Babamın Gözleri Kedi Gözleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.710
Gösterim
Adı:
Babamın Gözleri Kedi Gözleri
Yazar:
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
2789009919930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Bugün annem, ilk kez, ben sormadan, babamdan söz etti. Doğum günümden konuşuyorduk. İki gün sonra doğum günüm. Annem, babamın da doğum günüme gelebileceğinden üstü kapalı söz etti. Nereden biliyor? Demek benden gizli görüşüyorlar. Ben de annemden gizli, babamla mektuplaşıyorum. Ama üçümüz bir araya gelemiyoruz. Tuhaf bir bilmece. Babam doğum günüme gelirse sevinçten çıldırırım. Boynuna sarılır, asla gitmesine izin vermem.

Babamın Gözleri Kedi Gözleri, ilkokula giden bir kız çocuğunun günlüğünden oluşan bir roman. Bir gün yeni bir eve taşınırlar. Küçük kız, her gün, o çok sevdiği babasının eve gelmesini bekler. Baba gelmez. Çünkü, anneyle araları açılmıştır. Yine de babasıyla küçük kız arasında küçük haberleşmeler, kısa mektuplaşmalar olur. Duygu dolu, sevgi dolu bir kitap. Sevim Ak, ülkemizde çocuk kitabı yazan en başarılı yazarlardan biri. Yazdığı birbirinden güzel kitapları ardı ardına yayınlayacağız. Bu kitabı resimleyen Behiç Ak da ülkemizin sayılı çizerlerinden. Üstelik de Sevim Ak'ın kardeşi. (Arka Kapak)
117 syf.
·3/10
Kitap akıcıydı, cümle uzunlukları ve kelime içerikleri açısından rahatça okunabilir bir kitaptı. Yalnızca bazı noktalarda kitap yazarının yaklaşımlarını doğru bulmadım. Kitabın bir bölümünde başkahramanımız olan kız annesinden gizli iş yapıyor. Kitapta kahramanımızın babasının arkadaşıyla görüşüyor, annesi bilmiyor. Babasının arkadaşından babasına mektup gönderiyor, mektup alıyor. Gizlice yaptığı ise açıkça belirtiliyor. Niyet her ne kadar kötü olmasa da okuyucuda bıraktığı etkileri bilemeyiz.

Kitapta anlatılmak istenen şey evliliklerde boşanmaların olabileceği, bunun normal bir durum oluşu. Kahramanımızın annesi ile babası boşanıyor. Kitabın 113.sayfasında şöyle şu cümleler geçiyor: ‘’Kimse artık yaşamımı askılığa asılmış bir elbise gibi sürdürmemi istemeyecek.’’ ‘’Evlilik çoğu zaman çamaşırların kat kat konulduğu düzenli çekmeceler, naylon kılıfıyla elbise dolabına asılmış elbiseler demektir. Bir gün o askılıklardan birine sen de asılırsın.’’ Evet evlenmek kadar boşanmak da doğal bir durum ve bunun normalleştirilmesi önemli bir ayrıntı fakat kitapta geçen bu cümleler evlenmemeye teşvik ediyor, evliliğin zararlı olduğu, insanı yıprattığı mesajını veriyor. Bu noktada sakıncalı buluyorum. Okuyucu kitlesine uygun olduğunu düşünmüyorum ve okuyucuyu olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum.
100 syf.
·10/10
Çocukluğumda tanıştığım muhteşem yazar Sevim Ak. Hangi yaşta olursam olayım severek, çok eğlenerek okuduğum kitapları olan kişi. Sadece bu kitabını değil!! Sevim Ak'ın tüm kitaplarını öneriyorum. Ben onun kitaplarını okurken çok keyif alıyorum. Sevgili kitap dostlarım eminimki sizlerde alacaksınız. Çıkın çıkın okuyun derim. :)
100 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Sevim Ak çocuk edebiyatı alanında önemli bir yere sahip yazarlarımızdandır. Okuldaki 5. Sınıf öğrencilerimiz içi aldığımız bir kitap. Yalnız kitap öğrenciye zenginlik katmak açısında yetersiz kalmış. İçerisinde öğrencilerin yeni öğreneceği atasözü ve deyim çok az. Hatta neredeyse yok. Çocukların hayal dünyasını zenginleştirecek ögelerde yer almıyor. Ayrıca işlediği konu olan anne ve baba boşanmasını çok iyi verebildiğini düşünmüyorum. Boşanma olayı çok fazla örtülü olarak verilmiş. Bu da hitap ettiği yaş oranına göre eksik bir yanı olmuş. Netice olarak biz listemizden bu kitabı çıkardık.
105 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Öğretmenimizin okumamız için vermesiyle tekrar okudum. Sevim ak'ın harika yorumuyla,Hayal dünyalarının kapılarını aralamak isteyen herkese önerebileceğim bir kitap. Herkese kesinlikle tavsiye edebileceğim kitaplardan biri...
100 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Alacağım kitaplar listesinde adını görünce acaba neden yazdım diye bir süre düşündüm. Çünkü kendisi bir çocuk kitabıdır. 8 yaşından büyük çocuklara uygun olduğu yazıyor arka kapağında. Yine de bir merakla kitabı alıp hasta yatağımda keyifle okudum. Ufak bir kız çocuğunun günlüğünden oluşan bu çocuk kitabında kahramanın annesi ve babasının boşanma kararı aldığını ve babasından ayrı kalınca babasını daha çok tanımaya başladığını görüyoruz. Kitap bitince içim ufak bir cız etti. Aylardır görüşmediğim babam aklıma geldi, itiraf edeyim. Kütüphaneme koyup zamanı gelince bir çocuğa armağan etmeyi düşündüğüm hoş bir kitaptır.
100 syf.
·Beğendi·10/10
3. sınıflar için uygun bir kitap. Hikaye akıcı ve dili çok iyi. Bu kitabın beni en etkileyen yanı anne baba ayrılığını, boşanmayı ve çocuktaki psikolojik durumu hem veli hem de çocuk açısından yol göstererek anlatmış olması. Çocukların merakla okuyabilecekleri bir kitap. Bir büyük olarak ben bile merakla okudum. Bir çocuk kütüphanesinde bulunması gereken kitaplardan.
Nurdan Ernur
Nurdan Ernur Babamın Gözleri Kedi Gözleri'ni inceledi.
@nurdanernur·29 Ara 2019·Kitabı okumadı
Spoiler içerir...
Kitap öykü kitabı değildir. Küçük bir kızın günlüğüdür. Çocuk, bilmediği ve bir türlü de kendisine anlatılmayan bir nedenle babasından ayrı düşmüştür. Babasını düşlerinde yaşatmaya çalışırken onu yeniden keşfeder ve babasını gerçekten tanımaya başlar. Hobileri yüzünden evi birbirine katan, eve gelen misafirlere karşı utandırdığı düşünülen bir babadan kurtulunca neler düşünürsünüz. İlk önce bir oh! dersiniz ve artık utanmadan misafirleri kabul edebilirsiniz.
Şimdi rahatız. Ivır zıvır, babamla beraber eski evde kaldı. Yeni evimiz bu yüzden çok temiz ve düzenli gözüküyor. Artık annem de ben de, eve arkadaşlarımı hiç sıkılmadan çağırabileceğiz. Çünkü bizim ev de tıpkı onlarınki gibi oldu.
Ancak bu rahatlama, bir süre sonra yerini özleme bırakır. Babasına ait küçük bir diyot parçasını bulduğunda onu yastığının altına koyup uyuyacak kadar özlem doludur. Özlemle birlikte babasına duyduğu sevgiyi keşfeder ilkin. Ve babasının ona duyduğu sevgiyi sorgular. Emeğin sevgi yüklü olduğunu anneannesinden öğrenen çocuk büyük bir emekle şişirdiği, sevgi yüklediği balonları babasına salar.
Anneler babalara niye gereksinme duyar ki? Salçayı açabiliyorsa, otomatik sigortayı kendi tamir edebiliyorsa babanın gereği mi vardır. Ama ya çocuk, “Bana hala gereklisin, baba” diyen çocuk babasına niye gereksinme duyar?
Babanın varlığını yaşatmak ilkin onun özlemini paylaşarak mümkündür. Babasız bir başka arkadaşıyla paylaşır derdini. Ama ondan bir şey öğrenir. Babasının yüzünü unutmamayı. Unutursa babası aklından silinecektir. Babanın resmi pencere kenarına yerleşir. Artık yüzünü hiç unutmayacaktır. Yine de özlem dayanılmazdır. Bir arkadaşı kedisini kaybetmiştir ve ağlamaktadır.
Nerdeyse bir ay oluyor ben de babamı kaybettim. Bunu söylemedim Bilge'ye Kollarımı Bilge'nin boynuna doladım. Gözyaşlarım onun gözyaşlarına karıştı. Ağlamak hiç de sanıldığı kadar kötü bir şey. Ağladıkça yüreğini sıkıştıran karamsar duygular gözyaşlarıyla dışarı akar. Böylece yüreğin ferahlar, rahatlarsın.
Çocuklar resim yaparken kendi duygu dünyalarındaki gerçekleri aktarırlar. Ama yetişkinler bunu bir türlü anlamazlar. Derste yaptıkları sevgi konulu bir resimde pencere kenarında oturan kedinin gözlerini çizer, Çünkü baba, gözlerini kedi gözlerine benzetir. Öğretmen bunu bilmez elbette ve resmi arkadaşının gözlerine benzetir.
Sonunda babadan bir mektup gelir ve mektuplarla haberleşme başlar. Bu mektuplar babanın bir başka yönünü keşfetme sürecini başlatır. Babanın kişiliği:
Benim babam, arkadaşlarımın babaları gibi kahvelerde vakit tüketen ve sigara üstüne sigara tüttüren babalardan değilmiş meğerse. Üretmekten hoşlanan, yaratıcılığını her fırsatta kullanmaktan zevk alan, çok tatlı bir babam varmış.
Baba bir şeyi daha öğretmiştir kızına: Sahip olduğu bir canlının özgürlüğünü yok etmemek gerektiğini.
Kedi senin diye özgürlüğünü kısıtlamaya kalkma. Sadece koru ve besle onu. Bırak dilediği gibi yaşasın.
“Eski odamda sandalyelerin, masanın, kitaplığın da bir ruhu vardı sanki... Yeni eşyalarım benimle hiç konuşmuyorlar” derken de kendi yarattığı eşyaların onun kimliğinin bir yansıması olduğunu anlatır.
Çocuklar yaşamla ilgili bazı gerçekleri yetişkinlerin hiç ummadığı bir olgunlukla kavrayabilirler. Yeter ki yetişkinler onları önemsesinler. Aslında bu kızın babası da, annesinin boşanmak istemesi nedeniyle ondan ayrı kalmıştır. Küçük kız rahatlamıştır. Nedeni öğrenmiştir hiç değilse.
Annemle babam boşanıyor! Bu sözü duyduğum an gözlerimden sağanak halinde gözyaşlarının dökülmesini beklerdim. Ama öyle olmadı. Kafamdaki sıkıcı sorulara yanıt bulduğum için sevindim bile.
Ne güzel artık iki evim olacak!
Ama bir şeyden emin olmak önemlidir:
Çok uzakta bile olsa babam benim en yakınımdır. Beni karşılıksız ve tertemiz bir sevgiyle sever. Annem de. Onların beni sevdiğini bilmek, bu koskoca dünyada yalnız olmadığını bilmektir.
Ancak daha da önemlisi umuttur:
Sevgi varsa eğer, kaybettiğimizi sandıklarımız bir gün mutlaka geri döner!
Medya çağı olarak tanımladığımız günümüzde yetişkinlerle çocukların dünyalarını kesin çizgilerle ayırmak sanırım artık olanaksızlaştı. Onlara farklı bir dünya sunmaya çabalarken, onların bizim hayatımızın tam ortasında durduklarının farkında olamayabiliyoruz. İşte bu nedenle çocuk kitaplarının hem yetişkinlere hem de çocuklara seslenmesi ortak bir dilin yaratılması gerekli diye düşünüyorum. Kitaplardaki iki perspektiflilik anlamayı ve anlaşılmayı kolaylaştıracak ve kitaplar buyurgan bir didaktizmden kurtulmuş olarak yaşamı daha bir anlaşılır kılacaklardır. Sevim Ak'ın kitaplarında göze çarpan bu özellik onun okur kitlesini çocuklardan yetişkinlere uzanan geniş bir alana yayabilecektir.
‘’Evlilik çoğu zaman çamaşırların kat kat konulduğu düzenli çekmeceler, naylon kılıfıyla elbise dolabına asılmış elbiseler demektir. Bir gün o askılıklardan birine sen de asılırsın.’’
Benim dünyamda babalar, anneler kaybolmaz; felaket, ölüm, yoksulluk nedir, bilinmezdi. Yanlışmış hepimiz aynı dünyadanmışız meğer.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Babamın Gözleri Kedi Gözleri
Yazar:
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
2789009919930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Bugün annem, ilk kez, ben sormadan, babamdan söz etti. Doğum günümden konuşuyorduk. İki gün sonra doğum günüm. Annem, babamın da doğum günüme gelebileceğinden üstü kapalı söz etti. Nereden biliyor? Demek benden gizli görüşüyorlar. Ben de annemden gizli, babamla mektuplaşıyorum. Ama üçümüz bir araya gelemiyoruz. Tuhaf bir bilmece. Babam doğum günüme gelirse sevinçten çıldırırım. Boynuna sarılır, asla gitmesine izin vermem.

Babamın Gözleri Kedi Gözleri, ilkokula giden bir kız çocuğunun günlüğünden oluşan bir roman. Bir gün yeni bir eve taşınırlar. Küçük kız, her gün, o çok sevdiği babasının eve gelmesini bekler. Baba gelmez. Çünkü, anneyle araları açılmıştır. Yine de babasıyla küçük kız arasında küçük haberleşmeler, kısa mektuplaşmalar olur. Duygu dolu, sevgi dolu bir kitap. Sevim Ak, ülkemizde çocuk kitabı yazan en başarılı yazarlardan biri. Yazdığı birbirinden güzel kitapları ardı ardına yayınlayacağız. Bu kitabı resimleyen Behiç Ak da ülkemizin sayılı çizerlerinden. Üstelik de Sevim Ak'ın kardeşi. (Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Sena Mutlu
  • Fatma Őzenç
  • Deniz Akbaba
  • Sena saime sönmez
  • Yeşim soylu
  • Eray Tuncay
  • Nazlı
  • irem Sultan Karagedik
  • Zulal isik
  • Tunay Yiğit

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.3
14-17 Yaş
%35.7
18-24 Yaş
%17.9
25-34 Yaş
%14.3
35-44 Yaş
%10.7
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.8
Erkek
%15.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%54 (27)
9
%14 (7)
8
%12 (6)
7
%6 (3)
6
%2 (1)
5
%8 (4)
4
%2 (1)
3
%2 (1)
2
%0
1
%0