Bakir İntiharlar

8,0/10  (13 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
692 gösterim
Dünya, özellikle Amerika, 70'li yılların liberal akımların etkisi altında, bir kuşağa damgasını vuracak müzik ve diğer pek çok yeniliğin etkisiyle büyük bir değişimin eşiğindeyken, birbirinden güzel beş kız kardeşin peş peşe intiharı, belki de dönemin ısrarlı muhafazakâr eğilimlerinin, özgürlükler ülkesi Amerika'daki trajik bir sonucudur.

Öğretmen bir babayla, dindar ev hanımı bir annenin orta sınıfın güvenli rahatlığında yetiştirdiği beş kızının, arkalarında neden intihar ettiklerine dair hiçbir açıklama bırakmadan yaşama karşı ölümü seçmeleri, o yılın intiharlar yılı olarak anılmasına sebep olur.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751025845
 • Orijinal Adı:
  The Virgin Suicides
 • Çeviri:
  solmaz kamuran
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Kitabı çok merak ediyordum ve o hevesle okumaya başladım. Okuduğum her sayfada büyük bir ağırlığın altın da eziliyormuşum gibi hissettim. Öyle yerler varki okuduktan sonra ister istemez düşünüyorsunuz. Kırmızı pazartesi kitabını okuyanlar bilirler, kitabın ilk başın da Santiago Nasar’ın öldüğünü öğrendiğiniz gibi, bu kitapta da kızların intihar ettiğini öğreniyorsunuz. Kitap da anlatımı aynı sokak da yaşayan çocuklarından dilinden aksettiriliyor. Lisbon kızlarını intihara iten sebepleri öğrenip görmekle kalmıyor ayrıca hissediyorsunuz Kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Yazar mükemmel bir iş çıkarmış.

Sena CÖMERT 
23 Ağu 23:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Senin burada ne işin var tatlım? Hayatın ne kadar kötüleşebileceğini bilecek yaşta değilsin.
- Hiç on üç yaşında bir kız olmadığınız anlaşılıyor doktor.

Kitaptan 15 Alıntı

Özlem Ekici 
19 Mar 14:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Keder ve matem doğaldır. Bir şeyin üstesinden gelmek bir karar meselesidir."

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 105 - Domingo)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 105 - Domingo)
Özlem Ekici 
19 Mar 14:47 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kız olmanın bir anlamda tutsaklık olduğunu ama bu tutsaklığın insanın aklını çalıştırıp hayal dünyasını genişlettiğini hissediyorduk; hangi rengin hangisiyle uyumlu olacağını ancak bir kız kendiliğinden seçebilirdi. Aslında kızlar bizim ikizlerimizdi, hepimiz aynı posta sahip hayvanlar gibiydik şu evrende ve bizimle ilgili hemen her şeyi bilmelerine karşın onlar bizim için birer soru işaretiydi. Sonunda şunu açık olarak kavramıştık: Kızlar kılık değiştirmiş kadınlardı, aşkı da ölümü de anlıyorlardı; bizim görevimizse, onları büyülüyormuş gibi görünen sesler çıkarmaktı.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 43)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 43)
Özlem Ekici 
19 Mar 14:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yara izi kalbin de dizin de üzerinde olabilir. Farkını bilemiyoruz.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 172)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 172)
Özlem Ekici 
19 Mar 14:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Pencere hâlâ açıktı," dedi Bay Lisbon. "Onu kapatmayı hiçbirimiz düşünememiştik herhalde. Yapmam gerekeni biliyordum. Pencereyi derhal kapamalıydım yoksa sonsuza kadar oradan aşağı atlamaya devam edecekti."

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 63)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 63)
Özlem Ekici 
19 Mar 14:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bütün bunlar, rüzgârın peşinde koşmaktı. İntiharların özünde keder ya da gizem değil, müthiş bir bencillik vardı. Kızlar hayatlarıyla ilgili kararı Tanrı'nın ellerine bırakmamış, kendileri vermişti. Aramızda yaşayamayacak kadar güçlüydüler, kendilerine düşkünlerdi, her şeyi çok iyi görüyorlardı, aynı zamanda da kördüler. Onlar için hayat, doğal ölümü daima yenen hayat değil, sıradan bir günlük ayrıntılar listesiydi: Duvarda tıkırdayan saat, öğle zamanı loş bir salon ve akıl almaz bir şekilde sadece ve sadece kendini düşünen bir insan. Beyni acı, bireysel incinme ve kaybolan hayaller dışında her şeye kapalı olan bir insan.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 250)
Özlem Ekici 
19 Mar 14:47 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Chase Buell, Lisbon'ların kapısının altından atmadan önce annesinin yazdığı karta bakmış ve şunları okumuştu: "Neler hissettiğinizi bilmiyorum. Biliyormuş gibi yapmaya da kalkışmayacağım."

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 50)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 50)
Özlem Ekici 
19 Mar 14:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Daima ölmek istemesine rağmen merdivenden aşağı inerken çerçevesiz gözlüklerinin arkasındaki gözleri endişeyle açılır, düşmemek için trabzana sıkıca yapışırdı.

Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 176)Bakir İntiharlar, Jeffrey Eugenides (Sayfa 176)
2 /