Babayani - Zamansız Yazılar

8,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
130 gösterim
Tevazu sahibi, görmüş geçirmiş, derviş insanlara eski dilde “Babayani” derlermiş. Nebil Özgentürk de bu kitapta, çok sevdiği “babayani”leri anlatıyor. Ayrıca ilk defa bu kitapta kendi öyküsüne, ilk gençlik yıllarından ilginç anekdotlara, dikkate değer aile öykülerine, şaşırtıcı tanıklıklarına ve yaşarken ayakta kalmaya dair ipuçlarına yer veriyor. “Nebil Özgentürk, Türkiye’nin ‘masumiyet çağı’nın belgeselcisidir. O, ‘kültür tarihimize kayıt düşen adam’ olarak anılmayı çoktan hak etti.” -Zülfü Livaneli- “Nebil Özgentürk, bir arkeoloğun birikimi ve titizliğiyle, kalemiyle kazıyor insan öykülerini. Bir ressam olsaydı, bitti diye atılan boya tüplerinde kalan renklerle yapardı resimlerini. Bir heykeltıraş olsaydı, önünde model olarak duran insanın heykelini yapmak yerine, taşın içindeki insan öyküsünü bulur çıkarırdı. Bir şair olsaydı eğer, dize peşinde koşmaz, insanın dize gelmediği şiirler yazardı.” -Sunay Akın-

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786059670470
 • Yayınevi:
  Karakarga Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Mehtappp 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevmemek insanı mantıklı yapar, nefretse insanı aptallaştırır!

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 35 - Karakarga yayinlari)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 35 - Karakarga yayinlari)
Mehtappp 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk
Şimdi, hayat bana öğretti ki...
Sıkı dostluğu ve yüce arkadaşlığı, büyük dayanışmayı, müthiş beyin fırtınalarını, muhteşem tensel zamanları paylaştığın ama "özgür" olabildiğin şeydir aşk.
Pencere önü beklemeler, bağımlı hale gelmeler, bağımsız hale sokmalar değil!
Yani aşk, karşındaki kadın ya da erkekle birlikte olduğun özgür zamanlardır, ondan gayrı değil.

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 24 - Karakarga yayinlari)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 24 - Karakarga yayinlari)

Umut dolusun güzel insan
Muharreme, Paskalyaya ,Ramazana, Şabata ve elbette herkesin
'en özel gününe' saygı duymaktır barış. Kadim bir kentte, paskalya zamanlarında Mehmet'in Yorgo'yu sessizce, gösterişten uzak ziyaret etmesidir. Ramazan akşamlarında, Hristo'nun Ahmet'le birlikte bir zeytine birlikte uzanmasıdır! Muharrem'de çan, ezan ve hazan seslerinin Agop'ta da ,İbrahim'de de, Eleni'de de, aynı hazzı, aynı güveni hissettirmesidir. Asırlık yalnızlık ve korkuların giderilmesi duygusuna erişilmesidir. ''Gavur'' kelimesinin suç sayılmasıdır.
İktidarların öncelik maddesinin, kendisinden olmayanlara saygıyı esas almasıdır.

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Karakarga Yayınları)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Karakarga Yayınları)

Ve Samandağ'da asırlardır iç içe, kardeşçe yaşayan Alevi ve Ortodoks'lar da çok iyi biliyorlar kahkaha ve gözyaşının farklı Tanrı'sı olmayacağını.

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 120 - Karakarga Yayınları)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 120 - Karakarga Yayınları)