Giriş Yap

Babil Prensesi

8.010 üzerinden
66 Puan · 14 İnceleme
120 syf.
Bir hikaye size ne kadar genel kültür katabilir? Felsefi sorgulamaların ne kadar içinde olabilir? Hem de çok fazla! Babil Prensesi'nin taliplerinin onunla evlenmek için verdiği mücadelelerin sonrasında Prenses Formasante, gerçek aşkını aramak için dünyayı dolaşmaya başlıyor. Biz de hikayeyi okurken mitolojiden unsurları, Babil devleti zamanındaki ülkelerin tarihlerini dinliyoruz. Kitabın dili çok akıcı ve okurken tebessüm ettirecek kadar samimi bir dille yazılmış. Voltaire, hikayenin içinde dini yozlaşmaşları, felsefi sorgıulamaları, kendi devrinin filozoflarını iğneli bir dille eleştirmekten geri durmuyor.
Reklam
120 syf.
·
10/10 puan
Voltaire'in muhteşem üslûbu
Voltaire ile Candide'i okuyup tanıştıktan sonra felsefenin bu kadar akıcı, yalın ve öyküsel olabileceğini hiç düşünmediğimi farketmiştim. Bir kere sizi yakaladığı zaman sarıp sarmalayan Voltaire'in Babil Prensesi gibi diğer eserlerinde de bu öyküsel dili koruduğunu, içinden çıkılması zor teorik meseleleri herkesin anlayabileceği şekilde nasıl açıklayabildiğini görmek için yapılabilecek en güzel tercihlerden biri bu kitabı okumak olacaktır. Şark dünyasından fırlamış gibi duran bu hikâyeler ve içindeki renkli karakterler kişiye beklenmedik kapılar açabilir. Aydınlanma üzerine yapılan okumaların en keyiflisi..
1 yorumun tümünü gör
106 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Destansı film tadında bir kitap.
“Bir kent gördüm orada kimsenin yüzü yoktu...” kitabın en çok beğendiğim cümlesi oldu. Beğenerek okudum. Kitabın 10. bölümünü özellikle 86. sayfasını dikkatle okumanızı öneriyorum. Öyle güzel özetliyor ki insanoğlunu...
Babil Prensesi
8.0/10 · 229 okunma
92 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Voltaire’in mitolojik olayları günlük hayatın bir parçası gibi sunduğu felsefi masallarından Babil Prensesi, Formasante isimli güzeller güzeli bir kızın, sevdiği Amazan’ın peşinden tüm dünyayı dolaşmasını ve gittiği her ülkede öğrendiği şaşırtıcı gerçekleri anlatıyor.Amaz'ın Formansate'ye olan aşkı sadakati takdire şayan ancak her insan gibi nice güzelleri reddetti. Bir işçi kadına hayır diyemeden kendini ona bıraktı oysa ben ona teklif götüren her güzel prensesi reddettiği gibi buna sa hayır desin isterdim. İnsan oğlu hiçbir zaman güven vermiyor :) Sevdiğine kavuşmak için tüm dünyayı gezip onu arayan Formansate sonun da onu işçi kadının kollarında buluyor...(Formansate gibi canım yanıyor aldatılmak ne kötü) Mısır firavunu, Hint şahı, İskit kralı gibi taliplerine rağmen bir çobanı seçen prenses barış, din özgürlüğü, hoşgörü gibi konuların önemini kavrarken bir yandan da sevdiği adamın sadakatini test ediyor.Yaklaşık 3 saatlik bir okuma süresi ile muhteşem bir kitap. Ben neden önce okumadım diye üzüldüğüm bir kitabı heyecanla okudum bitirdim.
Reklam
2
14 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42