Bahar ve Kelebekler

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,3bin
Gösterim
Adı:
Bahar ve Kelebekler
Baskı tarihi:
14 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
82
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057860668
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Ömer Seyfettin, konusunu günlük olaylardan, hatıralardan, tarih, masal ve efsaneden alan etkileyici hikâyeler yazmıştır. Ömer Seyfettin okumaları, yetişme çağındaki kuşaklara tarihsel perspektife sahip bir bilinç ve belki daha önemlisi, bir dil zevki ve anlatım yeteneği kazandırır. Edebiyat alanındaki ününü 1911’de Genç Kalemler dergisinde yayımlanan hikâyeleriyle kazanan Ömer Seyfettin, edebiyat uzmanlarınca Türk hikâyeciliğinin Maupassant’ı olarak değerlendirilir.

Ömer Seyfettin, Bahar ve Kelebekler hikâyesinde, çok yaşlı bir Osmanlı kadını ile onun beşinci göbekten torunu modern bir genç kız üzerinden sadece kuşak farkının değil, Doğu ile Batı medeniyeti arasındaki farklı kadın anlayışının yol açtığı insan ilişkilerini ele alıyor
328 syf.
Bahar ve kelebekler
Kısa kısa hikayelerin olduğu şahane bir Ömer Seyfettin kitabı.

Bu kitabı çocukken okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam 10-11 yaşındaydım..
Üzerinden kaç sene geçerse geçsin, gördüğüm her kelebeğe daha dikkatli bakar oldum (:
Okunabilecek güzel  bir eser, okumakla kalın

* Türk Edebiyatı klasiklerinin bendeki yeri çok daha başka, seviyorum bu tarz kitapları..

Alıntı
°°°Saf mavi bir sema...
160 syf.
·2 günde·8/10 puan
Ömer Seyfettin'i çok küçükken okumuştum, onları hatırlamadığımı varsayarsak ilk okuyuşum oldu bu. Hikayelerden iki tanesi gerçekten çok güzeldi. Kitaba da ismi verilmiş olan "Bahar ve Kelebekler" herkesin okuması gereken bir hikaye. Artık bahar geldiğinde, ilk gördüğüm kelebeğe özellikle dikkat edeceğim.
Diğer bir hikaye olan "Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür!" de etkileyiciydi.

Ömer Seyfettin'in öykülerinin ilk cildiydi bu kitap, ikinci cildini okumayı ise sabırsızlıkla bekleyeceğim.
160 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kurtuluş savaşı yıllarına ait bir kitap Bir tarafta işgal bir tarafta direniş Ve düşman askerlerinin yaptığı keyfilikle dolu insanlıkdışı muameleler
Varolun
82 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Ömer Seyfettin Türk öykücülüğüne yön vermiş, birçok yazara ilham olmuş adını edebiyatımıza altın harflerle yazdırmış bir yazardır. Hikâyelerinde olaylar okuyucusunda derin izler bırakır ve olaylar üzerinde okuyanı düşünmeye sevk eder. Türk diline verdiği önem tüm eserlerinde kendini hissettirir.Bahar ve Kelebekler yedi tane öyküden oluşan bir eserdir. İçerisinde en etkileyici olanı kitapla aynı adı taşıyan hikayedir. Hikayede kuşak çatışması, değişen hayata olan bakış açısı, bunlarla birlikte kelebeklerle ilgili bilgiler işlenmiştir. Ben Ömer Seyfettin eserlerini cep boy set olarak Kitapyurdu'ndan almıştım. Kitapları rahatlıkla yanımızda taşıyabiliyor olmak büyük avantaj. İstediğimiz her an kitabı okuma imkanına sahibiz.
180 syf.
·2 günde·7/10 puan
Bahar ve Kelebekler’i okudum.
Ömer Seyfettin pek sevdiğim bir yazar değil, eserlerini genel kültür olduğu için okuyorum; ama bu kitaptaki bazı öykülerle birlikte yazara karşı tutumumda biraz yumuşama olmaya başladı. Bunda bu kitaptaki öykülerin çocukluktan aşina olduğum öyküler olmaması ve hepsinin farklı tarzlarda yazılması büyük bir etken oldu.

Kitapta ortalamanın üstünde bulduğum öyküler şunlar: İki Mebus, Erkek Mektubu, Beşeriyet ve Köpek, Sebat, Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür, Tavuklar, Bahar ve Kelebekler. Bunlar arasında İki Mebus ve Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür adındakiler bu kitaptaki en sevdiğim öyküler oldu.
170 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Türkiye Türkleri'nin her kuşakların çocukluklarında yer alan ve ölümsüzlüğe adım adım yürüyen Milli Edebiyatı döneminin yazarı Ömer Seyfettin ile karşınızdayım. Benim çocukluğumda da yer almış. Ant, Falaka, Kaşağı, Yüksek Ökçeler ve Perili Köşk öykülerini okudum. TRT tarafında hem dizi hem de animasyon dizi olarak yayınlandı Ömer Seyfettin Hikayeleri. Dizi olarak Perili Köşk ve Animasyon dizi olarak Pembe İncili Kaftan ile Yüksek Ökçeler bölümleri anımsıyorum.

Ömer Seyfettin öyküleri ve anıları okurken Osmanlı son yıllarına yolculuk edeceksiniz. Dağılmaya yüz tutan imparatorluğun tebaasında Franklaşma özentisini göreceksiniz. Franklaşma özentisini eleştirmek yerine İslam adı altında Araplaşma ve Farslaşmayı eleştirmeliyiz ilk önce. Müslüman olsak kültürümüzü terk etmemeliyiz. Türk kültürü, Arap ve Fars kültürlerinden daha eski ve köklüdür. Bazen sıkılırsın bazen de kendinden bir şey bulursun.

İlk Namaz öyküsünde her bağlamda 'ilk' heyecanı bambaşka olduğunu anlatıyor. Öyküdeki ev atmosferine yakın bir evde geçti çocukluğum. İlk oruç tutma heyecanımı hatırladım. Salât kılmasam da salâtı kılanları izlemek daha güzeldir. Onunların yaydığı ruhani enerjiyi iliklerine his ediyorsun. Ruhani enerjisi en güçlü olan kuşkusuz Zafer Yılmaz'ın. Yunus Şirinoğlu'nun ruhani enerjisini de görmek istiyorum. Salât ile ortaya çıkan ruhani enerjiyle sanki arındığını his ediyorsun. Bu da abidin ibadetinin dosdoğru kıldığını görüyorsun.

Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür öyküsünde karşı cinsin bizden hayranlık ve şehvetli bakışlar yerine onları gönülden sevmemizi istediğini anlıyoruz. Bize ait olan mahremi ondan izin almadan başkasına göstermenin ne denli etik olmadığı gösteriyor. Bu öyküyü okurken Shantihomede belimde havluyla odadan çıkarken Türk kızı ile burun buruna geldiğim anımı anımsadım. Tanrı'dan ortam loş aydınlık olduğu için yarı çıplaklığımı tam görmedi. Evet utanç günüydü ama ömürümde bir heyecan olarak kazındı o gece. Sabah ona makul nedenimi anlattım. O da anlayış sağladı.

Ömer Seyfettin Hikayeleri, Marufcan Yoldaş tarafında Özbek Türkçesi aktarıldığını biliyorum. Bu aktarım kitabı sayesinde artık Özbek Türkleri'nde her kuşağın çocukluğunu da süsleyecektir. Bu aktarımı yapan Yoldaş'a çok müteşekkirim. Ömer Seyfettin öyküleri toplu okumayı çok istiyorum. Bu konuda hangi çalışma bilmiyorum. İş Bankası Kültür Yayınları'nın ne kapak çalışması ne de serisini beğendim. Her şeye rağmen Ömer Seyfettin'i okumak bir ayrıcalıktır. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

#BetikEli #TopluHikayeler #BaharveKelebekler #ÖmerSeyfettin #AşkveAyakParmakları #Apandist #Elma #İlkNamaz #Tavuklar #TarihEzeliBirTekerrürdür #YaşasınDolap #İşBankasıKültürYayınları
180 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Anlatımı sade içinde sadece bahar ve kelebekler değil kaşağı vb. Eserlerin kısaltılmış halleri var çok aürükleyici değil ama okudukca okumak istiyorsunuz ömer seyfettinin güzel bir eseri ben beğendim sizinde alip okumanız gereken bir kitap
180 syf.
·7/10 puan
Ömer Seyfettin'in eserlerini orta okul zamanlarında okumuştum, tam olarak hangi kitapları okuduğumu hatırlamıyorum üzerinden epey vakit geçti ama çok sevdiğimi ve devamlı okuduğumu biliyorum sadece. İş Bankası'nın çıkardığını görünce de hemen almak istedim. Çünkü kapağı çok güzel öncelikle onu bir konuşalım İş Bankası'nın en sevdiğim yayın evi olmasının nedenlerinden biri de kesinlikle kapaklarının harika olması, hele ki Türk Edebiyatı Klasikleri'nin kapakları ayrı bir güzel. Hepsini almak istiyorum Eminim siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur.
Kitaba gelecek olursak belirli bir konusu yok, içerisinde kısa kısa hikayeler mevcut. Bazılarını sevsem de bir kısmı pek hoşuma gitmedi, bu nedenle kitap hakkında ki düşüncem hep belirttiğim gibi orta şekerliydi. Yine de okumanızı öneririm
328 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu sefer daha önce hiç okumadığım hikayeleri okudum bu kitapta. Yine 8 hikaye bir aradaydı; Bahar ve Kelebekler, Vire, Velinimet, Yuf Borusu Seni Bekliyor, Bir Temiz Havlu Uğruna, Hafiften Bir Seda, Türbe, Miras.
Hepsi birbirinden değişik hatta ilginçti. Bu hikayelerde anlayamadığım kelimeler vardı biraz zorlandım okurken. 127 sayfalık bir kitap. Boş sayfa fazla olduğundan hemen bitiyor. Sanırım başka yorum yapacak bir şey yok.
180 syf.
·3 günde·7/10 puan
Bu seriyi çok seviyorum eski zamanlarda yaşıyorum okurken, dünya duruyor ve ben karakterlerden biri oluyorum.. Kah kızıyorum, kah üzülüyorum, gülüyorum, seviniyorum kafa karışıyor bende Ömer Seyfettin'in 1902 ve 1911 yılları arasında yazdığı hikayeler yer alıyor, daha sonra ki yıllardaki kitapları da basılacakmış yayınevi öyle diyor ben okumaya yetişemiyorum onlar kitapları çıkarmaya yetişiyorlar 26 hikaye içerisinden Ömer Seyfettin'in annesinin Ömer'i İlk Namaza kaldırdığı hikayesi o kadar naifti ki kadının yumuşaklığı, inceliği, Namazı sevdirmesi muhteşemdi. Aşk ve Ayak Parmakları hikayesindeki adam bulmuş gül gibi hatunu neymiş efendim ayaklarını çok iyi kullanıyormuş kadın maymuna benzetti kadını ve boşadı Tarih Ezeli bir Tekkerrür hikayesinde ise Herodot'un Tarih kitabı karakteri Candaules'e atıfta bulunuyor ve Türk versiyonu daha acıymış ve son olarakta kitaba ismini veren Bahar ve Kelebekler hikayesi değişik bir düşünce tarzındaydı.
180 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti #kitapyorum
#omerseyfettin
#kasımayı 12.kitap

Çocukluğumdan bana yadigar kalan yazarlardandır Ömer Seyfettin.
Bu kitaptaki okuduğum öykülerin çocukluktan aşina olduğum öyküler olmaması da,daha keyifle okumama sebep oldu.Sanki yeniden keşfediyormuşum gibi.

Beşeriyet ve Köpek,Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür bu kitapta en sevdiğim öyküler oldu.
Tarih Ezeli bir Tekkerrür hikayesinde ise Herodot'un Tarih kitabı karakteri Candaules'e atıfta bulunuyor,şaşırtıcı,yok artık dedirtecek bir hikaye ama "tarih tekerrürden ibarettir".
Beşeriyet ve köpekte ise,bir kadının köpek sevgisini anlatışı harikuladeydi.

Is bankasının bu serisi gerçekten harika,bütün kitaplarini alip okumaya çalışacağım.
Ozellikle Omer Seyfettin'in ikinci cilt toplu hikayeleri olmazsa olmazlarımdan.

KITAPLA KALIN
180 syf.
·2 günde·8/10 puan
Bir hikaye değilde birden fazla hikaye ve hikayeciklerin toplandığı bir derleme olmuş aslında. Dönemin siyasi duruşunu yansıtan ve toplum katmanlarındaki yozlaşmanın daha ilk başlarına 100 yıl önceye bizi götüren bir eser olmuş. Aslına bakarsanız oradan da 100 yıl geriye gitseniz aynı kaygıları göreceksiniz. Her zaman belirttiğim gibi millet aynı, sadece ikiye ayrılıyor ahlaklı ve ahlaksızlar. Bir parça sabahattin ali nin öncülü bir kitap olmuş. Tabi diğer eserlerini de okuyunca net kararımı vereceğim. Türk Edebiyatı klasikleri serisine bir genelleme yapacak olursam hepsi için ortak bir cümlem şu olurdu.
Bir çırpıda okunacak kitaplar...
Herkese iyi okumalar. Bahar ve Kelebekler Ömer Seyfettin

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bahar ve Kelebekler
Baskı tarihi:
14 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
82
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057860668
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Ömer Seyfettin, konusunu günlük olaylardan, hatıralardan, tarih, masal ve efsaneden alan etkileyici hikâyeler yazmıştır. Ömer Seyfettin okumaları, yetişme çağındaki kuşaklara tarihsel perspektife sahip bir bilinç ve belki daha önemlisi, bir dil zevki ve anlatım yeteneği kazandırır. Edebiyat alanındaki ününü 1911’de Genç Kalemler dergisinde yayımlanan hikâyeleriyle kazanan Ömer Seyfettin, edebiyat uzmanlarınca Türk hikâyeciliğinin Maupassant’ı olarak değerlendirilir.

Ömer Seyfettin, Bahar ve Kelebekler hikâyesinde, çok yaşlı bir Osmanlı kadını ile onun beşinci göbekten torunu modern bir genç kız üzerinden sadece kuşak farkının değil, Doğu ile Batı medeniyeti arasındaki farklı kadın anlayışının yol açtığı insan ilişkilerini ele alıyor

Kitabı okuyanlar 495 okur

  • Merve
  • Tuğba ER
  • Songül bayrak
  • betulvekitaplar
  • Blacksky
  • Mete
  • ebru dogantuna
  • Aylak
  • Mihrice
  • Cennet

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.1 (3)
9
%2.1 (3)
8
%2.1 (3)
7
%2.9 (4)
6
%2.9 (4)
5
%2.1 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0