Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina - 1. Cilt

5,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
416 gösterim
1711 yılında Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa komutasındaki 120 bin kişilik Osmanlı Ordusu ile Rus birliklerini komuta eden Çar Deli Petro'nun emrindeki askerler, Prut Nehri'nin batısında karşı karşıya gelirler ve meydana gelen savaşta, Ruslar büyük bir yenilgiye uğrarlar. Baltacı Mehmet Paşa'nın strateji bilgisi ve Osmanlı askerinin üstün savaş yeteneği zaferin kazanılmasını sağlamıştır. Çar Deli Petro'nun bu yenilgisi Rusya'nın kaderini belirleyecektir ve belki de Rusya yeryüzünden tamamen silinecektir. Fakat, tarihin birçok döneminde olduğu gibi yine bir kadın tarih sahnesine çıkar ve çarkı ters çevirir. Gerek çevirdiği entrikalarla gerek güzellik ve kurnazlığıyla gerekse de birçok kadının güzelliğinden sonra en büyük silahı olan gözyaşlarını kullanarak, Çar Deli Petro'yu ve çevresindeki tüm erkekleri etkileyip, Rusya'yı avucunun içine alıp, ülkeyi istediği gibi yöneten Katerina, gözünü bu defa Baltacı Mehmet Paşa ve Osmanlı Devleti'ne dikmiştir.

Bu kitapta, dillere destan olan Katerina ve Baltacı Mehmet Paşa'nın aşklarının iç yüzünü ve akıllara durgunluk veren entrikaları, kurnazlık ve güzelliğiyle birleştirerek, bir döneme imzasını atan Çariçe Katerina'nın olağanüstü maceralarını okuyacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  548
 • ISBN:
  9799756553076
 • Yayınevi:
  Bilge Karınca Yayınları
 • Kitabın Türü:
Banksy 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çeşitli aşk öykülerini barındıran bu kitap çok akıcıydı ancak bence biraz abartılmış olaylarda vardı. Tarih hakkında pek bilgi vermese de yapılan betimlemeler sayesinde olayı yaşamış gibi oldum , etkileyiciydi. Katerinanın inanılmaz yükselişi ve Rusların Osmanlı İmparatorluğuna bakış açısı da okunmaya değer. Trükler hakkında kitabın sonlarına doğru bahsedilse de okuru heyecanlandıran anlar oldu. Ülkelerin erkeklerinden ve özelliklerinden de bahsedilmişti. Ve biz Türklerin gerçekten farklı bir millet olduğumuzu bu kitapta daha iyi anladım .Keyifli okumalar