Bana Dokunma Shatter Me Serisi 1

8,8/10  (29 Oy) · 
66 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.339 gösterim
Juliette tam 264 gündür kimseye dokunmadı.

En son birine dokunması bir kazaydı. Ama Yeniden Kuruluş onu cinayetten içeri tıktı. Juliette'in dokunuşunun neden bu kadar ölümcül olduğunu kimse bilmiyor. Kimseye bir zarar vermediği sürece bu durum kimsenin de umurunda değil çünkü dünya zaten perişan durumda. Her gün yeni bir hastalık ortaya çıkıyor, gıda sıkıntısı had safhada, gökyüzünde tek bir kuş kalmadı ve bulutlar garip bir renkte.

Yeniden Kuruluş, yeni düzenin tek çare olduğunu iddia ettiği için Juliette'i bir hücreye kapattı. Hayatta kalan bir avuç insan ise savaş naraları atıyor. İşte bu yüzden Yeniden Kuruluş fikir değiştirmek üzere. Juliette onlar için mükemmel bir silah olabilir. Juliette, yeni düzenin tek silahı olabilir.

Juliette karar aşamasında. Ya bir silah olacak. Ya da bir asi.

Tahereh Mafi, Bana Dokunma'da yürek burkan bir romantizmle distopya türünü bir araya getiriyor. Juliette'in iç dünyasını yenilikçi bir üslupla metnine yansıtan yazar, okurları Juliette'in zihninin içine davet ediyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  332
 • ISBN:
  9786050906905
 • Orijinal Adı:
  Shatter Me
 • Çeviri:
  Bilge Zileli Alkım
 • Yayınevi:
  Dex Yayınevi
 • Kitabın Türü:
sessiz kadın 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle Warner karakterini sevdiğimi itiraf etmek zorundayım. (Lanet olası kötü adam sevdam!) Roman, aynı zamanda aksiyon bakımından da zengin. Bana Dokunma'nın distopik dünyasında Yeniden Kuruluş isimli örgüt, dünyayı daha iyi bir hale getirmek için tüm kontrolü eline almış fakat çok daha kötülerine sebep olmuş. Eski dünya yerini çok daha berbat bir yere bırakmış.
Dediğim gibi, yazarın tarzı hayli ilginç. Juliette’nin aklından geçirdiği ama düşünmek bile istemediği sözlerin üzerini çizmiş. Çok enteresan betimlemeler kullanmış. Juliette’nin kızarışlarını bol bulmuş, başlarda susup durmasını mantıklı bulmamış olsam da ilerledikçe güzelleşen bir kitaptı. Bir de fazla romantizm sevmeyenlerin uzak durmalarını öneririm. Çünkü Adam ve Juliette arasında bu tür sahneler çokça mevcut.

Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Konu çok güzel, başlangıcı olağanüstüydü. Gerçekte söylemek istediklerinin üstünü çizmesi, akıl hastanesindeyken hissettikleri, betimlemeleri on numaraydı. Ama yine de dönüp dolaşıp bütün distopya-aşk yazarları gibi kürkçü dükkanına o da döndü. Kahramanlar iki erkek arasında kalmazlarsa sanırım yazarları linç ediyorlar. Neyse iyimserlik yapıp aklın yolu bir diyorum.

Corpus 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her seferinde böyle mi diyorum bilmem ama ilk kitap beni benden aldı. En sevdiğim şey de şüphesiz yazarın dili, üslubu ve özgünlüğü. Dil konusunda insan haliyle sıradanlaşabiliyor. Bir şekilde kendimizi ortak kelimeler ve ortak kullanım şekillerine kaptırıyoruz ama dili kendine uyarlamayı başaran tanıdığım birkaç yazardan biri Tahereh Mafi de. Öyle olunca çok sevdim.
Konuyu es geçiyorum. Distopya olunca tahmin etmek hayli kolay. Yazarın kendi dokunuşları ve yalnızca esas karakterler üzerinde durmayıp bu durumun halka etkisi vs. noktalara değinmesi bir başka artısı.
Ve aşka bakış açısını çok sevdim. Aşırı korktuğum ve başıma geleceğinden neredeyse emin olduğum bir şey var, 9 puan vermemdeki sebeplerden biri de o. Ama inşallah olmaz. Olsa saçma olmayacak, en acıtan da o. Bunu finalde konuşalım. Son kitabı da böyle aşkla okumak istiyorum.

Ve ve ve... Son olarak, Adam Kent deyip gitmek istiyorum. Efsane karakterlerimden biri olmana ramak kaldı.

Sessiz çığlık 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

bu kitap o kadar guzel ki baslangıcta okuyayim mi okumayayimmi diye tereddut ettim ama gercekten guzel bi kitap okuyun tavsiye ediyorummm

Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı bitirmem oldukça uzun sürmüş, az önce farkettim ; ) Bunun da en büyük sebebi kitaptaki basım hataları, harf yanlışlıkları belki de... Resmen beni kitaptan soğuttu fenalıklar bastı bana okurken... İnanılmaz takılırım böyle şeylere... Yayınevi Dex'miş, şaşırdım açıkçası... En sevdiğim yayınevidir kendisi ama yordu resmen beni... Kitabımıza gelirsek Jennifer dokunarak insanları öldürebilme yeteneğine sahip... Kızcağızın çekmediği kalmamış. Sürekli canavar muamelesi yapılmış, itilip kakılmış ama kızımız iyi niyetinden hiçbişey kaybetmemiş. Konu ilginç ama kitabın son kısımlarına kadar hiç distopya havası vermedi bana....Ben o anki dünyanın daha çok anlatılmasını isterdim. Bir de yazarımızın bence çok sıkıcı betimlemeleri var, bazı yerlerde boğdu beni... Kitapta Adam ile Jennifer'ın ilişkisinin gelişimini görme şansı bulduk. Tam kitap benim istediğim moda geçti dedim ve kitap bitti zaten... Hem de kafamda bir sürü soruyla... 2.kitabı merak ettim, daha iyi olması dileğiyle... Herkese iyi okumalar ;)

Şule ALTAN 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bana dokunma bir distopyada geçiyor. Dünya’nın yaşanacak bir yer olmadığı bir distopya. Mevcut dünyayı ve olanakları göz önünde bulundurarak geleceği oluşturmuş yazar.
Başlangıçta dışlanmış bir karakter karşılıyor bizi.Dışlanmış , gücünün farkında olmayan , üzgün bir karakter : Juliette.17 yaşında , güzel , ölümcül bir kız.
Juliette gücünün farkında olmayabilir ama birileri farkında : Warner.
Juliette’nin peşindeler.
Bir de Adam var.Ana karakter.
Kitap ; geleceğin dünyasında kalan bir avuç insanın çabasını anlatıyor.
Güzel ve hafif bir kitap.

Deniz Yazgan 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel, farklı bir kitaptı. Bilimkurgu-Fantastik kitap serilerinin çoğundan daha iyiydi. Okumanızı tavsiye ederim *-*

Kitaptan 17 Alıntı

Aristokrat 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yağmur damlalarını hep merak etmişimdir.
Hep nasıl aşağı düştüklerini, kendi ayaklarına takıldıklarını, bacaklarını kırdıklarını ve tam gökyüzünden yuvarlanarak meçhul bir sona ilerlediklerini merak ederdim. Sanki birileri ceplerini yere boşaltıyor, içindekilerin nereye düştüklerini umursamıyor, yağmur damlalarının yere düşünce patlamalarını, yere düşünce parçalanmalarını, insanların, yağmur damlalarının kapılarına vurmaya cüret ettiği günlere sövdüklerini umursamıyordu.
Ben bir yağmur damlasıydım"

Bana Dokunma, Tahereh Mafi (Sayfa 6)Bana Dokunma, Tahereh Mafi (Sayfa 6)
Aristokrat 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sıcaktan ve ardında bıraktığı o yapışkan, terli pislikten nefret ediyordum. Bizim, onun varlığıyla bitmek bilmeyen saatler geçirdiğimizi fark edemeyecek kadar kendisiyle meşgul olan güneşin ilgisizliğinden nefret ediyordum. Güneş kibirli bir şeydi, bizi bezdirirken dünyayı ardında bırakıp giderdi.
Ay ise sadık bir arkadaştı.
Hiç gitmezdi. Daima oradaydı, bizi izlerdi, sadıktı, bizi aydınlık ve karanlık anlarımızda tanır, tıpkı bizim gibi sonsuza dek değişirdi. Her gün kendisinin farklı bir versiyonu olurdu. Bazen zayıf, solgun, bazen de güçlü ve ışık saçan bir ay olurdu. Ay, insan olmak ne demek, bilirdi.
Belirsiz.Yalnız.Eksiklerle oyulmuş...

Bana Dokunma, Tahereh MafiBana Dokunma, Tahereh Mafi
Esma Tezgi 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sadece bilim adamlarının yanıldığını biliyordum.
Dünya düzdü.
Biliyordum çünkü tam kenarından aşağıya fırlatılmıştım ve 17 yıldır tutunmaya çalışıyordum.

Bana Dokunma, Tahereh MafiBana Dokunma, Tahereh Mafi
Şule ALTAN 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Bana bakın demek istiyorum size. Arada bir benimle konuşun. Bu gözyaşlarıma bir çare bulun. İlk kez gerçekten nefes alıp vermek istiyorum.”

Bana Dokunma, Tahereh MafiBana Dokunma, Tahereh Mafi
Şule ALTAN 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Gülümsemesi öyle geniş , öyle neşeli , öyle rahatlıkla doluydu ki gök görültüsü gibi çarptı beni.”

Bana Dokunma, Tahereh MafiBana Dokunma, Tahereh Mafi
Esma Tezgi 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Asla yapmayı istemediğim bir şey için buradaydım ve bunun bir kaza olması hiç kimsenin umurunda değildi.

Bana Dokunma, Tahereh MafiBana Dokunma, Tahereh Mafi

Dokun bana ve katlan sonuçlarına. Bu kuralın istisnası yoktu asla.
Adam dışında.

Bana Dokunma, Tahereh Mafi (Sayfa 113)Bana Dokunma, Tahereh Mafi (Sayfa 113)
2 /