Baltasar İle Blimunda

7,5/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
679 gösterim
18. yüzyılda, savaşların ve salgın hastalıkların sarstığı Portekiz'de geçen Baltasar ile Blimunda'da, Nobel ödüllü yazar José Saramago, etkileyici bir aşkı anlatırken tarihsel gerçeklerle dokunmuş iki farklı hikâyeyi de romana ustalıkla katıyor: Bekledikleri veliahtın doğumunu kutlamak için manastır inşa ettiren kraliyet ailesi; insanın uçmasını sağlayacak ilk aleti, Passarola'yı yapmaya çalışan Peder Bartolomeu; ve iki âşık: sol kolunu savaşta kaybeden Baltasar ile sıradan insanların göremediklerini görebilen, annesi cadı diye engizisyon tarafından yakılan güzel Blimunda. İktidarın projesi olan Mafra Manastırı ile insan iradesinin projesi olan Passarola da romanın iki önemli kahramanı olarak öne çıkıyor. Deha ile çılgınlık arasındaki ince çizgiyi gösteren ve gerçek olayları büyülü bir anlatımın içinde yoğuran Baltasar ile Blimunda, zekâ ve heyecan dolu, unutulmaz bir başyapıt. José Saramago, ustalıklı kurgusu, yoğun ironisi ve karakterlerinin felsefi sorgulamalarıyla, okurlarına bir şölen hazırlamış. Işık Ergüden'in usta işi çevirisiyle.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9786054764525
 • Orijinal Adı:
  Memorial Do Convento
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 14:27 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hikayeyi başta İhsan Oktay Anar'ın "Puslu Kıtalar Atlası"na benzetsem de sonradan Saramago farkı ortaya çıktı ama bu zamana kadar okumakta en çok zorlandığım Saramago'm da bu oldu. Bir tarafta veliahtın doğumunu kutlamak için manastır yaptıran kralın hikayesi anlatılırken, diğer yanda açken insanların içlerini gören Blimunda ve savaşta sol kolunu kaybetmiş Baltasar'ın, insanların uçmasını sağlayacak ilk alet olan "Passarola"yı yapmaya çalışan peder Bartolomeu Lourenço ile yollarının kesiştiği harika bir hikaye anlatılıyor. Saramago'nun kendine has üslubu ve yazım şekliyle okunması kolay olmayan ancak bittiğinde insanın içine işleyen bir eser. Tavsiye ederim. =)

Kitaptan 3 Alıntı

Nihal Canpolat 
05 Ağu 18:11 · Kitabı okudu · 6/10 puan

" Bir adam darağacına götürülürken, yolda karşısına çıkan biri sordu: Nereye gidiyorsun kardeşim. Mahkum cevap verdi: Ben gitmiyorum, götürüyorlar." Manuel Velho

Baltasar İle Blimunda, José SaramagoBaltasar İle Blimunda, José Saramago
Nihal Canpolat 
 05 Ağu 21:53 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"İnsanın oluşma tarzı olağanüstüdür, orda durur, yumurtaların içinde, dış dünyaya ilgisiz, yine de günün birinde bu dış dünyayla mücadeleye girişecektir, ister kral olsun ister asker, ister keşiş ister katil, ister Barbadoslu İngiliz fahişe ister odunlarda yanacak bir et, ama her zaman için bir sıfatı olur kişinin, çünkü her şey olmak imkansızdır ve üstelik hiç olmak da imkansızdır."

Baltasar İle Blimunda, José Saramago (Sayfa 68)Baltasar İle Blimunda, José Saramago (Sayfa 68)

Eğer bugünden itibaren bir yıl içinde kraliçe bana bir oğul verirse Madra köyünde bir Fransisken manastırı inşa ettirmeyi vaat ediyorum, kral sözüdür bu, ve herkes hep bir ağızdan karşılık verdi, Tanrı majestelerini duysun, ama neyin ve kimin sınanacağını kimse bilmiyordu, bizzat Tanrı mı, Peder António' nun erdemi mi, kralın erkekliği mi, yoksa kraliçenin zahmet isteyen üretkenliği mi.

Baltasar İle Blimunda, José Saramago (Sayfa 11 - Kırmızı Kedi)Baltasar İle Blimunda, José Saramago (Sayfa 11 - Kırmızı Kedi)