Banyan Ağacının Gölgesinde

5,8/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
693 gösterim
7 yaşındaki Raami için çocukluğunun yıkıcı sonu babasının gün ağarmadan eve dönmesiyle başlar. Babası, Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh sokaklarını istila eden iç savaşın ayrıntılarını beraberinde getirir. Çok geçmeden ailenin muazzam derecedeki imtiyazlı dünyası devrim ve zorunlu göç karmaşasına karışır.

Sonraki dört senede Raami, ailesinin ölümü, açlık ve acımasız zorunlu çalıştırmaya göğüs gererken, çocukluğundan kalan tek bir ize dört elle sarılır. Babasının ona anlattığı hikâyeler ve şiirler. Hafızanın dertten ve idam için bir gerekçeden başka bir işe yaramadığı sistematik bir şiddet ortamında Raami, olasılık dışı bir hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar.

Yazarın sıra dışı dil yeteneğini gözler önüne seren Banyan Ağacının Gölgesinde, hikâye anlatmanın üstün gücünü ortaya koymakla beraber insan direncinin ustaca anlatılmış bir öyküsünü sizlerle buluşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  502
 • ISBN:
  9786055175313
 • Orijinal Adı:
  In The Shadow Of The Banyan
 • Çeviri:
  Nazlı Özgür
 • Yayınevi:
  Aspendos Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
gülten kırmızıgül 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yedi yaşında çocuk felci geçirmiş bir çocuğun ailece yaşadıkları yaşama mücadelesi çocuğun gözlemleri ve masalsı anlatımıyla okumaya değer bir kitap

Sena Ç 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap, Raami adında Kamboçyalı bir kızın Kamboçya iç savaşının kucağına düşüşünü yaşadıklarını ailesini tek tek kaybedişini makul bir gerçeklik çerçevesinde gözler önüne seriyor.hüzünlü ve acı dolu bir kitap dili de sürukleyici değil ,ceviriden kaynaklı olsa gerek.Ama yaşanan olaylar fazlasıyla etkileyici.Dili akıcı olmasa bile konusu itibariyle okunabilecek bir kitap.

sevcan demirel 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

kitabın dili ve anlatımı bana çok ağır ve sıkıcı geldi. Okuyucuyu en çok sıkanda bilinmeyen kelimelerin çok sık kullanılması olmuş.Yerel dile çok ağırlık verilmiş olması kitaba konsantre olmayı zorlaştırıyor....

Kitaptan 22 Alıntı

Kendimi kıkırdamamak için zor tuttum. Büyükanne Kraliçe ile konuşmak, bir tünelde konuşmak gibiydi.Ne söylerseniz söyleyin,duyabildiğiniz tek şey kendi sözlerinizin yankılarıydı.

Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 25)Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 25)

Düşününce tüm bu zaman boyunca birbirimize çok yakın yaşamıştık.Mesafe değil korku bizi ayırmıştı, durmadan birbirimizi aramamıza yol açmıştı.

Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 373)Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 373)

"Seni takip edeceğim ve nerede olursan ol,beni bulmak için yapman gereken tek şey gökyüzüne bakmak olacak."

Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 223)Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 223)

Şiir böyle, derdi babam. Nefes alır gibi sana gelebilir,gözünü açıp kapayana dek yeniden yok olabilir ve sahip olacağın tek şey budur.

Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 16)Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 16)

Sütannem geceleri gökyüzünün bile bir hikaye anlattığını söylemişti.Yanıp sönen bir yıldız bir çocuğun doğduğu anlamına gelirdi ve kayan bir yıldız birinin öldüğü ve ruhunun diğer dünyaya gittiği anlamına gelirdi.

Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 80)Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 80)

"Kaybolmak ölümden daha kötüdür.Hiçbir iz olmadan aniden ortadan kaybolursanız,hiç yaşamamış gibi olursunuz."

Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 36 - aspendos)Banyan Ağacının Gölgesinde, Vaddey Ratner (Sayfa 36 - aspendos)
3 /