Bakir İntiharlar

7,7/10  (18 Oy) · 
32 okunma  · 
12 beğeni  · 
836 gösterim
Dünya, özellikle Amerika, 70'li yılların liberal akımların etkisi altında, bir kuşağa damgasını vuracak müzik ve diğer pek çok yeniliğin etkisiyle büyük bir değişimin eşiğindeyken, birbirinden güzel beş kız kardeşin peş peşe intiharı, belki de dönemin ısrarlı muhafazakâr eğilimlerinin, özgürlükler ülkesi Amerika'daki trajik bir sonucudur.

Öğretmen bir babayla, dindar ev hanımı bir annenin orta sınıfın güvenli rahatlığında yetiştirdiği beş kızının, arkalarında neden intihar ettiklerine dair hiçbir açıklama bırakmadan yaşama karşı ölümü seçmeleri, o yılın intiharlar yılı olarak anılmasına sebep olur.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751025845
 • Orijinal Adı:
  The Virgin Suicides
 • Çeviri:
  solmaz kamuran
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Kitabı çok merak ediyordum ve o hevesle okumaya başladım. Okuduğum her sayfada büyük bir ağırlığın altın da eziliyormuşum gibi hissettim. Öyle yerler varki okuduktan sonra ister istemez düşünüyorsunuz. Kırmızı pazartesi kitabını okuyanlar bilirler, kitabın ilk başın da Santiago Nasar’ın öldüğünü öğrendiğiniz gibi, bu kitapta da kızların intihar ettiğini öğreniyorsunuz. Kitap da anlatımı aynı sokak da yaşayan çocuklarından dilinden aksettiriliyor. Lisbon kızlarını intihara iten sebepleri öğrenip görmekle kalmıyor ayrıca hissediyorsunuz Kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Yazar mükemmel bir iş çıkarmış.

Sena CÖMERT 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Senin burada ne işin var tatlım? Hayatın ne kadar kötüleşebileceğini bilecek yaşta değilsin.
- Hiç on üç yaşında bir kız olmadığınız anlaşılıyor doktor.

esin köse 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 65 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hiç şahit olmadığınız kız kardeşlerin kafalarında geçen ve hiçte masum olmayan hayatlarını bir anda benimsiyorsunuz. Olanları anlamaya çalışırken kendinizi değiştiremeyeceğiniz olayların içinde kara kara düşünürken buluyorsunuz.

Latife Karaca 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın ilk middlesex kitabını okuduktan sonra ilk yazmış olduğu Bakir İntiharlar kitabını da büyük bir hevesle alıp okumaya başladım.251 sayfa olan bu kitap değişik bir olay örgüsüyle işlenmiş.5 kız kardeşin peş peşe intihar edişini konu alıyor.İlk kız kardeşin intiharından sonra diğer kız kardeşler intihar etmeden önce onların hayatlarına bir belgesel sunucusunun anlatış tarzıyla bakıyoruz.Gözümüzün önüne yaşadıkları evi,birlikte paylaştıkları odaları, dinledikleri plakları getirip hayal ediyoruz.İntihar sebeplerini kelimeler,cümleler arasından bulmaya hatta empati yapmaya çalışıyoruz.Bazen de kızıyoruz o 5 kız kardeşe.Neden isyan etmediler,neden olduğu gibi bir kabulleniş sergilediler.Neden yaşamak varken kolay olan ölümü -neye ve kime göre yaşamak kolay belki de bu soruya cevap aramamızı istedi yazar- seçtiler diyoruz.Pek de alışık olmadığımız daha doğrusu muallakta kalan bir biçimde bitiyor.Değişik bir konu üslup da güzel fakat kitabın bitişi beni çok tatmin edici yönde değildi.Yazar biraz da bize bırakmış sonunu.Neden,niçin,nasıl sorularını sorarak bizimde bir son oluşturmamızı istemiştir belki de.Hayal gücümüze bırakmıştır.Kitabı okurken ya da bittikten sonra ben ne yapardım sorusunu sormak yanlış olur.Birlikte olmanın,hareket etmenin,yaşamanın nasıl bireyi etkileyebildiğine,özgür iradenin nasıl rafa kalktığına şahit oluyoruz.

Kitaptan 17 Alıntı

buse 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her şey yürür, ileriye ve dışarıya doğru, hiçbir şey çöküp gitmez / ve ölmek belki de hepimizin düşündüğünden başkadır, belki de ölen daha şanslıdır."

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 50 - domingo)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 50 - domingo)
Özlem Ekici 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kız olmanın bir anlamda tutsaklık olduğunu ama bu tutsaklığın insanın aklını çalıştırıp hayal dünyasını genişlettiğini hissediyorduk; hangi rengin hangisiyle uyumlu olacağını ancak bir kız kendiliğinden seçebilirdi. Aslında kızlar bizim ikizlerimizdi, hepimiz aynı posta sahip hayvanlar gibiydik şu evrende ve bizimle ilgili hemen her şeyi bilmelerine karşın onlar bizim için birer soru işaretiydi. Sonunda şunu açık olarak kavramıştık: Kızlar kılık değiştirmiş kadınlardı, aşkı da ölümü de anlıyorlardı; bizim görevimizse, onları büyülüyormuş gibi görünen sesler çıkarmaktı.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 43)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 43)
Özlem Ekici 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Keder ve matem doğaldır. Bir şeyin üstesinden gelmek bir karar meselesidir."

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 105 - Domingo)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 105 - Domingo)
Özlem Ekici 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yara izi kalbin de dizin de üzerinde olabilir. Farkını bilemiyoruz.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 172)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 172)
Özlem Ekici 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Pencere hâlâ açıktı," dedi Bay Lisbon. "Onu kapatmayı hiçbirimiz düşünememiştik herhalde. Yapmam gerekeni biliyordum. Pencereyi derhal kapamalıydım yoksa sonsuza kadar oradan aşağı atlamaya devam edecekti."

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 63)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 63)
Özlem Ekici 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bütün bunlar, rüzgârın peşinde koşmaktı. İntiharların özünde keder ya da gizem değil, müthiş bir bencillik vardı. Kızlar hayatlarıyla ilgili kararı Tanrı'nın ellerine bırakmamış, kendileri vermişti. Aramızda yaşayamayacak kadar güçlüydüler, kendilerine düşkünlerdi, her şeyi çok iyi görüyorlardı, aynı zamanda da kördüler. Onlar için hayat, doğal ölümü daima yenen hayat değil, sıradan bir günlük ayrıntılar listesiydi: Duvarda tıkırdayan saat, öğle zamanı loş bir salon ve akıl almaz bir şekilde sadece ve sadece kendini düşünen bir insan. Beyni acı, bireysel incinme ve kaybolan hayaller dışında her şeye kapalı olan bir insan.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250)
2 /