdı adı altında bir bölümle başlıyorsunuz.. Ardından da senaryo kısmı mevcut. Senaryoda ise bizleri tekrr farklı şeyler bekliyor. Yönetmenin kullandığı özel kamera hareketlerine verilen isimlerin açıklamaları anlatılarak br tür bilgilendirme var. Bununla birlikte bazı farklı kelimelere de açıklamalar getirilmiş.

Senaryoya geçecek olursak filmi bir de okumak çok farklı bir deneyi oldu benim için. Önemli sahnelere ait filme ait görseller de konarak iyice zenginleştirilmiş. Çok etkileyici ve çok başarılı bir çalışma olarak görüyorum. Filmi ne kadar başarılıysa senaryosu da bir o kadar başarılı. Hatta ve hatta senaryoda yönetmenin kendiisine ait notları bile yer alıyor " bunu filmi çekerken düşünelim " gibi.

Sebnaryo bitince de önce filmle ilgili eleştiriler ve ardından da filmle ilgili söyleşiler mevcut. Dediğim gibi bir senaryo kitabına göre dolu dolu bir kitap olmuş.