Adı:
Baharın Peşinde
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489634
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Chasing Spring
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Baharın Peşinde
Chasing Spring
Ben Lilah Calloway. Blackwater, Teksas'ı sonsuza dek arkamda bıraktığıma inanacak kadar safmışım ve ne yazık ki babam da kolumdan tutup beni geri getirecek kadar kararlıymış. Bu da yetmezmiş gibi, patlamaya hazır bombayı kucağıma koymaktan da çekinmemiş: Chase Matthews bize taşınıyor. Eski en yakın arkadaşım ve okulun altın çocuğu Chase her sabah gözümü açtığımda görmek istediğim son insan. Onun varlığı kasabayla beraber toprağa gömmeye çalıştığım her şeyi suratıma çarpıyor.

Ben Chase Matthews. Lilah Calloway benim için gece birlikte evden kaçmak, altın sarısı saçları rüzgârı okşarken sahillerde kafayı bulmak demektir. Buraları terk edene dek en yakın arkadaşımdı ve bir daha geri dönmeyeceğine herkes kadar emindim. Ancak aniden lisenin son yılını okumak için küçük kasabamıza teşrif etti. O kısacık kesilip siyaha boyanmış saçlar ile şeytani bakışlar herkesin gözünü korkutabilir ama beni değil. Ben o kılığın altındaki kaybolmuş kızı bulabilirim.
304 syf.
·4 günde
Evet,kapağı cıvıl cıvıl ve tam da bu zamanlarda baktıkça insanın içini açıyor ama kapak her ne kadar baharsa içerik o kadar sonbahar/kış. Birazcık lise dizisi tadında,geçmişini aşmaya çalışan iki genç hakkındaydı. Baş karakterlerimizin,yani Lilah ve Chase'in anneleri çocukluktan beri birbirinin en yakın arkadaşı. Evlenip,çocukları doğana kadar hiçbir şekilde ayrılmıyorlar taki bir gün Lilah'ın annesi korkunç bir hata yapana kadar. Yaptığı hata hem kendi ailesini hemde en yakın arkadaşının ailesini etkiliyor. Yazar hem annelerin geçmişte yaşadığı anlarını hemde Lilah ve Chase'i şimdiki zamanda anlatıyor. Ve şimdiki zamanda geçen bölümler hem Lilah'ın hemde Chase'in ağzından anlatılıyor. Benim en sevdiğim anlatım tarzı olduğu için okurken aynı anda iki kişininde düşüncelerini ve geçmişte yaşananları öğrenmek çok eğlenceliydi. Lilah'ın çok bencil bir karakter olduğunu düşünüyorum çünkü annesinin yaptığı hata yüzünden suçlu birini arıyor ve en yakın arkadaşına suçu yüklemeyi daha kolay bulduğu için Chase'le arasına mesafe koyuyor. Tam olarak uyuşturucu,partiler,ailesinin işlediği suçun cezasını çeken çocuklar ve yanlış seçimler ile ilgiliydi. Bir nevi gençlik romanı da diyebilirim. Kitabın %70 i oldukça durgundu. Sürekli okul,ev ve uyuşturucu partileri arasında gidip geldi. Kahramanlar arasındaki konuşmalar ve yaşananlar da gayet sıradandı. Dediğim gibi günlük lise yaşamı tarzındaydı ve sonu da tahmin edebilecek bir kitaptı.Sayfa sayısı azdı ve dili oldukça kolaydı,bu yüzden reading slump dönemlerinde ideal olabilir.
304 syf.
·1 günde·6/10
Kitap alış verişi yaptığım siteden hediye olarak gönderilen bir kitap. Aynı zamanda kitabın kapağını ve adını daha önce mimleyip alışveriş listeme eklemiş olduğum için hediye olarak gelmesine çok sevindim. Ama ne yazık ki içi BANA GÖRE boş bir romandı. Anneleri çocukluk arkadaşı 17 yaşlarında Chase ve Lilah' ın iki yıl öncesinde kötü bir olay sonunda annelerini kaybetmeleri ve bu durumun psikolojileri üzerindeki negatif yansımaları anlatıyor. Bununla beraber konu gereği Avrupai yaşam ve kültür tarzlarını vurgulayan tipik liseli uyuşturucu partilerinin, ergen aksiyonları gibi çok da verimli olmayan konu içeriği ile okumuş olmak için okunabilen bir kitap. Bunun yanında bazen çok kötü kişilik veya alışkanlığı olan insanların da aslında bir yanlarında güzelliklerinin de olabileceğini, ya da belli bir yerde pozitif açıdan kazanılabileceğini de bazı bölümlerde vurguluyor. On üzerinden puan vermek gerekirse 6 veririm sanırım.
304 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Annesinin yüzünden kendini hiçbirseyi hak etmeyen ,hayattan soyutlamış bir Lilah var ve diğer tarafta onu seven fakat yaşadıklarından dolayı ayrı kaldıkları sürede ona sevgisi hiç eksilmeyen Chase. Kasabayı terk eden Lah bir yıl sonra geri gelmek durumunda kalıyor ve ardında bırakmaya çalıştıkları ile yüzleşme dönemi başlıyor. Sonu nasıl biter 🤷 o da okuduktan sonra artık ben
Dili akıcı ve konu işleyişi merak uyandırıcı sırları sabırlı olup kahramanlarla beraber okudukça açıklığa kavuşturacaksınız Benden bu kadar
304 syf.
·16 günde·Beğendi·5/10
Kitabın kapağına bakıp aldandığınız, okurken karamsar hissettirip,baş ağrısı çektiren bir kitaptı. Hap bağımlısı gençler ve sorunlu aile ilişkileri,cümleler basit olmasına karşın istenilen tadı vermedi ne yazık ki. Yazarın bir sonraki kitabı "Ritmi Aksak Kalbim" bu kitabından çok daha iyiydi.
304 syf.
·5 günde·8/10
Kitaba başlamadan önce, isminden dolayı huzur verici bir hikayeyle karşılaşacağımı düşündüm ama kitap tamamen izlediğimiz yabancı filmlerdeki 'hap bağımlısı okullu gençler, terk edilen çocuklar, ailesinin suçunu kendine yük edinmiş evlatlar, tuhaf geniş yaşam tarzları' vs gibi konulardan bahsedilmiş. Film izler gibi hissettim okurken.
304 syf.
·2 günde·5/10
Çok fazla beni içine çekmedi.Hem Chase Hem Lilah'nın gözünden olayları okuyabilmemiz güzel olmuş ama bazı yerleri boştu.Uzatılmak için yazılmıştı.Düz bir anlatıma sahipti.Konusunu pek beğenmedim çünkü biraz basit geldi.Günlük bir tarz gibiydi.Hoşlanmadım.Haksızlık etmek istemem,kötüden ziyade "fena değil"lik bir kitap idi.
304 syf.
·3 günde·6/10
Baharın peşine, kapağı ve ismine aldanmamanız gereken bir kitap. Birçok acının işlendiği, çok özgün olmasa da kendine has sayılabilecek bir hikaye. Lilah ve Chase'in annesi iki en yakın arkadaş. Birbirlerinin hayatında ilginç birer konuma sahipler ve birbirlerine ne kadar çok sevgi de duysalar bazı seçimler, dönülemeyecek hatalara sebep oluyor. Onların bu seçimleri haliyle aileleri üzerinde derin izler bırakıyor. Bu yıkımın altından kurtulup baharı bulma çabalarına şahit oluyoruz daha çok.

Kitabı sevdim, işlenmek istenen konu ve işleme yolu gayet güzeldi. Eğer yazar bu kadar acemi olmasaydı 8 puan verebileceğim kadar güzeldi hatta. Yalnız yazar ilahi bakış açısı ve kahraman anlatıcıyı karıştırmakla kalmıyor, bir de en sevmediğim şeyi yapıp iki kişinin de ağzından anlatmayı seçiyor. Tüm bunlarla uğraşmak yerine direkt ilahi bakış açısına devam etseydi hikaye daha anlamlı bir hale gelirdi, böyle sıradan ve ne yazık ki basit kalmaya mahkum edilmiş.
Bunun yanında yazar belli bir zaman dilimi yahut olay örgüsü takip etmiyor. Bir an Lilah ile bugündeyken hop Chase ağzından iki ay sonraya gidebiliyoruz. Arada konuşmalar, olaylar, çözülmesi gereken detaylar kaynayıp gidiyor ve haliyle çok şey havada kalıyor. Bunları görmezden gelirseniz çok güzel olduğunu söyleyebilirim.
merhabalar :) Bu güzel kitabın kapsamlı yorumunu görmek için blogumuza uğramayı unutmayın :) Destekleriniz için teşekkürler :)
http://kitabiminbirsayfasi.blogspot.com.tr/...lebilirsin.html#more
304 syf.
Gençlere hitap edecek bir kitap olsa da okumak hiçbir şey kazandırmayacak. Vaktinizi boşa harcamayın. Adı ve kapağı hariç beni çekebilen bir yanı olmadı.
304 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı,kütüphaneye çıkma maksadıyla evden çıkıp, a101'e çikolata hevesiyle girip ,bir bookstegramın (asena özaral)uzun zaman önce bir videosunda önerdiği için aldım .Kapağına da vuruldum ayrıca.
.
Kitabın kapağı çiçekli böcekli sıcacık bir aşk hikayesi izlenimi verse de içeriği pek öyle değil .Daha çok geçmişin üzerimizde yüklediği sorumluluk ,yanlış kararlar ve alışkanlıklardan oluşuyor.Kitabın kapağına başta çok taksam da sonunda neden böyle bir kapak seçtiklerini anladım.
Baharın peşinde,bana çok şey anlattı ve ben de dinledim.Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama şunu diyim :10 üzerinden 6 puanı pek hakketmiyor.
304 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Chease ve Lillah birbirlerinin kaderiydi. Lillah blackwater'dan uzaklara gitse bile yeniden doğduğu kasabaya çocukluk arkadaşına iki yıldır kapanmayan o yaranın tam merkezine yeniden adım atar. Lillah chease, altın çocuk ile Lillah'ın aralarında zaten var olan şeylerin üstünü kapatmaya geride bırakmaya uğraşırken ona adım adım gittiğinin farkında bile değildi. Engelleri vardı öyle sıradan engeller değildiler. Ama hiç bir şey Chease'in Lillah için duyduğu aşkı yıldıramaz. Çünkü kader ne olursa olsun onları birbirine bağlayan bir kavramdır.
304 syf.
·4/10
Hesabımda dikkat ettiyseniz hiç yabancı yazarlara ait kitap yok. Yabancı yazarlara ait kitapları okuyamıyorum. Yabancı isim olduğundan dolayı ama bu kitapta öyle bişey yaşamadım. Kitapta sade ve akıcı bir dil kullanıldığı için hemen anladım.
Lilah, yaşadığı kasabaya geri döner. Kasabaya döndüğünde evinde Matthew ile yaşamaya başlar. Annesinin yaptığı hata Lilah'ın ondan uzak durmasına neden olur. Lilah, okulda Tret ile takılmaya başlar. Bu durumdan rahatsız olan Matthew, birşey yapamaz. Lilah'ın geçmişle yüzleşmesi sonucu ikili sevgili olur.
Zamana ihtiyacı vardı ve ben ona bunu veriyordum .Bir gün gelip kapılarımın onun için her zaman sonuna kadar açık olduğunu fark etmesini unut ederek gitmesine izin vermek zorundaydım .
R. S. Grey
Sayfa 275 - Chase
Her yıl doğum günüm, baharın sona erdiğini gösterirdi. Büyürken bahar çocuğu olma fikri hoşuma giderdi .Her şey bir yana baharın benim mevsimin olması gerekirdi.
R. S. Grey
Sayfa 284 - Lilah

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baharın Peşinde
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489634
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Chasing Spring
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Baharın Peşinde
Chasing Spring
Ben Lilah Calloway. Blackwater, Teksas'ı sonsuza dek arkamda bıraktığıma inanacak kadar safmışım ve ne yazık ki babam da kolumdan tutup beni geri getirecek kadar kararlıymış. Bu da yetmezmiş gibi, patlamaya hazır bombayı kucağıma koymaktan da çekinmemiş: Chase Matthews bize taşınıyor. Eski en yakın arkadaşım ve okulun altın çocuğu Chase her sabah gözümü açtığımda görmek istediğim son insan. Onun varlığı kasabayla beraber toprağa gömmeye çalıştığım her şeyi suratıma çarpıyor.

Ben Chase Matthews. Lilah Calloway benim için gece birlikte evden kaçmak, altın sarısı saçları rüzgârı okşarken sahillerde kafayı bulmak demektir. Buraları terk edene dek en yakın arkadaşımdı ve bir daha geri dönmeyeceğine herkes kadar emindim. Ancak aniden lisenin son yılını okumak için küçük kasabamıza teşrif etti. O kısacık kesilip siyaha boyanmış saçlar ile şeytani bakışlar herkesin gözünü korkutabilir ama beni değil. Ben o kılığın altındaki kaybolmuş kızı bulabilirim.

Kitabı okuyanlar 83 okur

  • Hsunk ufiok
  • Isssız kitap
  • Yalan dünya
  • Yelda Ergin Öztürk
  • Ece Altun
  • Zeynep Selis
  • Pınar Kandemir
  • Yeşim Ertutar Aslan
  • İrem Saltık
  • Selin Ülküden

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.3 (2)
9
%2.6 (1)
8
%21.1 (8)
7
%18.4 (7)
6
%13.2 (5)
5
%21.1 (8)
4
%15.8 (6)
3
%0
2
%2.6 (1)
1
%0