Balık İzlerinin SesiBuket Uzuner

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.986
Gösterim
Adı:
Balık İzlerinin Sesi
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890572
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
- Anne tarafından Afife Jale'ye akraba oluyorum. Babamın kökleri de Piri Reis'in amcası Kemal Reis'e uzanır, dedim gururla.
- Camile ve Kolomb gibi mi yani? dedi şaşırarak.
- Hiç kimse bir başkasına benzemez! diye hırçınlaştım.
- Afife Piri! dedi hayranlıkla.
- Afife Piri! diye yineledim.
- Denizlerin serüvenci oğluyla, sahne ışıklarının cesur, asi kızının torunusun, müthiş... olağanüsü... Anlamalıydım... Çoktan anlamalıydım...
(Arka Kapak)

Ödüller : 1993 Yunus Nadi Roman Ödülü
Kitabı spoiler vermeden anlatmak gerçekten çok zor şu kitabı okuma kararını incelemelerden ve arkadaki kapaktan veremezsiniz muhtemelen . Arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım ikinci Buket Uzuner kitabı oldu ilk kitaptan sonra bu kitabı onun yazdığına emin olamadığım en sayko kitaplardan biri olarak hafızama kazıdığım ne anlatıyor diye bu ya sorgulatan bazen sinirlendiren bazen güldüren enteresan hayal gücü sınırları zorlanarak yazılmış bir kitap . Karakterlere çok şaşıracaksınız Farklı bir kitap arayanlara tavsiye ediyorum .
Emeğime üzüldüm... Tam 1,5 saatimi verdim. İncelememi yaptım. bayağı uzun olmuştu. Eleştirilerimin fazlaca olduğu bir yorum yapmıştım. Oturup bir daha yapamam... Kaydet bütanına bastım başarılı kaydı ekranda yansıdı. Ama havaya uçuverdi sanki. Bazen, başıma bir kaç kez geldi Kitap hakkında yazdıklarım değil de olumsuzluk kahrediyor insanı. neyse okumuşluğum kar kalsın yanıma. Kısaca Uzuner den beklemediğim bir performans bu kitap. Eleştirim oldukça fazlaydı.
Farklı bir konusu var,yeni bilgiler edinirken aslında önemli olan bilmemiz gereken sanat ve edebiyat alanında öne çıkan isimlerden bahsedilmiş.Kendilerini farklı ve elit sıradan olarak görmeyen bir grup insanın diğer insanlara olan bakış açısının yanında aslında bu elit insanların kimler oldukları ve ne durumda yaşadıkları aradaki ince çizgiyle ustaca işlenmiş edebiyatla ilgisi ve biraz da bilgisi olan herkesin kesinlikle okuması gerekir hem çok eğlenceli hem de öğretici yanları mevcut.
Yunus Nadi çok özel bir ödül. Bu ödüle layık görülen her kitabı beğendim bu güne kadar. Balık izlerinin sesi de onlardan biri. Buket Uzuner okumaya bu kitaptan başlayabilirsiniz.
Betimlemeleriyle,ikili diyaloglarıyla,kurgusuyla çok kuvvetli bir kitap. Kitabı her okuduğunuzda yeni bir ayrıntı keşfedebilirsiniz. İnsana “kendisi olma özgürlüğü” bir başkası tarafından verilebilir mi? bu denli büyük bir mutluluk şansı var mı?
Buket Uzuner ile tanışma kitabımla karşınızdayım. Arkadaşımdan almıştım bu kitabı. Kendisi kitabı çok beğendiğini ve benim de okumam gerektiğini söyleyince ondan alıp okudum.

İlk başta şunu söylemem lazım. Kitap gerçekten çok etkileyiciydi. Sizi kesinlikle bu dünyadan alıp götürüyor. Afife ile başka yerlerde buluyoruz kendimizi.

Yunus Nadi ödülü alan bir eser. Ödül alan eserleri de ayrı bir zevkle okuyorum. Okumadan önce, 'acaba bu ödülü bu esere neden verdiler ?' diye düşünmek benim için büyük bir mutluluk olmuştur.

Kitabı okuduktan sonra ödülü hak ettiğini düşünüyorum. Kurgusu, tarihi karakterlerin kitapla bütünleşerek başka kişiler haline gelmesi ile kitap soluksuz sizi Afife'nin yanı başındaki koltuğa götürüyor.

Kitabın konusu, değişik ülkelerden seçilmiş seksen sekiz özel insanın normallerin dünyasından uzakta yaşamak için bir araya gelmesidir.

"Balık izlerinin sesi romanının hemen herkesin içinde yatan farklı, aykırı sıra dışı kişiyi yakaladığını hissettim. Beni tahrik eden bu oldu. O içimizde sakladığımız gizli çılgına, deliye, dahiye dokunmak duygusu... Çünkü bütün sıradanlığımıza karşın hepimizin içinde bir sıra dışı yatar." Buket Uzuner

Romanda dikkati çeken önemli hususlardan biri yazarı sıradan insanları "normaller", sıra dışı insanları ise "seçkinler" diye adlandırmasıdır. Romanda normal insanlar ve seçkinler iki kutup oluşturur. Diğer önemli bir husus ise romanın son bölümünde gördüğümüz ütopik, düşsel dünyadır. Bu düşsel dünyada sadece seçkinlerin yaşaması ve normallerden kaçmaları (ya da normallerin onları istememesinden dolayı) daha huzurlu olmak için bu dünya yaratılır.

Bizim ülkemizi temsil eden Afife Piri'nin Kuzey Ülkesi başkentine gidişi anlatılıyor. Afife Piri, anne tarafından Afife Jale ve baba tarafından Piri Reis’in soyundan gelmiştir. Bu seksen sekiz seçilmiş öğrenci, 1 yıl süreli bir pilot proje çerçevesinde, normal insanların dünyasından uzak yaşayacaklar. Bu programın amacını Buket Uzuner şöyle açıklıyor; "Daha çok bir azınlık olarak yaşadığımız normal insanların davranış ritmlerini çözmeye yönelik" (s.32)

Roman Afife Piri ve diğer ülkelerden gelen seçkin öğrencilerin yaşadıklarını anlatıyor. Aslında normallerin seçkinleri "deli(!)" sanmalarından dolayı onları "konferans" adıyla akıl hastanesine getirilmelerini öğrendiklerinde kendilerine yeni bir dünya yaratırlar. Asıl soru şu normaller mi deli yoksa normallerin hayatından kaçmak isteyen seçkinler mi?
Bu kitabı çok yıllar önce okumuştum. Kitabın ilk baskılarından birine sahibim. Hatta Buket Uzuner bir imza gününde imzalatmak için götürdüğümde hem şaşırmış hem de mutlu olmuştu. Şimdilerde yeniden okumayı planlıyorum, yirmi yıl sonra oluşacak etkiyi merak ediyorum. İlginç bir kitaptır.
Buket Uzuner'in belki de sevdiğim tek kitabı. Kurduğu dünyayı, kurduğu karakterleri, farklılıklarını sevdim, biraz özdeşim yaptım. 2.kez okunmayı hak eden kitaplardan.
okuduğum kitapları genelde unuturum tekrar okuma ihtiyacı duyarım. Fakat bu kitabı yıllar evvel okumama rağmen bırakın unutmayı etkisini azıcık bile kaybetmemiştir.
"Ancak yüreği öpülürse,
Öpülürse yüreği duyulur sesi
Ruhun gizli sularında
Sessizce uyuyan derinde..."
Buket Uzuner
Sayfa 141 - Remzi Kitabevi
Uykuya düştüğümde, yüzümde mutlu bir gülümseme varmış; bir ucu kederli...
-Gülümsüyor, diye fısıldadı balıklar,
-Âşık kadın gülümsüyor!
Buket Uzuner
Sayfa 216 - Remzi Kitabevi
Sessizce, bütün varlığı gibi yumuşacık çıktı, gitti. Yatağımın üzerine oturdum. Heyecanlıydım, ferahlamıştım, içim cıvıl cıvıldı. Soluğumu tuttum bir süre. Kalbimin gümbürtüsü dünyanın bütün kentlerinden duyuluyordu. Nefesim tutulamayacak kadar büyüyünce, yaman bir kahkahayla fırlattım içimdeki kullanılmış havayı.
Âşık olmuştum!
Buket Uzuner
Sayfa 116 - Remzi Kitabevi
Nasılsa Vigdis, işini, yaşamını ve kendini sevmeyen birisiydi, yani normaldi ve bu yüzden bizi hiç ilgilendirmiyordu.
Buket Uzuner
Sayfa 18 - Remzi kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Balık İzlerinin Sesi
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890572
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
- Anne tarafından Afife Jale'ye akraba oluyorum. Babamın kökleri de Piri Reis'in amcası Kemal Reis'e uzanır, dedim gururla.
- Camile ve Kolomb gibi mi yani? dedi şaşırarak.
- Hiç kimse bir başkasına benzemez! diye hırçınlaştım.
- Afife Piri! dedi hayranlıkla.
- Afife Piri! diye yineledim.
- Denizlerin serüvenci oğluyla, sahne ışıklarının cesur, asi kızının torunusun, müthiş... olağanüsü... Anlamalıydım... Çoktan anlamalıydım...
(Arka Kapak)

Ödüller : 1993 Yunus Nadi Roman Ödülü

Kitabı okuyanlar 199 okur

  • Yasin Ertan
  • Veronikayra
  • Ayça Baş
  • Duygu Örnek
  • Ece Tosun
  • Gizem Çalışkan
  • EDA
  • Döne Kahveci
  • BilgeSevgi
  • Feritekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%39.1
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81
Erkek
%19

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.7 (12)
9
%8.6 (5)
8
%29.3 (17)
7
%17.2 (10)
6
%15.5 (9)
5
%1.7 (1)
4
%5.2 (3)
3
%0
2
%1.7 (1)
1
%0