Babamın Cenneti Bir Oğlun, Ailesinin Geçmişini Arayışı

6,8/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
1 beğeni  · 
641 gösterim
Irak'ın esrarengiz bir köşesi. Eski bir dil. Mutasavvıflardan, köylülerden ve öykücülerden oluşan bir kavim. Yok olan bir tarih. Ve bir oğlun babasının yok olan vatanına yaptığı destansı bir yolculuk.

"Vakur ve ses getiren bir öykü. Sabar'ın babasının aynı zamanda tarih, dilbilim ve anılarını ele alan bir biyografi."
-The New York Times Book Review-

"Şiirsel ve etkileyici bir biyografi. Sabar daha ilk cümlesiyle insanı büyülüyor o kadar etkileyici, o kadar şaşırtıcı ve o kadar büyüleyici bir efsaneden bahsediyor ki, insan ruhunun dayanıklılığı karşısında okuru dehşete düşürüyor."
-The Roanoke (VA) Times-

"Bir ailenin geçmişini, bir kişiyi ve Irak'ın çok farklı bir yanını ortaya çıkardığı için okurlar ona ancak minnettar olabilirler. Sabar okurlarına olağanüstü ve çok değerli bir şey sunuyor; nesilden nesle aktarılan bir yuvanın ve sürekliliğin öyküsünü."
-Publishers Weekly, starred review-

"Levanten bir öykü yazarının romancıya özgü yeteneğiyle yazılmış bir kitap yazar, dalgalanan pantolonları ve türbanlarıyla muhteşem karakterlerden oluşan renkli bir öykü yaratmıştır. Gazetecilikle biyografi arasında bir yerlerde olan ve bir Mezopotamyalı hayal gücüyle desteklenen iyi araştırılmış bir yazı."
-Kirkus Review-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9786053842026
 • Orijinal Adı:
  My Father's Paradise
 • Çeviri:
  Zerrin Duman
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şiirkolik 
29 Haz 22:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi kitapları sevmeme rağmen bunu beğenmedim sanki konu açısından sıkıcı... kitaba gelecek olursak puanım 10 üzerinden 2 fazla puan bile vermem

Alihan Altın 
30 Haz 16:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın babasının tarihi hikayesini anlattığı bir kitap. Ariel Sabar'ın babası ve ailesi Irak'ta doğmuş ve büyümüş bir grup Yahudi aile. Oradaki yaşamları ne kadar Arap ve Kürt geleneklerinden etkilense de kullandıkları dil, tarihi açıdan büyük bir öneme sahip. İsrail devletinin kurulması ile birlikte Arap ülkelerindeki Yahudi düşmanlığı yüzünden babası ve ailesi İsraile hiç bilmedikleri bir ülkeye sürülüyorlar. Burada üniversite eğitimini geçirdikten sonra eğitimine Abd'de devam ediyor ve orada sahip oldukları ölü sanılan Antik dili tarihe geçiriyor.

Gamze1987 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · 877 günde · 1/10 puan

tarihi konuları fazla sevmediğim gibi konunn içeriğini hiç beğenmedim umarım tez zamanda bitirirm :) sıkıcı bir kitap