1000Kitap Logosu
Bağlanma Korkusu
Bağlanma Korkusu
Bağlanma Korkusu

Bağlanma Korkusu

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.3
47 Kişi
141
Okunma
46
Beğeni
2.969
Gösterim
440 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 28 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Artemis Yayınları · Haziran 2016 · Karton kapak · 9786054482733
Diğer baskılar
Bağlanma Korkusu
Bağlanma Korkusu
FARKLI TENLERDE ARARKEN KENDİNİ, BAŞKA BİRİNİN RUHUNDA KAYBOLDUĞUNU ANLADI. KAÇIYORDU. ASLINDA KAÇTIĞI KİŞİYE DOĞRU KOŞUYORDU. ZAMANA HÜKMEDEN TEK ŞEYDİ AŞK! Cem yakışıklı, popüler, zengin, ilgi gören bir reklamcı. Aşkı bir zayıflık olarak gördüğü için hiçbir bağlılık ona göre değil. Hayat iş, eğlence ve kadınlardan ibaret ona göre. Yaşam kaçırılamayacak kadar kısa. Zamansa ciddi ilişkilerle geçirilemeyecek kadar değerli. Bahar naif, kırılgan, sade ve gizemli bir balerin. Aşk arıyor ve onu bulamamaktan korkuyor. Korku, bir mesafe yaratıyor hep ve her zaman Bahar için. Günün birinde Cem'in arkadaşı Sinan'la tanışması hayatının dönüm noktasına dönüşüyor. Sinan, Cem ve Bahar arasında yaşananlar onları dönüşü imkansız bir yola sokuyor. O günden itibaren, mantığı kalbe ve duygulara hükmeden bu üçlü gerçek aşkı sorgulamaya başlıyor. Zaman geçiyor. Aşktan kaçılamayacağını öğreterek ve kalıcı izler taşıyan imkansız bir tutkuya dönüşerek akıyor adeta.
4 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,13
7.3
10 üzerinden
47 Puan · 13 İnceleme
Emre AYDOĞAN
Bağlanma Korkusu'yu inceledi.
440 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hayatımın en önemli kitabı olan "Ölü Kuşların Sessizliği"yle tanışmamdan hemen sonra başladı her şey. Büyük bir duygu devrimi gerçekleştirdi bu kitap benim sıkıcı ve monoton hayatımda. 'Ama ne yazık ki elimde değil bu kitap' diyerek biraz özlem biraz da hayıflanma içeren bir cümle bırakmak istiyorum buraya.. Ama ne derler bilirsiniz "Bir şeyin elimizde olmaması ona biçtiğimiz değeri azaltmaz aksine bazen daha da şiddetlendirir." Neyse, takılıp kaldığım ve bir türlü özlemekten vazgeçemediğim geçmişten sıyrılıp günümüze, asıl incelemeye dönmekte fayda var. Bağlanma Korkusu.. Bu kitabı okumadan önce ellerime aldığımda, içimde büyük bir endişe bulutu dolaşıyordu. Yazarın ilk kitabı olmasının vermiş olduğu korku ve "Ya beklediğim kadar güzel bir kitap değilse.. Ya büyük bir hayâl kırıklığı yaşarsam" düşüncesi beni epey korkutuyordu. Ancak kitabın sayfalarını hiç farkında olmadan eksiltmeye başladığımda, içimdeki karamsar ve bulutlu hava yerini pırıl pırıl parlayan güneşli bir ilkbahar manzarasına bıraktı. Hatta ciddi derecede beğendim, kahramanları ve kurguyu.. Ve Başak Sayan'ın en sevdiğim özelliği olan geçmiş ve günümüz arasındaki gelgitli hayava bayıldım. İnsanoğlu çoğu duyguyu birlikte yaşar ya, bende bu kitabı okurken bir sürü duyguyu bir arada gögüsledim. Bir yandan sevgi ve tutkuyla okudum satırları diğer yandan o satırdaki yaşanmışlıklarda kendi geçmişimi bulup kendi kalbime kendi ellerimle batırdım hançeri. Aşk, nefret, ihtiras, kıskançlık ve de iliklerime kadar işleyen pişmanlık dolu bir acı.. İnsan ister istemez sevdiği şeylere kaptırıyor kendini, en çok sevdiği şeylerin etkisi ve boyundurluğu altında kalıyor. Sevdiği şey onu öldürecek bile olsa gocunmuyor, geride durmayı reddediyor hatta üstüne üstüne gidiyor, biliyor ki kaçmak çoğu zaman kaçınılmaz sonu değiştirmiyor hatta öyle zamanlar oluyor ki..bir bakıyorsun aslında kaçmak istediğin şeye doğru koşuyorsun aslında.. Her zamanki gibi kitabın karakterleriyle ve olay örgüsüyle alakalı yorum yapıp spoiler vermeden incelememi sonlardırmak istiyorum :) "Uğruna ölünecek güzel bir sebebiniz varsa çok şanlısınız ve de uğrunda öleceğiniz bu güzel sebebin farkındalığını asla kaybetmeyin, kimseye geç kalmayın ve de kimsenin kapısını erken çalmayın." diyerekten incelememi bitirmek istiyorum.. Bu kitabı sadece "Bağlanma korkusu" olanlara tavsiye ediyorum...
Bağlanma Korkusu
7.3/10
· 141 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
440 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bugünlerde son kitabı #nigahdar sayesinde "çok okunan yazarlar" arasında olan @basaksayan kalemi ilk tanismam #kelebeğinkaderi romanı ile olmuştu. Çok beğenip hemen arkasından #ölükuşlarınsessizliği kitabını okumuştum. Ama aklımda hep ilk kitabı #bağlanmakorkusu vardı. Hatta #nigahtara başlamadan önce okumaliydim. Çünkü bu kitabı hakkında bir sürü şeyler yazılıp çizilmişti. Ve kendim okuyup karar vermek istedim. . Konusuna gelince; karekterlerimiz Bahar ve Cem...İkisi de çocukluklarında ailelerinden yara almış, bunların izlerini farkında olmadan hayatlarina yansıtmış veya etkilemelerine izin vermiş kişiler. Bir tarafta, annesinin bir başkasını tercih ederek babasını ve kendisini terk etmesini hazmedememis ve bunun acısını hayatına giren kadınlardan çıkaran Cem'in hiç anlamadan aşık olması....Diğer tarafta, babasının yıllarca annesini aldatmasıyla kötü bir çocukluk geçirmiş Bahar'ın, tam güvenip aşık olduğu adamı bulduğunu sandığı sırada, en yakın arkadaşı ile yediği kazık ve çektiği acılar... . Konu basit gibi görünse de bence yaşanan duygular bundan daha güzel okuyucuya aktarilamazdi. İki kişilik bir filmi çekmek nasıl zorsa, aynı şey kitap içinde geçerlidir diye düşünüyorum. Okuyucu monotonluk istemez, tekrar istemez, merak ve heyecan hep zirvede olmalı, hikaye kişide empati yaratmalı. Başak Sayan bana göre bunu yakalamış. İlk kitap olmasına rağmen oldukça başarılı buldum. İkinci ve üçüncü kitaplarinin yükselişinin altındaki nedenin birinci kitabın sağlam temeller üzerine atılmış olmasindan kaynaklandığını bir kez daha anladım. Eminim son kitabı da bu derece emek ve titizlikle yazılmıştır. En kısa sürede onu da okuyacağım. . Kitap hakkındaki eleştiriler konusunda söyleyebileceğim tek şey şu : Biz kitapseverler pek çok hikaye okuyoruz. Nasıl ki çevremizde aynı karekterde, aynı tipte insanlar varsa kitaplarda da bu gibi benzerlikler olabiliyor. Hayatımızdaki olaylar ve kişilerden etkilenebiliyoruz. Bazen empati yapıyoruz. Ama sonuca baktığımızda olayları ne kadar aynı pencereden izliyormuş gibi görünsek de aldığımızı aktarmamiz kendimize has oluyor. Bu gibi durumlarda zaten okuyucu en güzel cevabı yazara veriyor. Okuyup sizde kendi kararınızı verin derim.
Bağlanma Korkusu
7.3/10
· 141 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1