Bak Anne Geliyor Bir Kara Tren

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
8 gösterim
er gün dokunduğumuz nesnelerin, iklimlerin, tabiatın hallerinin aslında bir şiirin

parçaları olduğunu gösteren ve bu yanıyla gittikçe parçalı hale gelen hayatımızın düğümlerini yeniden atan bir şair Bünyamin K. Onun diğer bir başarısı da, insanı bütün naifliğiyle, bütünlediği dünyanın merkezine yerleştirebilmiş olması. Yazdığı şiirlerle, dökülen çağımızı yeniden topluyor.

Ali Ayçil

Bünyamin K., bir taraftan, Türkçenin su başlarında, serin avlularda düşürdüğü kelimeleri taze bir dokunuşla hayatımıza iade ederken; diğer taraftan -modern olanın hükmüne boyun eğmediği için- kırlarda, kırılanlarda birikmiş ıssız duyguları ve merhameti, insanlığımıza doğru kabartıyor. Kelimelerle tanışılan yerin kültürel dokusu, folklorik ritmi de şiirine yeni söyleyiş imkânları tanıyor. Böylece, ‘kenarda’ tutulanın, dilin merkezine doğru akışınıda görünür kılıyor şiirleri. Şeref Bilsel Bünyamin K., bizim kuşağın önemli şairlerinden biridir. Şiiri, bir iç kanama gibi sessiz ve derinden ilerler.

Onun şiirinde insan olmanın basit ve ince özellikleri vardır. Bu yüzden, şu dize ya da söz, en çok onun şiirine yakışır: Şiirin canı vardır, çeker. İçli bir şiir kitabıyla karşı karşıyayız. Bu şiirlerin şairi, yüz metreyi on saniyenin altında koşup gelmiştir.

İbrahim Tenekeci

Bünyamin K.’nın şiirleri, tabiatla uyarılmış bir şairin şiirleri. Ama onun şiirlerinden bir mutluluk değil; görünür bir keder, bir yabanıllık, “bir tecrid duygusu yükseliyor. Yatışmayan bir ruhun şiirlerini, ehlileşmeye direnen bir dille yazıyor. Bunun, şiirlerine

kattığı tazeliği fark etmemek imkansız.

Ahmet Murat

Bünyamin K., şiirin ne, bazen içinde oturanların bile kızdığı gibi, ‘merkez’inde, ne de ihtiyaç halinde gidilecek yedek bir vatan gibi uzaktan sevilen ‘çevresi’nde. Bünyamin K., şiirle çepeçevre ve çepeçevre bir şiir halinde. ‘Şir halinde’ olmanın dünyadaki

karşılığı ‘yolda’ olmaksa, o zaman yolu da, şiiri de açık bir şair Bünyamin K. ‘Yolda, çünkü şair’, şair, çünkü çevresinde sözcük bırakmamış şiire taşımadık’. Şiiri büyütenlerden.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9789752561861
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Sümeyye 
15 Şub 23:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben bir sızıyım çok eskiyim
Paris'in duvar diplerinde
Bursa'nın sur uçlarında
Eski çirkinim
Oy! Çok içliyim
Suyum sirke aşım tuz
Öyle eskiyim sesim kopuz

Bak Anne Geliyor Bir Kara Tren, Bünyamin Kara (Sayfa 14 - Kaknüs Yayınları, 1.basım)Bak Anne Geliyor Bir Kara Tren, Bünyamin Kara (Sayfa 14 - Kaknüs Yayınları, 1.basım)