Bar Psikoloğu (Ben Değil De Bi Arkadaş)

·
Okunma
·
Beğeni
·
469
Gösterim
Adı:
Bar Psikoloğu
Alt başlık:
Ben Değil De Bi Arkadaş
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059318693
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayınları
İnsanların çoğunun hayatlarını yaptıkları seçimler şekillendirir. İnsanların bir kısmı ise yaptıkları seçimler sayesinde o seçimlerin anlamını ve sonuçlarını etkilerler. Çok kişinin mesleği vardır ama az sayıda insan o mesleği başka bir boyuta kavuşturur. İşte bana göre sevgili Ferhat Aydın, Bar Psikoloğu konsepti ile böyle bir insan olduğunun ilk imzasını atanlardan. Ve bence bu onun yapabileceklerinin daha başlangıcı. Ömrü oldukça, dünyayı daha iyi bir yere doğru dönüştürmeye çabalayanlardan birisi olacaktır. Zihni, gönlü ve kalemiyle…

Sinan Canan

Sevgili Ferhat Aydın’ın Türkiye’deki psikoloji camiasının popüler isimlerinden biri olacağı öğrenciyken öngörülebilirdi. Yenilikçi, sınırları test etmekten kaçınmayan, kült kuramlara bile farklı yorumlar getirebilen özel bir psikoloji öğrencisi olan namı diğer Bar Psikoloğu yazarlığa attığı bu ilk adımı her zaman gururla hatırlayacak ve biz okurlarını sıkça şaşırtmaya devam edecektir.

Mehmet Şakiroğlu

Sevgili Ferhat Aydın kendisi için seçtiği Bar Psikoloğu adı altında hepimizin günlük yaşamında yararlı olabilecek temel psikososyal bilgileri dozunda bir mizahla sıradışı biçimde aktarmak gibi anlamlı bir sorumluluğu üstlenmiş bir ruh sağlığı profesyoneli. İnsanların öznelliklerini saklama ihtiyacı duyduğu bir dünyada ben değil de bi arkadaş başlığı bile anlamlı. Kitabında birçok kişi için farklı anlamlar çağrıştıran psikoloji ve psikoterapiler ile ilgili merak edilen konulara kendine özgü mizahi ve metaforik anlatımıyla yanıt arayan farklı bir bakış getirmiş. Gülünce güzel şeyler olur ve Gülümseme insanlar arasındaki mesafeyi kısaltır biçimindeki düşüncelerimi destekler nitelikte yazılmış kitabın okuyucuyu eğlendirirken bir yandan da eğitici olacağına inanıyor ve yolunun açık olmasını diliyorum.

Mehmet Sungur

Ülkemizde araştırma geliştirme pratiklerinin azlığı, çalışma alanlarının ve olanaklarının kısıtlılığı nedeniyle psikologların çoğu, klinik psikoloji alanında çalışmak zorunda. Ferhat Aydın kendine ve mesleğine çizilen bu kaderi reddetti ve Anadolu’nun kadim geleneği hikaye anlatıcılığı ile mesleki bilgilerini harmanlayarak Bar Psikoloğu’nu yarattı. Kendi yarattığı bu alanda öncü olmakla kalmayıp pek çok meslektaşına ne çok şey yapabilecekleri konusunda esin kaynağı olduğuna, olmaya devam edeceğine inanıyorum.

Agah Aydın

(Tanırım Bülteninden)
204 syf.
·Puan vermedi
Tek tek alinti yapmaya usendim cunku ,her cumlenin ardi dolu dolu. Aslinda ardi dolu dolu olan, kisa kisa gundemler...boslugun kendisini tamamlamasi gibi sorgulamak icin birakilmis halde. Okumak yetmez; uzun uzun dusunmeyi sevmeyenin eline almasina gerek yok mesela. En onemlisi ki gercek, icten, en derinlerden...
204 syf.
·7 günde·7/10 puan
Kitabın ilk yarısında nasıl psikolog olunuru ya da psikolog nediri okuyor gibi oluyorsunuz ama 2.bölümden sonra psikoloji 101 dersine girmiş gibi oluyor ve okuduklarınızdan keyif almaya başlıyorsunuz. Yazarın eğlenceli dili de akıcılığı artırıyor. Psikolojinin kapsadığı hemen her konuya değindiği için de her bölümde kendinizden bir parça bulmanızı ve psikolojiye dair genel bir özete sahip olmanızı sağlıyor. Hoşuma giden bazı cümleleri de paylaşmak isterim:
“Eğer bir problemin çözümü varsa onun için endişelenmeye gerek yok. Eğer bir problemin çözümü yoksa onun için endişelenmenin problemin çözümüne bir faydası yok.”
“Hayata bu denli anlam yüklemek yerine anlamsızlığını mı kabul etsek acaba? Bu belirsizliğe ve çaresizliğe birlikte katlanmayı mı denesek?”
204 syf.
·Puan vermedi
Sanki kitabın son yarısı ilk yarısına göre daha güzel akıcıydı. Belki de benim okumak istediğim kısımlar son yarısındaydı
Genel olarak çok beğendim kimse hop diye bir yerlere gelmiyor bir süreç var ve bu süreçte haybenizi nasıl doldurduğunuz çok önemli.
Çerezlik bir kitap ve pişman etmez
204 syf.
·7407 günde·7/10 puan
Ferhat Aydın bir psikolog öyle tanıdığımız bildiğimiz psikologlardan değil kendisi,
barlarda çıkıyor böyle söyleyince biraz garip gelebilir ilk duyduğumda bana da öyle gelmişti,
gösterisinin adı olan ve kitabında hikayesinden de bahsettiği gibi bir "Bar Psikologu"
Sanırım işler şimdi daha da karıştı akıllarda psikolog ne bar ne sahne ne alaka diye bilirsiniz kendisini BKM de canlı izleme fırsatını da yakaladım.
Sizlere çok farklı bakış açılarını gösterten s..tir ben bunu hiç düşünmemiştim dedirten hem güldüren hem de düşündüren güzel vakit geçirebileceğiniz yaklaşık 2 buçuk saatlik bir gösteri sunuyor.
Kitaptan gösteriye nasıl geldik diye bilirsiniz, gösteriden bahsetmemin sebebi kitabı ile gösterisi bir takım aynı hikayeleri anlatıyor.
Kitabında öncelikle bu kitap yazma işine nasıl başladığından bahseden yazarımız,
"Bar Psikologu" fikrinden, mesleki zorluklar ve yaşadıkları olayları bir psikolog gözünden nasıl göründüğünden bahsediyor.
İnsanların bu meslek dalına olan bakış açılarını da esprili bir dille anlatıyor.
Kitabın ilk kısımları çok akıcı geçse de sonlara yaklaşırken yerini bazı tekrarlara bırakıyor bazı sayfalar aynı konular etrafında döndüğü için dejavu hissi verebilir.

Kitaptan Alıntılar
S28 "Ben bu saçma sapan işler ve kiramı ödedikten sonra bana 300 TL'nin kalacağı bir maaş için psikolog olmadım."
S51 "Hadi Beni Analiz Et"
S78 Unutmayınız, İyi Yaşamak bir sorumluluktur.
S89 Gerçekten Neye ihtiyacın var?
S148 Bize Niye sürekli golü atan adamı gösteriyorsunuz ey kameraman? Arkada dramlar yaşanıyor.
S156 En büyük cinsel organ beyindir.
S165 Seksist bir cümle olmadığını düşünerek hocamızın söylediği şu cümle ile ifade etmek isterim: Kırılan kadın bacak arasını kapatır.
S184 içinizdeki çocuğun farkına varın.
S191 İnsan endişeleriyle yaşar.
204 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Selamlar! Biliyorum beni özlediniz! O zaman haydi yoruma

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki ben zaten fikir ve düşünceler üzerine yazılan kitapları severim. O yüzden bu kitap da hoşuma gitti. Sahuru beklerken okuyuvermişim, ne ara okudum bitti farkına dahi varamadım

Psikoloji üzerine yazılmış bu kitap, birbirinden güzel alıntılar içermekte. Kitabın bazı kısımlarında değerli yazarımızın hayatından da kesitler bulunmakta.

Bu kitap, okuduğunuz diğer kitaplardan daha farklı. Farklı konular hakkında fikir ve düşünce belirten bu psikolojik eseri okuyun derim.

Ben okurken keyifli vakit geçirdim, bence siz de okurken keyifli vakit geçireceksiniz.
204 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Herkese Selammmm

" Bir kitap bin kitabın, bin kitap ise bir insanın temasıdır. " diye başlıyor yazar kitaba.
Büyük bir merak ile başlayıp psikoloji okuyacağımı sandığım fakat, kitabın yazarı sevgili psikolog @barpsikologu ın hayatını konu edinen #bendeğildebirarkadaş kitabı otobiyografik bir kitap olma özelliği taşıyor.

Yazar okuldan mezun olduktan sonra farklı yerlerde görevini icra etse de asıl mutluluğu bir barda gençlerle söyleşi şeklinde gerçekleştirdiği ortamda buluyor. Ve bu dünyada dahi bir ilk oluyor. Kendisi bu duruma PSİKOGÖSTERİ adını koyuyor.

İnsanlar bir sıkıntısını anlatacağı vakit, kendilerini söylemek yerine benim bir arkadaşım arkadaşım var.. diye cümleye başladıklarında aslında kendi iç dünyasındaki sıkıntıları bir başkası üzerinden anlatarak bir nevi yardım isteme gayretindeler. Yazar bu kitapta karşımızdakinin ruh halini nasıl anlarız ? Bu konuda da yardımcı oluyor biz okurlara.

Ayrıca yazar işinin ehli olmayan meslektaşlarına da yardımcı olucak, yok gösterici cümleler kurmuş.
Tam bir psikoloji kitabı diyemem lakin, bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
204 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitapta,Bar Psikoloğu olarak bilinen yazarın bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiğini,”Bar psikoloğu” tabirinin ortaya çıkış sürecini,psikoterapi halkında yanlıs bilinenler vs...anlatılan konuların bazıları.Burda konudan ziyade yazarın içten,yalın,nükteli bir dil kullanması;okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulması beni daha cok etkiledi.Tabi anlatılan konular yüzeysel kalmasa daha iyi olabilirdi.Hani tam can alıcı bir yer geliyor hoop konuyu hemen değiştiriyor.Ancak yine de okunmaktan keyif aldığım bir kitap oldu benim için.
204 syf.
·51 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu dönemlerde paşam için pedagog işleri ile uğraştığımdan bu psikolog işlerine daha bi algılarım açık takip ettiğim insanlar da öyle sinan canan , cem mumcu , nihan kaya vs gibi..
Ama bu adamın kitabını okurken sıklıkla yaşadığım his çok pozitif size psikolojiyi freud vb başyapıt isimlerin kuram ve nadir duyulan kelimeleri ile değil de anlayabileceğimiz düzeyde (yer yer üstünden geçip gitmiş hissi uyandırmasına rağmen ) gayet akıcı anlatmış.. O kadar çok yerin altını çizdim ki ders kitabı gibi tekrar üstünden geçmeyi düşünüyorum çizili yerlerin bir müddet sonra
Insan anlattıkça açılır, kendini bulur.Anlatırken daha önce fark etmediği yeni şeyleri fark eder.Iyi bir dinleyici çok iyi bir aynadır anlatan kişi için.
Iyi insan kimdir biliyor musun?
Yağmurlu havada araç kullanırken, kaldırımda yürüyen insan gördüğünde yavaşlayandır. Şüphesiz ki o insanın empati becerisi gelişmiştir, iyidir ve candır.
Boş verin yaşadığınız şeyin psikolojide karşılığının ne olduğunu? Çok da şey yapmayın. Ne hissediyorsunuz, ona zoom yapın. Hissettiğiniz şeylerin yeterince karşılığı var çünkü.
Terapist sizin mutluluğunuz için çalışan biri değildir. Terapi kanırtır, acıtır, üzer ama unutmayın ki hiçbir cerrah acıyacak diye ameliyattan vazgeçmez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bar Psikoloğu
Alt başlık:
Ben Değil De Bi Arkadaş
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059318693
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayınları
İnsanların çoğunun hayatlarını yaptıkları seçimler şekillendirir. İnsanların bir kısmı ise yaptıkları seçimler sayesinde o seçimlerin anlamını ve sonuçlarını etkilerler. Çok kişinin mesleği vardır ama az sayıda insan o mesleği başka bir boyuta kavuşturur. İşte bana göre sevgili Ferhat Aydın, Bar Psikoloğu konsepti ile böyle bir insan olduğunun ilk imzasını atanlardan. Ve bence bu onun yapabileceklerinin daha başlangıcı. Ömrü oldukça, dünyayı daha iyi bir yere doğru dönüştürmeye çabalayanlardan birisi olacaktır. Zihni, gönlü ve kalemiyle…

Sinan Canan

Sevgili Ferhat Aydın’ın Türkiye’deki psikoloji camiasının popüler isimlerinden biri olacağı öğrenciyken öngörülebilirdi. Yenilikçi, sınırları test etmekten kaçınmayan, kült kuramlara bile farklı yorumlar getirebilen özel bir psikoloji öğrencisi olan namı diğer Bar Psikoloğu yazarlığa attığı bu ilk adımı her zaman gururla hatırlayacak ve biz okurlarını sıkça şaşırtmaya devam edecektir.

Mehmet Şakiroğlu

Sevgili Ferhat Aydın kendisi için seçtiği Bar Psikoloğu adı altında hepimizin günlük yaşamında yararlı olabilecek temel psikososyal bilgileri dozunda bir mizahla sıradışı biçimde aktarmak gibi anlamlı bir sorumluluğu üstlenmiş bir ruh sağlığı profesyoneli. İnsanların öznelliklerini saklama ihtiyacı duyduğu bir dünyada ben değil de bi arkadaş başlığı bile anlamlı. Kitabında birçok kişi için farklı anlamlar çağrıştıran psikoloji ve psikoterapiler ile ilgili merak edilen konulara kendine özgü mizahi ve metaforik anlatımıyla yanıt arayan farklı bir bakış getirmiş. Gülünce güzel şeyler olur ve Gülümseme insanlar arasındaki mesafeyi kısaltır biçimindeki düşüncelerimi destekler nitelikte yazılmış kitabın okuyucuyu eğlendirirken bir yandan da eğitici olacağına inanıyor ve yolunun açık olmasını diliyorum.

Mehmet Sungur

Ülkemizde araştırma geliştirme pratiklerinin azlığı, çalışma alanlarının ve olanaklarının kısıtlılığı nedeniyle psikologların çoğu, klinik psikoloji alanında çalışmak zorunda. Ferhat Aydın kendine ve mesleğine çizilen bu kaderi reddetti ve Anadolu’nun kadim geleneği hikaye anlatıcılığı ile mesleki bilgilerini harmanlayarak Bar Psikoloğu’nu yarattı. Kendi yarattığı bu alanda öncü olmakla kalmayıp pek çok meslektaşına ne çok şey yapabilecekleri konusunda esin kaynağı olduğuna, olmaya devam edeceğine inanıyorum.

Agah Aydın

(Tanırım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 108 okur

  • Fuat Boran
  • Uygar Kaya
  • Kemal EFE
  • Hale Müberra Karaoğlan
  • Burcu özdemir
  • Merve Çelik
  • Didem Topuz
  • Selda Kndc
  • Melis Abacıoğlu
  • simay

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (11)
9
%20.5 (8)
8
%17.9 (7)
7
%25.6 (10)
6
%7.7 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0