Ballı Çörek Kafeteryası

6,7/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.062 gösterim
Ballı çörekler, sıcacık öyküler ve usta işi bir roman! Çok sesli, güçlü anlatımıyla, ülkemiz çocuk edebiyatına ustalara yakışan derinlikte, zengin bir üslup kazandıran Zeynep Cemali'nin son romanını, yine her yaştan kitapsever zevkle okuyacak. Cemali'nin kendine özgü öyküsel roman geleneğinin ilk örneği olan Patenli Kız gibi bu kitabı da, ana kurguyu bezeyen küçük öykülerle zenginleşiyor. Bir baba kızın işlettiği küçük kafeteryayı ve çevresinde yaşanan renkli öyküleri anlatan kitap, Cemali'nin akıcı ve yalın kaleminden çıkan gerçek bir başyapıt! KONU Annesini kaybettikten sonra babası ve teyzesiyle birlikte kolları sıvayan Sıla, annesiyle geçirdiği yalnız yıllarda onunla birlikte hep düşünü kurdukları kafeteryayı sonunda açar. Adını, sevgili annesinin tadına doyamadığı çöreklerinden alan Ballı Çörek Kafeteryası'nın birbirinden ilginç müşterileri, Sıla'ya birbirinden ilginç öyküler sunarak, yaşamını renklendirecektir. Bir yandan okula gidip, bir yandan da kafeteryada çalışan Sıla'nın çılgın teyzesi gönlünü, bir Ege köyünde doğup büyüyen, kimsesiz genç bir veterinere kaptırınca, ortalık adamakıllı karışır...
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789756227091
 • Yayınevi:
  Günışığı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Hazal Çelik 
27 Tem 10:12 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ortaokulda okumamız için aldırılan bir kitaptı Ballı Çörek Kafeteryası. O zamanlar okuyamamışım, nedenini hatırlayamıyorum. Geçen günlerde kitaplığımı düzenlerken gözüme takıldı. 5 yıl önce okunmuş olması gereken, ama hala rafında pırıl pırıl duran kitabı o an elime alıp okumaya başladım. Daha önce Zeynep Cemali'nin Ankara'lı kitabını okumuştum. Çok detay hatırlayamasam da her aklıma geldiğinde bende güzel hisler uyandırır.
Ballı Çörek Kafeteryası öğrendiğime göre yazarın en çok baskı yapan kitabıymış. Hatta İtalyanca'ya da çevrilmiş, yanlış hatırlamıyorsam tabi.
Kitapta annesi öldükten sonra babası ve teyzesiyle annesinin hayalini gerçekleştirip ballıçörek kafeteryası'nı açan Sıla'nın hikayesini görüyoruz. Ama her bölümde Sıla'nın hayatına girmiş insanların hikayelerini de görüyoruz kendi ağızlarından. Ben kitabın bu çok ağızlılığını sevdim aslında, (doğru bir tabir mi kullanıyorum bilmiyorum ama) ama hikayenin dağıldığını düşünenlerin de olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle herkesin çok seveceğinden %100 emin olmasam da okuyanı pişman etmeyeceğine inanıyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

Zeynep Hazal Çelik 
 27 Tem 09:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yaşam, çözümü içinde gizli bir bilmecedir. Müzikse o bilmecenin büyüsüdür. Bilmeceyi çözerken müziğe kulak verirsen, sana yol gösterir.

Ballı Çörek Kafeteryası, Zeynep Cemali (Sayfa 173 - günışığı kitaplığı)Ballı Çörek Kafeteryası, Zeynep Cemali (Sayfa 173 - günışığı kitaplığı)