Adı:
Bakire ile Çingene
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054069187
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Baskılar:
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
The Virgin and the Gipsy
120 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
David Herbert Richards Lawrence yaşadığı zamanın en açıksözlü yazarıdır. Lawrence İngilizce kelimenin ''sex'' çağdaş önemini kazandıran biriydi. Ondan önce, bu kelime sadece cinsiyet anlamını taşıyordu . Onun yazdığı bazı kitapları müstehcenlik nedeniyle uzun bir süre için yasaklandı.

Kaba ve yarıokur madenci - kocasını hor gören gururlu ve otoriter annesi tarafından en sevilen oğlu idi Lawrence. O zayıf ve hastalıklı idi, etrafı kadınlarla çevrili büyüdü. 16 yaşında iken şiddetli psikolojik travma, sonra pnömoni nöbeti ve 1910 senesinde annesinin ölümünün ardından yazar itiraf ediyor "Sevgilime aşık gibi sevdim annemi ''. Annesinin ölümünden sonra da yarattığı etkinin altından çıkmak kolay olmuyordu onun için. Gün boyunca okulda öğretmen olarak çalıştı, ama geceleri ilk başyapıtı olan "Oğullar ve Aşıklar" (1913) yazıyordu. Bu romanda Oidipus kompleksi (Oedipus karmaşası) edebi anlamda açığa vurmuş bulundu. Her zaman zayıf, darmadağınık saçlı ve ateşli kırmızı sakallı Lawrence olağanüstü kişiliğinin sayesinde kadınların dikkatini çekmeyi her daim başarıyordu. Yazarın yoğun ve karışık özel hayatı eserlerinin üzerinde izleri taşıyor.

‘’Bakire ile Çingene’’
Yazarın detaycı anlatımı sayesinde kitaptaki geçen olayları hayal etmeyi kolaylaştırıyordu. Her asırda olduğu gibi burada da gençliğin delidolu zamanını yaşandığını görebiliyorsunuz. Saf ve isyankar, asi Yvette'nin aşkı ve cinselliğini kardelenin yapraklarının karın üstüne çıkıp açılması gibidir. Lucille, papaz – babası, babaannesi,halaları ve tabii ki Çingene; hepsinin net ve belirgin kişilikleri var, onları takip etmek ve devamında ne olacak diye sorusunu sormadan, kopmadan ve akıcı anlatımı ile romanın doruk noktasına gelmiş bulunuyoruz. ..

Son zaman hep ‘’büyük final ‘’i olan kitap arayıp okumak istemişimdir, sayfa sayısı az olan bu kitabın yoğun içerikle ters orantılıdır. ‘’Büyük final’’ yıkıcı ve şaşırtıcıydı. Yazarın üslubunu beğendim. Diğer kitapları da çok merak ediyorum, en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitap, ''Papazın karısı, beş parasız genç biriyle çekip gittiğinde çıkan skandal hiç bir sınır tanımaksızın yayıldı.'' cümlesiyle hızlı bir şekilde başlıyor. Sanıyorsunuz ki olaylar, arka arkasına gelecek ve çok sürükleyici bir kitap okuyacaksınız. Ama kesinlikle böyle bir şey olmuyor.
Kitap, esas itibariyle ,annesiz büyümüş ve ergenlik çağına gelmiş iki kız kardeşin özellikle de küçük kardeş Yvette 'nin hayatına odaklanıyor. Yvette'nin kendisi için işkence haline gelmiş olan yaşantısıyla, hayalindeki yaşantı arasında sıkışıp kalmış halini ve iç dünyasında kopan fırtınaları bize detaylı olarak aktarıyor.

Son bölümlerdeki olaylar ve gizem hariç genelde günlük basit yaşantıları anlattığından dolayı çok da sürükleyici bir kitap değil ama yazarın, kişi özgürlüğü konusunda verdiği mesajlar yönünden önemli bir kitap olduğu düşüncesindeyim.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
dhlawrence yine yapmış yapacağını çok basit bir olayı ya da basit bi yasam tarzını alıp tutku ile yoğurmuş... her zaman tavsiye ettiği gibi bu kitabında da tutkularımızın peşinden koşmanızı öğütlemiş. Annesiz büyüyen sıradan bi rahip kızının bile başına gelen olaylar sayesinde nasıl tutkulu bi insana dönüşebileceğini göstermiş. Bakire ile çingene karşılaştıkları andan itibaren mantık ve tutkunun, özgürlük ve zorbalığın farkını yaşayarak öğreniyorlar. Yaşamamız gereken hayat ile yaşadığımız hayat arasında kalırsak her zaman için yaşamak istediğimiz hayatı secmemiz gerektiğini söylüyor. #dhlawrence 'ın bu felsefesine kesinlikle katılıyorum. Ama kitabın sonu biraz yarim kalmış sanki doğal olarak sonunu siz tamamlıyorsunuz. Secim size ait: eskimiş ve genel çevre tarafından kabul edilmiş tabular içinde yaşamak mi yoksa size ait ve istediğiniz gibi olan hayatı yaşamak mi?
120 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Böyle aile romanlarını okuduğum zaman, elbette dinler bazı adetler farklı ama yaşantılar dünyanın her yerinde o kadar da farklı değil diye düşünüyorum. Özellikle o büyükanne karakteri çok bizden, tepkileriyle, konuşmalarıyla, davranışlarıyla fazla tanıdıktı. Öyle aman aman bir kurgusu yok kitabın bir uzun öykü gibi okunmalı.
Rahip suçlu karısını ‘hâlâ seviyordu’ ve ölene kadar da ‘sevecekti.’ kitap bu cümlelerle başlıyor.. Çocuklar babalarını ve annelerini hoşlanmayan ne kadar huy varsa hepsine istemeden de yaşayacaklar yıl ne olursa olsun. Cinselliği ve bedensel hazın ötesinde sevgi yaşadığını düşünen genç bir kızın bedensel hazza düşmektedir. Baban veya annen en köklü dinci tarikatın başında olsa dahi duygularından asla uzak duramasın. Evli olan çingene bunun örneğidir.
İnsanların ruhlarındaki havaysa öyle bayatlamıştı ki, iğrenç kokular yayacak hale gelmişti.
"Bir evde hiç yaşamamış, esmer bir adam var. Sana âşık. İnsanlar kalbini ayaklarının altına almış, eziyor, çiğniyorlar. Kalbinin üzerinde tepinmeyi sürdürecekler, ta ki sen kalbinin öldüğünü sanıncaya kadar. Ama bu esmer adam son kıvılcıma üfleyip ateşi canlandıracak, güzel bir ateș yakacak. Hem de harika bir ateş; göreceksin."
- "Deliler gibi âşık olmak isterdim!"
- "Aman ne güzel! Ben istemezdim! Nefret ederdim bundan! Gerçekten başına gelseydi, muhtemelen sen de nefret ederdin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bakire ile Çingene
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054069187
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Baskılar:
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
The Virgin and the Gipsy

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • Günay İlgar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2.4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0