Balık Burcu Hikayeleri

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
732 gösterim
çünkü aklım acıyor.

çünkü sevdiğime dokundukça bölünüyorum.

çünkü isyanım bir komploçünkü altkatta biri dolaşıyor.

çünkü iktidardan iğreniyorum

çünkü her masalda biraz bizden var.

çünkü terkedenin sesi unutulur. ilkin.çünkü dönemem. çünkü dönmez / dönemez.

çünkü titriyorum.

çünkü tren devrildi. ölü çok.

çünkü ağrı bütün vücuda yayılıyor.

çünkü vurulduk.

çünkü kolaj zehri çoğulluyor.

çünkü birbirimizi işitmiyoruz.

çünkü birbirimizi istemiyoruz.çünkü suçu üstümüze aldık.

çünkü sanki teslim olduk.

çünkü kolay ölmeyeceğiz.
semih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

2000 yılında çıkmış olan kitap ağırlıklı denemeler ve şiirlerden oluşuyor. Aşk, politika, toplum yapısına eleştirileriyle bizim tanıdığımız hırçın şairimize alışkın okurlarımız için İskender poetikasını kaçırmak istemeyenler için bol bol nesir soslu şiirden kopmadan ama bir yandan da rahat okunacak bir kitap. Düzen ve kurgu bakımından çok da klasik kalıplara sahip değil. Aslında kendisi de buna karşı ve çoğu nesir metnine roman, öykü vs. biçimlerle sınırlandırmaktansa özgür metin adını veriyor. Konu bakımından herkesin kaldırabileceğini sanmıyorum şiddet ve cinsellik zaten şairin başlangıçtan bu yana vazgeçilmezleri. Herkese iyi okumalar.

Kitaptan 1 Alıntı

semih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

El falı: onyedinci yüzyıldan sonra çingenelerin geliştirdikleri bir fal şekli. Kadınlar için sol, erkekler için sağ el.
1. Ev-koç-baş parmak: ihtiras cesaret
2. Ev-boğa-venüs tepesi: (baş parmak hizasından elin bilekte bitimine kadar): aşk, dostluk.
3. Ev-ikizler-venüs tepesi: aşk, dostluk
4. Ev-yengeç-ay tepesi: (venüs tepesinin karşısında, bu defa serçe parmağı hizasında, elin bilekte bitimine kadar): şans, rüya, yolculuk
5/6. Ev-Aslan-merih tepesi:(baş parmağın ele bağlandığı yerde, serçe parmağını takiben ikinci aralıkta da var): çocuklar, çatışma zeka
6. Ev-başak-merkür tepesi: (serçe parmağının altındaki tepe): hastalık çekingenlik.
7/8. Ev-Akrep-serçe parmağı: yeteneklilik, kurnazlık, verimlilik
8/9. Ev-oğlak-yay-yüzük parmağı: gizemci, şan, sanat başarı
10. Ev-oğlak-orta parmak: durum kader
11. Ev-kova-işaret parmağı: emir
12. Ev-balık: analiz, fikir
Hast Samudrika: Hint geleneğinde el falını inceleyen ilkel bilim. Hindistan'da her iki elde önemlidir. Sol el hastalıkları, belirecek tehlikeleri, mutlu-mutsuz olayları açıklar. Sağ el de kişinin kendi eylemi ve iradesiyle varacağı noktaları ve elde edeceği başarıları gösterir.
Hintliler içişn. değerli sayılan el sıcak olmalı, Rengi şafaktan önceki göğün rengine uygun düşmeli. Parmaklar iyice birleştirince aralarından ışık geçmeli. Yağ sürülmüş gibi parlamalı ıslak olmaksızın, parmaklar uzun ve tırnaklar bakır rengi olmalı.
Elleri ince ve zayıf, damarları kabarık olan kadın şanslı sayılmaz.
Elin ayası dolgun olan insan iyiliksever olur.
Hast samudrikada baş parmak düz ve yumuşaksa bu iyi bir işaret sayılır. Aksine kısa, eğri ve ezik olursa kişinin mutsuz ve başarısız olduğunu gösterir.
Bir kadının baş parmağı kalınsa dul kalacaktır.
Eldeki hayat çizgisine Hintliler Pitri Rekha(baba çizgisi) derler. Çizgi çok belliyse venüs tepesinin çevresinde kusursuz bir daire oluşturuyorsa Sangod Rekha adını alıp elinde bu çizgiden bulunan insanını soylu bir aileden geldiğine, uzun ömürlü olacağına, büyük servetlerden, şan ve şereften yararlanacağına inanılır.
Hayat çizgisi hafif eğriyse ve akıl çizgisine doğru yönelikse Gauri Rekha diye adlandırılır. Yine şans servet ve lüks işaretidir.
Hayat çizgisi -buna genel olarak kalp çizgisi de deniliyor- Hintlilerin Avu rekhasına eşittir. Bu çizgi kişinin ömrünü gösterir. Çizgi serçe parmağından başlayıp aralıksız olarak ve başka çizgilere karışmadan işaret parmağına dek varırsa ömür yüzyıl civarında olacaktır. Eğer orta parmakta durur ve kesilirse kişi 60 yıl yaşayacak: yok çizgi kısa ve merkür tepesinin asamayacak güçteyse 20-30 yıllık bir ömrü olacak. Avu rekha çizgisi soldan gelen bir başka çizgi tarafından kesilirse kişi boğularak ölecektir. İkinci çizgi dik ise kişi silah kurşununa kurban gidecektir, eğriyse kişi yılandan ve ateşten sakınmalı. Hayat çizgisi biri soldan biri sağdan gelen iki çizgi tarafından kesilirse kişi tehlikeli bir hastalığa tutulup ölecektir.

Balık Burcu Hikayeleri, Küçük İskenderBalık Burcu Hikayeleri, Küçük İskender