Badem Dalına Asılı BebeklerCengiz Dağcı

·
Okunma
·
Beğeni
·
601
Gösterim
Adı:
Badem Dalına Asılı Bebekler
Baskı tarihi:
Aralık 1970
Sayfa sayısı:
369
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Badem Dalına Asılı Bebekler
Badem Dalına Asılı Bebekler
"CENGİZ DAĞCI VE BADEM DALINA ASILI BEBEKLER"

Cengiz Dağcı, Atamızın, yurdumuzun kurtuluşu için ilk adımı Samsun'a attığı yıl Kırım'ın Yalta şehrinin köyünde doğmuş. Kendisi daha okul yıllarındayken 2. Dünya Savaşı çıkmış. Bir ömrü kıtlıkla, yoksuluklukla, Rus baskısıyla, zulmüyle geçmiş. Savaşa katılmış ve Almanlara esir düşmüş. (Korkunç Yıllar kitabında esirlik günlerini tüm açıklığıyla anlatır) Almanlar yenilince müttefik devletler safına sığınmış ve Londra'ya yerleşmiş. Burada da bir yandan yazmak bir yandan ağır işlerde çalışmak zorunda kalmış.

Cengiz Dağcı tüm kitaplarını Türkçe olarak yazmıştır. "Türkçe bana anamın konuştuğu dildir." demiş ne güzel demiş...
Yaşar Nabi'yle mektupla tanışmış ve yazdıklarını posta yoluyla göndermiş buralara.

...

Buraya kadar yazdıklarım yazarı her merak edenin kolaylıkla her yerde bulabileceği bilgiler, bundan sonrası benim yazarla tanışma hikayem, hayatının ve kitaplarının bende bıraktığı etkiyle ilgili. :)

Yazar;

Cengiz Dağcı'yla, lise yıllarımın 10. Sınıfını 11. Sınıfa bağlayan yaz tatilinde tanıştım. Okulun son günlerinde yazın okumak için kütüphaneden kitap arıyorum. Ergenliğin verdiği asilikle en farklı kitapları kimsenin okumadıklarını okumak istiyorum. (iyi ki öyle olmuş :)) Kütüphane de üç tane Cengiz Dağcı buldum kitaplar kalın ve saman yaprak oldukça okunası geldi gözüme, sınırlı sayıda kitap alabildiğimiz için de sadece birini alabildim.
Okul bitti yaz geldi açtım kitabı okuyorum öyle etkilendim ki başından kalkmadan bitirdim desem yeri şimdi. :) Kalan iki kitabını almadığım için öylesine pişman oldum.
Yaz bitti yeniden okullar açıldı hemen ilk okuduğum kitap diğer iki kitabı oldu kütüphanede bulunan. Okumaya karar verdiğim kitapları yazdığım bir not defterime tüm kitaplarının adını yazmışım. (Ve daha bi sürü kitap, çoğunu hâlâ okumadım :( )

Gel zaman git zaman üniversiteli olduk her kitaba kolaylıkla ulaşıp istediğimiz zaman okuyabilir hale geldik. Gördüğüm Dağcı yı alıp okudum ve en sonunda bir kitap fuarında set halinde tüm kitaplarını aldım...

Böyle oldu işte Cengiz Dağcı'yı tanımam. :) :)


Kitapları;

O Topraklar Bizimdi
Okuduğum ilk Cengiz Dağcı kitabı, (kütüphaneden yaz için aldığım kitabı) beni en etkileyeni tüm kitaplarını okuyacağıma karar verdireni..
Kırım'ı, savaş yıllarını, zorlukları, baskıları Alimcan ve Selim'le yaşadım. Hem bir çocuğun gözünden hem de bir yetişkinin nazarından.

Onlar da İnsandı
O Topraklar Bizimdi kitabının başı gibi gördüğüm olayları birbirine bağladıkça daha da anlamlı hale getirdiğim ikinci Cengiz Dağcı kitabım. Alimcan benim gözümde Onlar Da İnsandı'da doğdu annesi onu Selim' e bu kitap da verdi ve O Topraklar Bizimdi'ye gitti Selim ve Alimcan...
Bu gerçekten böyle mi bilmiyorum, aklımın bir oyunu da olabilir bana. :)

Genç Temuçin
Cengiz Han'ı anlattığı doyumsuz bir roman fikrimce. Moğol geleneklerini, Cengiz Han'ın doğumunu yaşadıklarını en güzel biçimde anlatmış.

İhtiyar Savaşçı
İhtiyar Savaşçı ve Melek Hanım... Bu iki insanla Cengiz Dağcı'da bugünün Kızıltaş' ına, Gurzuf'una Kırım'ına gidiyor. Yazdıkça yaşamış sanki... (Yansımalar 3 de bahseder bundan)

Korkunç Yıllar
Cengiz Dağcı'nın yazdığı ilk, benimse okuduğum 5. Kitabı. Savaşın her zorluğunu, esirliğin tüm gerçeklerini her sayfasında hissede hissede okuduğum tam bir efsane! Yazdığı tüm kitaplarda görüyorum kendini ama bu kitabında ayrı gördüm Dağcı' yı. Çünküleyim kendi de esirdi Almanlara savaş yıllarında birebir gerçeklik yükleyebiliyorum bu yüzden kitaba.

Ve
Badem Dalına Asılı Bebekler
Geçen günlerde okuduğum 6. Dağcı kitabım...

Küçük bir Hâluk' un ağzından çevresi, yaşadığı yer ve Sürgün'ün etkileri. Kızıl ordu, yeşil üniformalarıyla bazı günler gelirler köylere...
'Onlar bizim canımızı istiyorlar'
dediler ve aldılar da canları olarak gördükleri topraklardan ayırdılar onları... Devrim Düşmanı olanları mezarlarına bile koymadılar uzak bir yerlere gömdüler... Badem Ağacını kestiler evlere el koydular ve Hâluk'un tüm sevdikleri tek tek gitti... Sevgil, Halide, annesi, babası, Mansur ve Çömez...

Sen hâlâ o mezarlık duvarının dibinde Sevgil'i bekle Hâluk gelecek o, Halide "unutmayacağım seni" dedi unutmayacak ama beklemez belki umudunu kaybetme... Badem ağacı filizlendi kocaman oldu, bu sefer dallarına salıncaklar kur özgürce havalara uç, bebekler asılmasın dallarına, amcan asmasın kendini onun dallarına, evinizin badanasız odasını istediğin tümm renklere boya... Baban geleceğim dedi gelecek, dokuz parmaklı adamın sayamadığı onuncu kişi baban değil... Sevdiklerinden biri değil...

...

Okuyacağım tüm kitaplarını, çünkü okunmaya gerçekten değer kitaplar, hepsinde bir koca geçmiş var!
Canlar sizlerinde okumasını can-ı gönülden istiyorum Cengiz Dağcı kitaplarını...

Kitapla kalın hep iyi kalın...
Cengiz Dağcı
Haluk :)

Elbette ilk teşekkürüm sana :) Hatciş

Etkinlik sayesinde tanıdım, okudum, beğendim. Beğendim ne yahu bayıldım.

Kitap ayrı güzel, Cengiz Dağcı gibi bir şahsiyet ayrı güzel. Her birini teker teker okuyup ballandıra ballandıra anlatabilirim şurada.

Tarihi gerçekliği buram buram yaşamış bir yazarın kaleminden hayatını okurken o anı yaşayabiliyor oluşum çok etkiledi beni. Şimdiye kadar belki de ezbere gittiğim Osmanlı- Rus savaşıydı benim için Kırım. Küçük Kaynarca Antlaşması’ydı. Kaybedilen topraklar arasındaydı, yıkılışa zemin hazırladı vs vs hep ezbere gider bu bilgiler ve hepimizde mevcut değil mi?
Hayır değil. Böyle kitaplar okuduğumda anlıyorum öyle olmadığını. Dedesi bir çaput alamadan zorla göç ettirilmiş evini yurdunu akrabasını köylüsünü bırakmış gelmiş bir ailem var benim de. Cengiz Dağcı’nın satırlarını okuyunca diyorum ki önemli olan mekan değiştirmek değil yurt bırakmak, ev ocak bırakmak eş dost bırakmak. Toprak bırakmak. Hiçbir yerde bulamayacağın o sıcaklığı bırakmak. Okudukça içim sızladı. Okudukça o mezarın duvarına oturan Kırımlı bir çocuk oldum. Etrafımda olan biteni anlamaya çalışan ama aynı zamanda anlamak istemeyen çocuk. Annesini amcasını köpeği çubarı tek tek kaybeden babasının dönmesini bekleyen ama bir daha göremeyen o çocuk. Üzüm bağları, badem ağaçları...


Acılar içinde bir hayat Dağcı‘nın hayatı. Sürgünler, mülteci kampları, bunca zalimlik arasına sıkıştırılmış çok güzel bir aşk, Regina. Bu hayata sığdırılmış 25 güzel eser. Okunmayı bekliyor.

Israrla söylüyorum OKUYUN OKUTUN efendim :))
 • Gün Olur Asra Bedel
  8.6/10 (1.494 Oy)1.519 beğeni5.313 okunma807 alıntı25.751 gösterim
 • Beyaz Gemi
  8.3/10 (1.817 Oy)1.669 beğeni6.413 okunma678 alıntı26.043 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.558 Oy)18.066 beğeni40.926 okunma2.571 alıntı171.913 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (2.998 Oy)3.207 beğeni14.342 okunma758 alıntı44.009 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.7/10 (4.112 Oy)4.930 beğeni18.059 okunma721 alıntı74.086 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.140 Oy)8.441 beğeni27.045 okunma743 alıntı131.842 gösterim
 • Toprak Ana
  8.8/10 (1.741 Oy)1.590 beğeni5.389 okunma807 alıntı23.765 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.483 Oy)8.427 beğeni24.835 okunma2.199 alıntı107.074 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.065 Oy)7.620 beğeni21.411 okunma738 alıntı83.467 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.276 Oy)12.820 beğeni32.784 okunma3.081 alıntı137.489 gösterim
Badem Dalına Asılı Bebekler...
#33042494 sayılı etkinliği görmemle başladı Cengiz Dağcı serüvenim. Bu zamana kadar okumadığım, adını duymadığım bir yazardı. Badem Dalına Asılı Bebekler kitabını buldum her zaman gittiğim sahafımda. Hemen başladım okumaya. Okudukça sevdim, bağlandım. Neden bu zamana kadar okumamışım, niye hiç adını duymamışım hayıflandım. Okudukça kendimi Kırımın çayırlarında koşarken buldum. Kah pilibaşındaki verandaya çıktım, kah mezarlıkta akdiken toplayıp saçıma taktım. Çocuk Haluk'un gözünden yaşadığım olayları anlamaya çalıştım onunla birlikte endam aynasında...
Bundan sonrası bir miktar spoiler içerebilir.
Cengiz Dağcı'nın çocukluğunu okuyoruz kitapta. Ruslar tarafından evlerinden, topraklarından, gelenek göreneklerinden, yaşantısından sürgün edilen Kırım Türklerinin yaşadıklarını anlatılmış kitapta. Çocuk Haluk'un sevdaları, hayalleri/hayal kırıklıkları, ailesi, yalnızlığı işlenmiş onun gözünden.
Çok güzel, çok çok özel bir anlatım. şimdi diğer kitaplarında sıra...
Dünya, benim şimdiye değin gördüğüm gibi değildi; ama niceydi? Bilmiyorum.
İnsanlar, şimdiye değin gördüğüm gibi değillerdi; ama niceydiler? Bilmiyorum.
Cengiz Dağcı
Sayfa 25 - Ötüken Yayınları
İnsanoğlu Allah'ı terkederse, Allah'ı unutursa insanoğlu, dünyamızın başına böyük, ama öyle böyük bir felaket gelecek ki... İnsanoğlu insan olduğunu unutacak; kardeş kardeşi dişleyecek; ökmeği it kibik aşayacak, suyu it kibik içecek...
Cengiz Dağcı
Sayfa 124 - Ötüken Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Badem Dalına Asılı Bebekler
Baskı tarihi:
Aralık 1970
Sayfa sayısı:
369
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Badem Dalına Asılı Bebekler
Badem Dalına Asılı Bebekler

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

 • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0