Babam ve Sevgilim

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
400 gösterim
"Tüm yarınlarımı tek bir dün için değiştirirdim."

Lorenzo sevmeyi bilmiyor, yani sevgisini göstermeyi asla bilemedi. Artık 37 yaşında ve karşısında geçmişten gelen iki zorlu sevgi var; bunları geri kazanmak ve yeniden inşa etmek zorunda.

Bir tarafta çocukken hayran olduğu, şefkat ve dikkatinin hep özlemini çektiği ancak şimdi bir yabancı gibi uzak olduğu babasının sevgisi. Diğer tarafta, "o kadının", onu terk eden, isminin Lorenzo'nun yanında asla zikredilmediği kadının sevgisi.

İki telefon görüşmesi, iki beklenmedik haber: Babası hasta ve "o kadın" evleniyor... Bu olaylar, geçmişini unutmadan başarıya ulaşmış Lorenzo'yu hatıralar, yürüdüğü yol ve en derinde sakladığı en unutulmaz duyguları arasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Hayatımızda Lorenzo'nun hayatıyla ne çok ortak nokta olduğunu duygulanarak ve hatta gözyaşlarıyla keşfedeceğimiz bir hikâye. Küçük ama önemli dersleri yalın bir şekilde anlatan bir roman: çiftlerin bir arada yaşamasının mükemmel ancak zor oluşu, sevgide duyulan şüpheler, anne-babayla ilişkilerin yıllarla birlikte değişmesi ve hiç umut kalmadığı zaman bile hep bir umut ışığı görme ihtimali...

Bir baba ve oğuldan, unutulamayan bir kadından, pek dile getirilmeyen duygu ve düşüncelerden bahsederken her sayfada şefkat, sempati ve gerçeklik duygusu uyandıran bir roman... Kahramanı hepimiz tanıyoruz, hepimiz kendimizi onunla özdeşleştirebiliriz.

Hayatımızı tanımlayan o küçük anların, gözden kaçırmamamız gereken derslerin hikâyesi. Çünkü her zaman anlama, affetme, savaşma, hissetme, minnettar kalma ve sevme zamanıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786055289324
 • Orijinal Adı:
  Il tempo che vorrei
 • Çeviri:
  Sema Savaş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
30 Tem 13:18 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

İnsanın duygularını bu kadar doğru bir şekilde anlatabilen, insanın kalbine dokunabilen ender kitaplardan olduğunu söyleyebilirim. Sadece ana karakterden değil, yan karakterlerden de kendimden çok şey bulduğum, beni düşündüren bir kitap oldu. Daha kısa bir sürede de bitirebilirdim ama çoğu yeri tekrar tekrar okuduğum için bitirmek daha uzun sürdü. Alıntı yaptığım birçok yer oldu ve ilk defa hayatımda bir kitabın satırlarını çizerek okuma ihtiyacı hissettim. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Mükemmeldi.

Kitaptan 11 Alıntı

Fatoş Çetiner 
26 Tem 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Onu sevmeyi öğrenmek için tüm dünyayı dolaşmak zorunda kaldım. Ve sonunda anladım ki ondan uzaklaştıkça, aslında ona daha çok yaklaşıyordum.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 10)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 10)
Fatoş Çetiner 
29 Tem 21:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Saatlerce düşünüyor, ölçüp biçiyordum. Kitap okumayı bile bırakmıştım, çünkü düşüncelerimin üzerinde yoğunlaşmak istiyordum ve bir an önce cesaretimi toplayıp, harekete geçmem gerektiğine inanıyordum. Kimi zaman da fazla kendini beğenmiş gibi davrandığımı düşünüyordum. Ben kim oluyordum da ailemden ya da arkadaşlarımdan farklı bir hayat yaşamayı amaçlıyordum? Belki de hiçbir şeyden tatmin olmayı bilmeyen, şımarık adamın tekiydim. Herhangi bir değişiklikle ilgili atılımım, sanki kafama imkansız bir düşünceyi sokmuşum gibi, bir sürü insan tarafından, özellikle de babam tarafından engelleniyordu.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 129)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 129)
Fatoş Çetiner 
29 Tem 21:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayatın anlamı neydi, anlamıyordum, ancak kendi hayatımın keşfetmem gereken tek şansım olduğunu anlamıştım.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 129)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 129)
Fatoş Çetiner 
26 Tem 20:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Onunla sessizlikler güzeldi, yuvarlaktı, yumuşaktı. Oysa şimdi rahatsız edici, sivri köşeli ve uzun.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 23)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 23)
Fatoş Çetiner 
29 Tem 20:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Neden acele ediyorsun ki? Eğer kaderin oysa bir bir sene sonra da yine o olacaktır, öyle değil mi?"
"Öyle olduğunu sanmıyorum, hayatın içinde öyle durumlar yaşanıyor ki içine girip çıkmak için sadece saniyelere ihtiyaç var. O anı kaçırırsan hayat seni başka bir yöne götürüyor. Benim için doğru an tam şimdi."

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 125)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 125)
Fatoş Çetiner 
28 Tem 13:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O, sahip olabileceğim en mükemmel kadındı. Ve ben onu kaybettim. Kendi hatam yüzünden onu kaybettim. Bana daha dikkatli olmamı söylediği her anda, bana daha yakın olmaya çalıştığı her anda, ben tek bir sözümle bile onu kendimden uzaklaştırdım. Artık aramızdaki bu uzaklığı istemiyordum. Ona böyle davranıyordum çünkü beni bırakabileceğini bir an bile düşünmüyordum. Bana aşık olduğunu görüyordum. O, aşık olmaktan ve bu duygusunu sergilemekten korkmayan bir kadındı. Onun bana duygusunu sergilemekten korkmayan bir kadıncı. Onun bana duyduğu aşkın, benim bu kararsızlığımı bastırabileceğine inanmıştım. Oysa bir gün, "Artık yeter," demesi için bir tek saniye, hatta saniyenin onda biri bile yetti ve her şey değişti. Ve ben, fırlatıp attığım şeyin önemini bir an için bile olsa, işte o an fark edebildim.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 101)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 101)
Fatoş Çetiner 
29 Tem 20:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir akşam televizyonda, Alice Harikalar Diyarında adlı kitabın çizgi filmini izledim. Filmin bir yerinde Alice büyümeye başlıyordu ve kafası evin çatısından, kolları da pencerelerden dışarı çıkıyordu. Bu sahneyi görünce benim de aynı durumda olduğumu fark ettim. Evim bana çok küçük gelmeye başlamıştı, artık içine sığamadığımı hissediyordum. Buradan çekip gitmeliydim, ben de Alice gibi Beyaz Tavşan'ı izlemeliydim.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 128)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 128)
Fatoş Çetiner 
29 Tem 21:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çocukken babamı masada uyuklarken görmek beni güldürüyordu oysa şimdi ürkütüyor, çünkü artık anlıyorum ki bana da yazılmış olan buna benzer bir gelecek... Bu şekilde yaşayıp gitme düşüncesi bile beni korkutuyordu, birbirinin tamamen aynı günler yaşamak korkunç bir şeydi.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 129)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 129)
Fatoş Çetiner 
28 Tem 13:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kendi dünyanı, küçük bir stüdyo gibi inşa etmişsin ve tüm duvarları, yıkıp onu daha büyük bir ev haline getirmek işine gelmiyor. Elinde bir kutu ve bu kutunun da belli boyutları var. İşte sen hayattan ancak bu kutunun içine sığdırabileceğin kadarını alıyorsun. Gözüne daha büyük ve daha ağır görünen her şeyin gitmesine izin veriyorsun. Ne kadar basit, değil mi? Sana önerilen hayatı yaşamayı ve ona ayak uydurmayı reddediyorsun, ancak o hayat senin kutuna sığacak hale gelirse yaşanılır sayıyorsun. 'Kutuları kırmayı' öğrenmelisin. Dediklerimi düşün: sen kutularını asla kırmadın.

Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 104)Babam ve Sevgilim, Fabio Volo (Sayfa 104)
2 /