Bana Atatürkü Anlattılar

9,2/10  (13 Oy) · 
27 okunma  · 
11 beğeni  · 
714 gösterim
Cumhuriyeti Kuranlardan Tanıklıklar Gazetelerin soluk yaprakları arasında yitip giden bu anılar, Atatürkü çok özlediğimiz bugünlerde yeniden gün ışığına çıkıyor. İsmet İnönü, Falih Rıfkı Atay, Cafer Tayyar Eğilmez, Sabiha Gökçen, Mim Kemal Öke, Ali Fuat Cebesoy, Agop Dilaçar, Vildan Âşir Savaşır, İ. Süreyya Yiğit, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Sırrı Bellioğlu, Ekrem Rize gibi her biri Atatürkün yakın arkadaşı olan bu ünlüler, kuruluş dönemine ve Atatürke ilişkin, tarihe ışık tutacak anılarını paylaştılar. Ayrıca bu kitapta Yunan orduları başkomutanı General Trikupis de nasıl esir olduğunu, Atatürkün kendisine nasıl içtenlikle yaklaştığını anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  978975141390
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Murat Ç 
 31 Oca 22:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumadan önce beklentim daha büyüktü. Daha çok röportaj ve bilgi bekliyordum. Konu Atatürk olunca, insanın yetinesi gelmiyor.

Öncelikle tek taraflı röportajlar yok. Birazda kızgın olanlar var. Sonuçta, bir karar herkesi memnun etmez. Tarihi az bilen insanlar, Mustafa Kemal 'in Cumhuriyet'i kurmadan öncede, kurduktan sonra da nasıl bir muhalefetle karşılaştığını bilmez.

Örneğin, Başkomutanlığı nasıl aldığını dahi bilmezler. Zannediyorlar ki; Ben başkomutan olmak istiyorum dedi, başkomutan oldu. Yok o işler öyle değil efendim, hem de hiç değil...

Küçük küçük anılardan yola çıkılarak hazırlanan bu kitapta, çok değerli hatıralar ile karşılaşacaksınız. Muhtemelen en merakla okuyacağınız hatıra, General Trikupis'in anlattıkları olacaktır.

Sayfa sayısı olarak daha fazlasını isteyeceğiniz, daha çok hatıra isteyeceğiniz bir kitap.

Kitabı bitirdikten sonra arkasına yazmış olduğum not'tan kısa bir alıntı;

"Yüce ATATÜRK;
Senin fikirlerinle yaşıyoruz,
Seni anlıyor ve hissediyoruz.
Seni hiç görmemiş olsak da,
Her zaman kalbimizde hissediyoruz.
Rahat uyu Yüce ATATÜRK,
Rahat uyu PAŞAM.
İlelebet Payidar kalacak CUMHURİYET!"

Herkese iyi okumalar...