Bakir İntiharlar

8,5/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
482 gösterim
Dünya, özellikle Amerika, 70'li yılların liberal akımların etkisi altında, bir kuşağa damgasını vuracak müzik ve diğer pek çok yeniliğin etkisiyle büyük bir değişimin eşiğindeyken, birbirinden güzel beş kız kardeşin peş peşe intiharı, belki de dönemin ısrarlı muhafazakâr eğilimlerinin, özgürlükler ülkesi Amerika'daki trajik bir sonucudur.

Öğretmen bir babayla, dindar ev hanımı bir annenin orta sınıfın güvenli rahatlığında yetiştirdiği beş kızının, arkalarında neden intihar ettiklerine dair hiçbir açıklama bırakmadan yaşama karşı ölümü seçmeleri, o yılın intiharlar yılı olarak anılmasına sebep olur.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751025845
 • Orijinal Adı:
  The Virgin Suicides
 • Çeviri:
  solmaz kamuran
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
tülay abaza 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir grup mahalle arkadaşının dilinden anlatılan kitapta beş kız kardeşin intihara kadar sürüklenen hayat hikayesinden bahsediliyor. Güzellikleri ve bir sır gibi sakladıkları gizemli hayatlarıyla herkesin ilgisini çeken beş kardeş, yaşamak istedikleri ve yaşadıkları hayatın arasında sıkışıp kalıyor ve çareyi tüyler ürperten intiharlarda buluyor. Okurken sayfaların içinde kaybolup gittim. Yazar, insanın içine işleyen anlatımıyla uzun süre akılları meşgul edecek bir iş çıkarmış. Psikoloji severlerin atlamaması gereken bir kitap.

cansel kıraç 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Kitabı çok merak ediyordum ve o hevesle okumaya başladım. Okuduğum her sayfada büyük bir ağırlığın altın da eziliyormuşum gibi hissettim. Öyle yerler varki okuduktan sonra ister istemez düşünüyorsunuz. Kırmızı pazartesi kitabını okuyanlar bilirler, kitabın ilk başın da Santiago Nasar’ın öldüğünü öğrendiğiniz gibi, bu kitapta da kızların intihar ettiğini öğreniyorsunuz. Kitap da anlatımı aynı sokak da yaşayan çocuklarından dilinden aksettiriliyor. Lisbon kızlarını intihara iten sebepleri öğrenip görmekle kalmıyor ayrıca hissediyorsunuz Kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Yazar mükemmel bir iş çıkarmış.

Kitaptan 5 Alıntı

tülay abaza 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Konuşmanın da susmanın da bir sırası vardır.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 131 - Domingo Yayınevi)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 131 - Domingo Yayınevi)
tülay abaza 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Pek çok kişi için, intihar bir Rus ruletidir. İçinde tek bir kurşun olan bir tabanca. Oysa kızların tabancası tamamen doluydu. Bir kurşun aile baskısı için. Bir kurşun genetik yatkınlık için. Bir kurşun olayların elde olmayan gidişi için. Bir kurşun toplumsal sıkıntılar için. Diğer iki kurşunun ne için olduğunu bilmiyorum, tek bildiğim şarjörün dolu olduğu.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250 - Domingo Yayınevi)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250 - Domingo Yayınevi)
tülay abaza 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi deliliklerini paylaşmamıza izin verdiler, çünkü onların ayak izlerinin peşinde gitmekten, onların ne düşündüğünü düşünmekten kendimizi alıkoyamıyorduk ve ne yazık her şeye rağmen onları anlamıyorduk. Bileklerini büyük bir kararlılık ve sakinlikle kesen bir varlığın içindeki boşluğu hayal bile edemiyorduk.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250 - Domingo Yayınevi)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250 - Domingo Yayınevi)
tülay abaza 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bileziklerinin şıngırtısı annesiyle babasının içini rahatlatıyordu çünkü, böylelikle boynuna çıngırak takılı bir hayvanın hareketlerini takip eder gibi onun hareketlerinden de haberdar olabiliyorlardı.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 45 - Domingo Yayınevi)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 45 - Domingo Yayınevi)
tülay abaza 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Lisbon kızlarını paramparça etmiş tüm eziyetler, bu kusurlarla dolu dünyayı onlara sunulduğu şekilde kabullenmeyi basitçe reddetmelerinden alıyordu gücünü.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 247 - Domingo Yayınevi)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 247 - Domingo Yayınevi)