Bacıdan Bayana İslamcı Kadınların Kamusal Alan Tecrübesi

6,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
534 gösterim
Bacı`yı tanımlarken Cihan Aktaş, "Anadolu insanı için sosyal hayatta akraba veya akrabalık dışı kadın ve erkek ilişkilerinin sıcak, masum ve güvenilir yönü" diyor. En sağdan en sola kadar, Anadolu`daki eylemci hareketliliğinde her türlü mahremiyet sorununu ortadan kaldıran sihirli bir kelime. Aktaş bu kitabında, İslâmcı kadınların geçirdiği evrimleşme sürecini masaya yatırıyor ve İslâm âleminin iki önemli merkezi olan İran ve Türkiye`nin farklı ve zıt modernleşme modellerinin Müslüman kadınları nasıl etkilediğini ve İslâmcı kadınların kamusal alanlara çıkışlarından nasıl etkilendiğini anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786053260226
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

Bir dönem halk arasında kullanılan bacı ve bayan kavramlarının evrimsel sürecine değiniyor kitabında Cihan Aktaş. “Bacı”nın, Anadolu insanı için sosyal hayatta akraba veya akrabalık dışı kadın ve erkek ilişkilerinin sıcak, masum ve güvenilir yönünü temsil ettiğini belirten Aktaş, “bayan”ın ise dinî kaygıları zayıf olan, erkeklerle rahatça ilişki kurabilen ve sosyal hayatta “bacı”nın karşılaşmaktan kaçındığı durumlarla ilgili endişeleri olmayan modern bir kadının tasviri olduğunu ifade ediyor. Başörtüsü yasağını tartışan televizyon programlarında neden başörtülü kadınların olmadığını eleştiriyor. Başörtülü kadınların kamusal alanda ki durumunun geçmişini ve günümüze kadar gelinen süreçte ki yaşanılan değişimleri anlatıyor.
Ben kitabı okurken çok sıkıldım. Bir çok konuda yazara katılmıyorum. Bu alanda pek faydalı bir eser olduğunu da düşünmüyorum. Başörtülü kadınların yaşadığı sorunları dile getirmekten daha çok şekilcilik yapmış bence. Bacı ve bayan kavramlarını açıklaması kalıp yargılı düşünme gibi geldi bana. Keşke başörtülü kadınların sıkıntılarını daha iyi dile getirseymiş.