Balonla Beş Hafta-Kısaltılmış Metin

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.271
Gösterim
Adı:
Balonla Beş Hafta-Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
12 Mart 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052951439
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta-Kısaltılmış Metin
Balonla Beş Hafta
Balonla 5 Hafta
Kraliyet Coğrafya Derneği’nin 14 Ocak 1862 tarihindeki toplantısında yapılan açıklama, bilim dünyasında büyük bir heyecan dalgası yarattı. Doktor Fergusson, Afrika kıtasını boydan boya geçmeyi planlıyordu. Tabii bu, pek de yeni bir fikir değildi. O güne kadar birçok cesur kâşif, gizemli kıtanın sırlarını ortaya çıkarmak için yollara düşmüş ve büyük bir bölümü de bu yolda hayatını kaybetmişti. Bazı kâşifler ise gezilerini belli bir alanla sınırlamış ve sadece birkaç bölgeyi geçebilmişlerdi. Doktor Fergusson yolculuğuna Hint Okyanusu’ndan başlayacak, kıtayı baştan başa geçecek ve Atlantik Okyanusu’na ulaşacaktı. Doktor’un fikri çılgınlık olarak kabul edildi. O günün şartlarında büyük bir ordu bile bu yolculuğu tamamlayamazdı. Aslında Doktor Fergusson’un planı insanların düşündüğünden çok daha çılgındı, çünkü ünlü kâşif bütün kıtayı bir sıcak hava balonuyla geçmeyi düşünüyordu. Eğlenceli, heyecanlı, harika bir macera!..
471 kişi bu kitabı okuyup sadece 61 kişi bu kitabı beğeniyorsa, beğenmeyenlerin hangi tavır ve düşünceyle beğenmediklerini sorgularım. Çünkü gayet başarılı bir şekilde kaleme alınan bir bilim- kurgu kitabı bu. Dünyaca kabul görmüş şeylere bizim insanlarımız neden ters gelir anlamam.
Her insanın muhakkak hayal etme yetisi vardır. Bir kitap okurken size okuduklarınızı yaşattığı hissini veriyorsa güzeldir. Bu kitapta maceradan maceraya koşan üç kişinin hikayesi yer almakta... keyifle okuyabilirsiniz...
Çocukluğumun yazarı Jules Verne. İlkokul yıllarımda birkaç kitabını özet şeklinde okumuştum. Aradan uzun zaman geçtiği için olayları unutmuştum, hem de tam metin okumak daha iyi olduğu için yeniden okudum.
.
.
Kitap tek kelime ile MUHTEŞEM. Doktor Fergusson balonla Afrika'yi bir uçtan bir uca geçmek ve daha önceki kâşiflerin ayak basmadığı yerleri keşfetmek istiyor. Yardımcısı ve bir arkadaşı ile yola koyuluyor.
.
.
Olayları resmen yaşadım diyebilirim. Onlarla beraber ben de balonla Afrika'yi bir uçtan bir uca dolandım. Tehlikeli ve eğlenceli bir yolculukları vardı. Okurken yer yer gerilip korktuğum bölümler oldu, başlarına bir iş gelecek diye. Özellikle de Joe'nin cesaretine hayran kaldım. Onlar balonla seyahat ederken bende de bir korku oluşup durdu. Hikâyeye kendimi ne kadar kaptırdımsa yükseklik korkum nüksetti.
.
.
Afrika genel anlamda ilgi alanım olduğu için bu kitabı okurken ayrı bir tat aldım. Kitap sizi resmen Afrika seyahatine çıkarıyor, KESINLIKLE TAVSİYE EDIYORUM.

#julesverne #ithakiyayınları
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.110 Oy)13.929 beğeni36.091 okunma3.759 alıntı153.330 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.233 Oy)9.223 beğeni27.539 okunma2.929 alıntı121.368 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.937 Oy)19.868 beğeni45.508 okunma3.481 alıntı192.279 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.451 Oy)5.267 beğeni17.554 okunma3.785 alıntı112.991 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.896 Oy)9.438 beğeni26.562 okunma1.802 alıntı135.600 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.724 Oy)8.185 beğeni22.275 okunma4.463 alıntı136.651 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.423 Oy)5.287 beğeni19.455 okunma873 alıntı80.699 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.922 Oy)9.195 beğeni30.170 okunma922 alıntı146.330 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.904 Oy)6.017 beğeni20.591 okunma915 alıntı106.971 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.466 Oy)4.381 beğeni16.626 okunma1.584 alıntı81.079 gösterim
Güzel bir kitap. Macera içeriğinden dolayı çocuklar da çok seviyor. Hatta bu kitap Mark Twain'in bir kitabına (Bir cinayet, bir sır ve bir evlilik) dahi ilham kaynaklığı etmiştir. sıkılmadan okunabilir ve çocuklara okutulabilir.
Ortaokul yıllarımda okuduğum, bana macera türünü sevdiren kitap. Çocukların da sıkılmadan okuyabileceği türden masal tadında güzel bir kitap.
Çok önceden okumuştum.. Aklımda kalan ise iki kabile çarpışıyor.. Kadınlar kopan kol ve bacakları topluyorlardı.. Ürpertici bulmuştum.. Çocuk kitaplarına eklemeyin bunları ya..
Bir adamın serüven merakı ile başlayıp onu bırakmayan hizmetcisi ve can dostu arkadaşıyla beraber balonla en gitmke istediği yere gidiyor ve bunu zorlukla da olsa başarıyor.
Nereden başlasak ki. Gençlik bile değil çocukluk döneminde okuduğum bu kitap belki de kitap okuma zevkini bana aşılayan eserlerden biridir. Bu kitapla birlikte Verne hayal dünyasının kapılarını bana aralamıştır. Bu kitapla Afrikanın gizemli dünyasına bir pencere açılmakta ve sanki balonun içinde siz varmışçasına Afrika üstünde seyahat edilmektedir. Çocuğunuza okuma zevki aşılamak için birebir bir kitaptır. Müthiştir. Kesinlikle tavsiye ederim
Jules Verne nin tüm kitapla harika çünkü hepsi macera kitapları . bu da çok heyecanlı ve sürükleyici bir kitaptı kitaba başladığıktan sonra bir daha elimden bırakmam istemedim. En beğendiğim yer afrikalıların doktor ve yardımcısını ayın oğulları sanması ve ay çıkınca her şeyi anlamaları idi kitabı cok uzun zaman önce okumama rağmen orayı hatırladım
Küçüklüğümüzdeki hayalgücümüze güç katan yazarımızın güzel eserlerinden biri.Birgün karar verip düşelim yollara.Bir balon... Gidelim uzaklara.Bir bilinmezlik.Sonra yamyamlar falan filan.Yeni bir macera ardından...
Bana her ne kadar teknik açıdan Mercan Adası'nı ve konu anlamında hem Mercan Adası hem de Sineklerin Tanrısı'nı anımsatsa da küçüklerimizin bu yola başlarken okumalarını tavsiye edebileceğim kitaplardan olabilir.
Jules Verne deyince benim aklıma 80 Günde Devri Alem adlı eseri gelir. Aslında eserini okumadım fakat filmini izlediğimde kitabı filmden de güzeldir diye düşünmüşümdür.

Daha sonra lisedeyken Dünya'nın Merkezine Yolculuk adlı eserini incelemiştik. Ben de artık bir kitabını alayım da okuyayım diye almıştım Balonla 5 Hafta kitabını. Aldığım zaman ilk yazdığı eser olduğunu bilmiyordum. Araştırma yaparken öğrendim.

Eğer Bilim-Kurgu tarzı kitaplardan hoşlanıyorsanız veya bu tarz kitaplar okumadıysanız bence başlangıç niteliğinde olup bu tarz kitaplar okumayı sevenlerin de hoşuna gidecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Paris’in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta’yı yayımladı. Jules Verne hem zengin bir hayal gücüne hem de müthiş bir öngörüye sahipti. Geleceği şaşılacak bir kesinlikle görmüştü. Kitaplarını yazmadan önce evinde fizik deneyleri yaptığı söylenir. Kitaplarını derin araştırmalar yaparak yazmıştır. Hayal gücünün yüksek olması sayesinde yazdığı romanlardaki seyahat yerlerine gitmesi bile okuyucu olarak oraya gitmiş izlenimi vermiştir. Onu Jules Verne yapan işte bu hayal gücü ve yaptığı araştırmalardır.

Kitaplarında sözünü ettiği makineler bir gün icat edildiğinde, hep onun verdiği isimler kullanılarak onurlandırıldı. Onun sınır tanımaz “hayal gücü”nün ürünü olan Nautilius adlı denizaltı, daha sonra ilk “gerçek” nükleer denizaltıya ismini verdi. Ayın Çevresinde Seyahat’ten sonra aya gidildi. Bilim ve teknoloji onun “icatlar ambarı”ndan çok yararlandı. “Back to the Future” filminde Dr. Brown'un zaman makinesi ve çocuklarının isimleri için ilham kaynağı oldu.

Jules Verne uzunca bir zamandan beri teknolojik öngörüsü olan bir kâhin ve bir gelecek habercisi olarak algılandı. Bu yüzden bilim adamlarınca da saygı görmüştür ve ilk ilhamlarını ondan aldıklarını ifade eden 20. yüzyıl bilginlerinin sayısı da az değildir.

Gelelim kitabın konusuna:
Bir gezgin ve gözü pek bir kaşif olan Doktor Fergusson arkadaşı Dick Kennedy ve sadık uşağı Joe ile, herkesi heyecana sürükleyen bir düşü vardır: Balonla seyahat.. Tek amacı, Victoria adını verdiği balonuyla Afrika'yı bir uçtan bir uca kat etmek, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini keşfetmektir.
Bir gün, yardımcısını ve arkadaşı olan Dick Kennedy'yi bu olağanüstü yolculuğa çıkmaya ikna ederek yola koyulur. Yolda birçok macera yaşarlar. Vahşi yerlilerle karşılaşırlar, yerliler onlara hem taş atarlar hem de onları yakalamaya çalışırlar. Akbabalarla mücadele ederler. Bir çok maceranın içinde 5 Hafta Boyunca Afrika'nın çöllerinden tutun da ormanlarına kadar bir çok bölgesini balonla seyahat etmişlerdir.
Zanzibar'dan başlayan yolculuk Afrika'nın batısı Senegal'de son buldu. Çad, Nijer, Arap toprakları en kayda değer yerlerdi. Diğer geçtikleri ülkelerde fazla problem yaşamadılar. Özellikle Jules Verne Afrika'daki çeşitli kabilelerin inanış ve tapış yöntemlerine iyi dem vurmuştu. Kitapta beni en rahatsız eden durumsa ağırlık azaltmak gerektikçe devamlı aşağıya bir şey atmaları oldu. Hatta kendileri bile bazı şeylerin Afrikalılar için put olabileceğini söylediler. Çevreyi kirleten bir seyahat oldu. 3 İngilizin Senegal'de Fransız karakolunda son bulan hikayesinde en buruk ansa kurtardıkları bir adamın başına gelmiş talihsiz hikayeydi. Joe, Dick ve doktor Ferguson'un heyecan dolu hava hikayesi okunmaya değerdi. Mükemmel bir etki bıraktı mı, hayır!
"...Victoria Gölü'nün girişine kadar çık, Teğmen Speke'in durduğu yere kadar."

"Işte oradayım! Biraz daha gitsem, göle düşerim."
"Yamyamların savaş ağacı!" Dedi doktor. "Kızılderililer kafa derisi yüzerler, Afrikalılarsa bütün kelleyi kesiyorlar."

"Tarz meselesi," dedi Joe.
Jules Verne
Sayfa 189 - Alfa
Tehlikeler çoğu kez, hayalcilerin tedbirsizliğinden ve dikkatsizliğinden ortaya çıkar.
Jules Verne
Sayfa 37 - Sentez Yayınevi
"İşe Satürn'ü ziyaret etmekle başlayabiliriz."

"Şu halkalı gezegenle mi?" Diye sordu bir on başı.

"Evet alyansı var. Ancak karısına ne olduğu bilinmiyor!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Balonla Beş Hafta-Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
12 Mart 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052951439
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta-Kısaltılmış Metin
Balonla Beş Hafta
Balonla 5 Hafta
Kraliyet Coğrafya Derneği’nin 14 Ocak 1862 tarihindeki toplantısında yapılan açıklama, bilim dünyasında büyük bir heyecan dalgası yarattı. Doktor Fergusson, Afrika kıtasını boydan boya geçmeyi planlıyordu. Tabii bu, pek de yeni bir fikir değildi. O güne kadar birçok cesur kâşif, gizemli kıtanın sırlarını ortaya çıkarmak için yollara düşmüş ve büyük bir bölümü de bu yolda hayatını kaybetmişti. Bazı kâşifler ise gezilerini belli bir alanla sınırlamış ve sadece birkaç bölgeyi geçebilmişlerdi. Doktor Fergusson yolculuğuna Hint Okyanusu’ndan başlayacak, kıtayı baştan başa geçecek ve Atlantik Okyanusu’na ulaşacaktı. Doktor’un fikri çılgınlık olarak kabul edildi. O günün şartlarında büyük bir ordu bile bu yolculuğu tamamlayamazdı. Aslında Doktor Fergusson’un planı insanların düşündüğünden çok daha çılgındı, çünkü ünlü kâşif bütün kıtayı bir sıcak hava balonuyla geçmeyi düşünüyordu. Eğlenceli, heyecanlı, harika bir macera!..

Kitabı okuyanlar 805 okur

 • Nafi Doğan
 • Murat Can
 • Eyüp E.
 • Sena

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları