Balonla Beş Hafta

8,3/10  (89 Oy) · 
525 okunma  · 
72 beğeni  · 
2.131 gösterim
Bir gezgin ve gözüpek bir kaşif olan Doktor Fergusson'un, herkesi heyecana sürükleyen bir düşü vardır: Balonla seyahat... Tek amacı, Victoria adını verdiği balonuyla Afrika'yı bir uçtan bir uca kat etmek, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini keşfetmektir. Bir gün, yardımcısını ve bir arkadaşını bu olağanüstü yolculuğa çıkmaya ikna ederek yola koyulur. Bu yola çıkış, hem tehlikeler ve belirsizliklerle dolu bir macerayı, hem de romantik bir Afrika seyahatini başlatacaktır.

Jules Verne'in yazdığı ilk roman olan Balonla Beş Hafta, okuyucuya, hem olağanüstü bir macera, hem de düş tadında bir Afrika sehayati sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  477
 • ISBN:
  9789758607488
 • Orijinal Adı:
  Cinq Semaines En Ballon
 • Çeviri:
  Feridun Aksın
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

471 kişi bu kitabı okuyup sadece 61 kişi bu kitabı beğeniyorsa, beğenmeyenlerin hangi tavır ve düşünceyle beğenmediklerini sorgularım. Çünkü gayet başarılı bir şekilde kaleme alınan bir bilim- kurgu kitabı bu. Dünyaca kabul görmüş şeylere bizim insanlarımız neden ters gelir anlamam.
Her insanın muhakkak hayal etme yetisi vardır. Bir kitap okurken size okuduklarınızı yaşattığı hissini veriyorsa güzeldir. Bu kitapta maceradan maceraya koşan üç kişinin hikayesi yer almakta... keyifle okuyabilirsiniz...

MerveG 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir kitap. Macera içeriğinden dolayı çocuklar da çok seviyor. Hatta bu kitap Mark Twain'in bir kitabına (Bir cinayet, bir sır ve bir evlilik) dahi ilham kaynaklığı etmiştir. sıkılmadan okunabilir ve çocuklara okutulabilir.

Güler Bilkay Aygün 
08 Haz 22:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ortaokul yıllarımda okuduğum, bana macera türünü sevdiren kitap. Çocukların da sıkılmadan okuyabileceği türden masal tadında güzel bir kitap.

Gökhan Temiz 
 22 Haz 01:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nereden başlasak ki. Gençlik bile değil çocukluk döneminde okuduğum bu kitap belki de kitap okuma zevkini bana aşılayan eserlerden biridir. Bu kitapla birlikte Verne hayal dünyasının kapılarını bana aralamıştır. Bu kitapla Afrikanın gizemli dünyasına bir pencere açılmakta ve sanki balonun içinde siz varmışçasına Afrika üstünde seyahat edilmektedir. Çocuğunuza okuma zevki aşılamak için birebir bir kitaptır. Müthiştir. Kesinlikle tavsiye ederim

Ada Girgin 
10 Mar 18:34 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bir adamın serüven merakı ile başlayıp onu bırakmayan hizmetcisi ve can dostu arkadaşıyla beraber balonla en gitmke istediği yere gidiyor ve bunu zorlukla da olsa başarıyor.

Berrak Ezgi Kütük 
31 Ağu 14:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bana her ne kadar teknik açıdan Mercan Adası'nı ve konu anlamında hem Mercan Adası hem de Sineklerin Tanrısı'nı anımsatsa da küçüklerimizin bu yola başlarken okumalarını tavsiye edebileceğim kitaplardan olabilir.

fulden ufacık 
30 Haz 17:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Jules Verne deyince benim aklıma 80 Günde Devri Alem adlı eseri gelir. Aslında eserini okumadım fakat filmini izlediğimde kitabı filmden de güzeldir diye düşünmüşümdür.

Daha sonra lisedeyken Dünya'nın Merkezine Yolculuk adlı eserini incelemiştik. Ben de artık bir kitabını alayım da okuyayım diye almıştım Balonla 5 Hafta kitabını. Aldığım zaman ilk yazdığı eser olduğunu bilmiyordum. Araştırma yaparken öğrendim.

Eğer Bilim-Kurgu tarzı kitaplardan hoşlanıyorsanız veya bu tarz kitaplar okumadıysanız bence başlangıç niteliğinde olup bu tarz kitaplar okumayı sevenlerin de hoşuna gidecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Paris’in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta’yı yayımladı. Jules Verne hem zengin bir hayal gücüne hem de müthiş bir öngörüye sahipti. Geleceği şaşılacak bir kesinlikle görmüştü. Kitaplarını yazmadan önce evinde fizik deneyleri yaptığı söylenir. Kitaplarını derin araştırmalar yaparak yazmıştır. Hayal gücünün yüksek olması sayesinde yazdığı romanlardaki seyahat yerlerine gitmesi bile okuyucu olarak oraya gitmiş izlenimi vermiştir. Onu Jules Verne yapan işte bu hayal gücü ve yaptığı araştırmalardır.

Kitaplarında sözünü ettiği makineler bir gün icat edildiğinde, hep onun verdiği isimler kullanılarak onurlandırıldı. Onun sınır tanımaz “hayal gücü”nün ürünü olan Nautilius adlı denizaltı, daha sonra ilk “gerçek” nükleer denizaltıya ismini verdi. Ayın Çevresinde Seyahat’ten sonra aya gidildi. Bilim ve teknoloji onun “icatlar ambarı”ndan çok yararlandı. “Back to the Future” filminde Dr. Brown'un zaman makinesi ve çocuklarının isimleri için ilham kaynağı oldu.

Jules Verne uzunca bir zamandan beri teknolojik öngörüsü olan bir kâhin ve bir gelecek habercisi olarak algılandı. Bu yüzden bilim adamlarınca da saygı görmüştür ve ilk ilhamlarını ondan aldıklarını ifade eden 20. yüzyıl bilginlerinin sayısı da az değildir.

Gelelim kitabın konusuna:
Bir gezgin ve gözü pek bir kaşif olan Doktor Fergusson arkadaşı Dick Kennedy ve sadık uşağı Joe ile, herkesi heyecana sürükleyen bir düşü vardır: Balonla seyahat.. Tek amacı, Victoria adını verdiği balonuyla Afrika'yı bir uçtan bir uca kat etmek, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini keşfetmektir.
Bir gün, yardımcısını ve arkadaşı olan Dick Kennedy'yi bu olağanüstü yolculuğa çıkmaya ikna ederek yola koyulur. Yolda birçok macera yaşarlar. Vahşi yerlilerle karşılaşırlar, yerliler onlara hem taş atarlar hem de onları yakalamaya çalışırlar. Akbabalarla mücadele ederler. Bir çok maceranın içinde 5 Hafta Boyunca Afrika'nın çöllerinden tutun da ormanlarına kadar bir çok bölgesini balonla seyahat etmişlerdir.

Emre METE 
 23 Tem 11:31 · Kitabı okudu · 18 günde · 7/10 puan

Zanzibar'dan başlayan yolculuk Afrika'nın batısı Senegal'de son buldu. Çad, Nijer, Arap toprakları en kayda değer yerlerdi. Diğer geçtikleri ülkelerde fazla problem yaşamadılar. Özellikle Jules Verne Afrika'daki çeşitli kabilelerin inanış ve tapış yöntemlerine iyi dem vurmuştu. Kitapta beni en rahatsız eden durumsa ağırlık azaltmak gerektikçe devamlı aşağıya bir şey atmaları oldu. Hatta kendileri bile bazı şeylerin Afrikalılar için put olabileceğini söylediler. Çevreyi kirleten bir seyahat oldu. 3 İngilizin Senegal'de Fransız karakolunda son bulan hikayesinde en buruk ansa kurtardıkları bir adamın başına gelmiş talihsiz hikayeydi. Joe, Dick ve doktor Ferguson'un heyecan dolu hava hikayesi okunmaya değerdi. Mükemmel bir etki bıraktı mı, hayır!

Kitaptan 1 Alıntı

Ahmet Samsa 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tehlikeler çoğu kez, hayalcilerin tedbirsizliğinden ve dikkatsizliğinden ortaya çıkar.

Balonla Beş Hafta, Jules Verne (Sayfa 37 - Sentez Yayınevi)Balonla Beş Hafta, Jules Verne (Sayfa 37 - Sentez Yayınevi)